Vladna delovna skupina, ki preiskuje delovanje Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA), je ugotovila, da je SOVA v zasebno podjetje Webs, ustanovljeno leta 2004, prelila polovico letnih sredstev iz t.i. črnega fonda, je danes na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za pravosodje Lovro Šturm.
Protipravna ustanovitev
V času od 21. julija 2004 do 29. junija 2005 je SOVA za ustanovitev in delovanje podjetja izplačala 10,9 milijona tolarjev. Denar za ustanovitev podjetja je SOVA vzela iz neproračunskega dela finančnega sklada, za katerega je vladna komisija pred časom ugotovila, da je bil nezakonit. Financiranje Webs iz ilegalnega fonda naj bi po ugotovitvah
vladne delovne skupine kazalo, da je prejšnje vodstvo Sove ustanovitvi
podjetja dajalo velik pomen.
"Agencija v veljavni zakonodaji nima pravne podlage za ustanovitev ali soustanovitev podjetja v Sloveniji," je opozoril Šturm. To presega njena pooblastila v zakonu o SOVA, še posebej zato, ker je bilo ustanovljeno v Sloveniji in so bili uporabniki njegovih storitev pretežno slovenski državljani, česar bi se po Šturmovih besedah "moralo tedanje vodstvo agencije zavedati".
Kot je znano, je podjetje registrirano na ime Karmen Bratuša, ki je hkrati njegova zastopnica. Gre za ženo Bojana Bratuše, ki ga je SOVA odpustila zaradi ponarejenega spričevala o izobrazbi. Bratuša je bil sicer zaposlen kot višji uslužbenec Sove, imel pa je funkcijo šefa prisluškovalnega oddelka.
Dokumentov o sodelovanju Webs s Sovo ni
„SOVA o ustanovitvi podjetja, finančnih in organizacijskih vložkih ni nikoli poročala vladi," je povedal Šturm. "Agencija v postopkih ustanavljanja podjetja ni zavarovala vloženih finančnih sredstev, prav tako ni ukrenila ničesar, da bi ta sredstva pridobila nazaj." Vlada je zato vodstvu Sove naložila, da nemudoma izpelje vse pravne postopke za zavarovanje vloženih finančnih sredstev.
Minister na vprašanje o namenih ustanovitve tega podjetja ni želel špekulirati. Po njegovih besedah bi ta odgovor lahko podal Podbregar, "če bi se kdaj udeležil sestanka z delovno skupino". Dodal je še, da v delovnih skupini doslej niso našli dokumentov, ki bi pričali o tem, da je podjetje dejansko delalo za obveščevalno agencijo. Na vprašanje, kaj naj bi podjetje delalo za SOVA, je Šturm odgovoril z vprašanjem: "Če naj ne bi nič delala za agencijo, zakaj je SOVA dala toliko denarja za to podjetje?"
Doslej so se v javnosti pojavile špekulacije, da naj bi si nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar z ustanovitvijo podjetja Webs na ime žene nekdanjega šefa oddelka za prisluškovanje "kupil" molčečnost Bojana Bratuše glede prisluškovalnih akcij na ozemlju Slovenije. Bratušo je moralo nekdanje vodstvo Sove odpustiti potem, ko je vlada med preverjanem verodostojnosti diplom v državni upravi ugotovila, da je imel ponarejeno spričevalo. Z njim si je Bratuša v obveščevalni službi zagotovil delovno mesto in plačo, neprimerno njegovi izobrazbi.
Že včeraj smo poročali o sumu davčne utaje, v katero naj bi bila po ugotovitvah vladne delovne komisije vpletena nekdanja direktorja Sove, Drago Ferš (direktor v letih 1993-99) in Iztok Podbregar (direktor od 2002-2006).
Vladna delovna komisija je 5. maja v svojem delnem poročilu o pregledu poslovanja Sove navedla, da je obveščevalna agencija iz proračunskih sredstev posebnega sklada Sove plačevala tudi storitve zunanjim izvajalcem, ki ne pridobivajo tajnih podatkov. Na ta način so zunanji izvajalci, ki kvečjemu obdelujejo podatke, neupravičeno pridobivali neobdavčena finančna sredstva. Pri tem je šlo povečini za plačilo prevajalskih storitev.
Zakon o Sovi določa, da obveščevalna agencija v svojem finančnem načrtu določi posebna sredstva znotraj svojega proračuna. To so namenska sredstva, povezana s tajnim pridobivanjem podatkov. Prejemniki teh izplačil, ki jih agencija nagrajuje v zvezi s tajnim pridobivanjem podatkov, pa po zakonu o dohodnini ne plačujejo davkov. Prav tako ne plačujejo prispevkov za socialno varnost, plačila Sove iz tega naslova se prav tako štejejo v izračun davčne osnove.
Največje izplačilo iz posebnega sklada Sove je šlo na račun nekdanjega direktorja Sove Draga Ferša v skupnem znesku 126.300 evrov (30,3 milijona tolarjev). Ferš je bil izbran za vodjo projekta reforme bosanskega obveščevalnega sistema. Sodelovanje v projektu, ki ga je koordinirala EU, so slovenske vlade v letih 2003-2005 potrdile s svojimi sklepi. Tudi v tem primeru ni šlo za tajno pridobivanje podatkov in plačevanje tajnega sodelavca Sove, Ferš je bil namreč izbran za izvajalca projekta reform obveščevalnih struktur Bosne in Hercegovine.
SOVA je tako v letih, ki jo bil njen direktor Iztok Podbregar, omogočila Feršu, da se je izognil plačilu dohodnine, obveščevalna agencija pa ni plačala akontacije dohodnine in drugih prispevkov. Izračun pokaže, da se je po veljavni davčni zakonodaji SOVA izognila plačilu akontacije dohodnine v višini 36.667 evrov ter plačilu prispevkov in davkov na prejemke v višini 50.522 evrov, skupaj je torej vodstvo obveščevalne agencije utajilo 87.190 evrov. Plačilu davkov se je izognil tudi Ferš, ki bi moral plačati 19.667 evrov dohodnine.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.