Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU) je prejela zapisnike sej predsedstva in razsodišča Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) o izbrisu ŠOU iz registra organizacijskih oblik ŠOS.
Razsodišče ŠOS je namreč na prvi seji, prejšnji petek, sprejelo sklep, da ŠOU v Ljubljani izbriše iz registra. Nato je drugostopenjsko razsodišče na sredini seji potrdilo ta sklep, kar pomeni, da je zdaj dokončen. Tako zdaj ŠOU v Ljubljani ni več prejemnik tekočih namenskih sredstev po razdelitvenem ključu, ki ga določa študentska ustava.
Kje se je zalomilo?
Kot trdi ŠOS, si je ŠOU izbris zaslužil zaradi ogrožanja demokratičnosti študentskega organiziranja pri študentskih volitvah. Nadzorna komisija ŠOS je po pritožbah glede nedavnih volitvev ŠOU sprožila preiskavo in zahtevala izročitev dokumentacije v povezavi z volitvami. ŠOU tega po trditvah ŠOS ni storil.
ŠOS zatrjuje, da bo denar bo ŠOU v Ljubljani dobil nazaj, ko bodo študentske volitve izvedli demokratično, saj ga bosta le takrat predsedstvo in razsodišče ŠOS ponovno vpisala v register.
ŠOU v Ljubljani pa je v sporočilu za javnost zapisal, da je večkrat pozval vse študentske skupine, ki so sodelovale na letošnjih študentskih volitvah, naj se dogovorijo o nadaljnjem delu in sodelovanju pri upravljanju ŠOU ter se izogibajo dejanjem, ki bi ogrozili organiziranost študentov v Ljubljani oziroma zagotavljanje materialnih podlag za uveljavljanje njihovih pravic.
Kaj pa študentje?
Po mnenju ŠOU sklepi ŠOS neposredno ogrožajo izvajanje dejavnosti in storitev, ki jih ŠOU nudi študentom, izpostavili so predvsem, da bi bila lahko vprašljiva tudi prodaja študentskih bonov. Vendar pod okriljem ŠOU v Ljubljani delujejo še številne dejavnosti, med drugim fundacija Študentski tolar, Študentska založba, Zavod ŠOLT, Radio Študent in ŠOU hostel Celica. Vseeno pa so pri ŠOU v Ljubljani obljubili, da bodo sprejeli vse nujne ukrepe, s katerimi bodo zagotovili nemoteno izvajanje storitev in dejavnosti za študente.
Tudi pri ŠOS pravijo, da bodo po vsvojih močeh zagotavljali izvajanje aktivnosti, ki so vitalnega pomena za študente ljubljanske univerze. Med drugim se bodo predvsem zavzemali za nemoteno izvajanje subvencionirane študentske prehrane, saj je to tako v interesu ŠOS, ŠOU v Ljubljani kot tudi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Dodali so, da so v tem tednu želeli zagotoviti možnost, da se študenti ljubljanske univerze med seboj uskladijo in skupaj poiščejo morebitno boljšo rešitev, ki bi nesporno zagotovila transparentno in demokratično študentsko organiziranje. "Želeli smo, da so študenti s pritiskom medijev čim manj obremenjeni, obenem pa smo morali upoštevati načelo varovanja zakonitosti postopka,“ pravijo na ŠOS.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.