Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani je v odprtem pismu ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču izrazila "neprijetno" presenečenje nad enostransko potezo ministrstva in poslancev vladne koalicije, ki so po predhodni uskladitvi z ministrstvom prejšnji teden državnemu zboru predlagali sprejetje amandmajev, ki bistveno spreminjajo model delitve koncesijskih dajatev iz naslova posredovanja študentskega dela.
Po mnenju ŠOU predlagane zakonske spremembe pomenijo odločilni korak k skorajšnjemu koncu organiziranega delovanja organizacij in društev, ki jih zdaj v bistvenem deležu financira prav ŠOU. V ŠOU tudi menijo, da je to v dolgoletni zgodovini delovanja ŠOU prvi primer enostranskega urejanja tako pomembnih vprašanj, kot je njeno financiranje in potemtakem tudi prvi primer kršitve zakona o skupnosti študentov.
"Verjamemo, da so vladne službe, ki jih zadeva financiranje dejavnosti, s katerimi si na različne načine vsako leto pomaga več kot 180.000 študentov iz vse države, že predvidele ukrepe, s katerimi bodo nadomestile obstoječo ureditev," so zapisali v ŠOU, ob tem pa na Drobniča naslavljajo vprašanji, ali je ministrstvo pripravilo jasno in strokovno analizo posledic predvidenih sprememb zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti in ukrepov za njihovo sanacijo, ter ali ministrstvo namerava poskrbeti za preživetje številnih zavodov, ki delujejo pod okriljem vseh študentskih organizacij in jih te financirajo v večinskem deležu.
V ŠOU tudi sprašujejo, kako ministrstvo namerava urediti financiranje Kluba študentskih družin Slovenije, ki ga skoraj v celoti financira ŠOU, kdo bo prevzel financiranje resorja za mednarodno sodelovanje in kdo bo nadomestil izgubo Študentske svetovalnice ŠOU, kaj se bo zgodilo s financiranjem več kot 100 društev, kdo bo prevzel odgovornost za uničenje lokalnih študentskih klubov, ter kako bo ministrstvo poskrbelo za nekaj sto brezposelnih uslužbencev obstoječih študentskih servisov, ki s predlagano 3,5-odstotno koncesijo ne bodo mogli preživeti.
"In za konec dovolite še vprašanje, ki ni zgolj retoričen zaključek tega pisma: ali nameravate odstopiti s položaja, če se bo izkazalo, da predvidene spremembe zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti ne bodo v prihodnjem študijskem letu prinesle obljubljenih niti 5000, kaj šele 15.000 štipendij, kot jih napovedujete ves čas javne razprave o spremembi omenjenega zakona?," še sprašujejo v ŠOU in pozivajo Drobniča, naj ponovno pretehta predloge, ki jih je ministrstvo poslalo v državni zbor.
"Ti predlogi namreč ne bodo preprečili zlorabe in neupravičenega bogatenja na račun študentskega dela. Te zlorabe lahko že danes preprečujejo in nadzorujejo številni državni organi," še dodajajo v ljubljanski študentski organizaciji.
Stališče o predlaganih spremembah zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti je danes na novinarski konferenci predstavila tudi Študentska organizacija Univerze v Mariboru. Po mnenju njenega predsednika Roberta Pritržnika bi sprejetje predlaganih sprememb onemogočilo dostop do znanja približno 30 do 40 odstotkom študentov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.