Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba je na današnji novinarski konferenci izpostavila ''dejstvo, da je v državi kriza. Dejstvo je, da na vsaka druga vrata trka revščina. Dejstvo je, da je med sto tisoč brezposelnimi veliko mladih. In vse to je realno stanje, ki je povzročilo bedo in posledično nezadovoljstvo mladih na demonstracijah. Mladi so odrinjeni na rob.'' Sprašuje se, ''kako naj se osamosvojimo brez denarja in brez dela. Želimo si boljše prihodnosti." Vnovič je obsodila nasilje in poudarila:''Mi smo opozarjali na demonstracije, a so se nam smejali z besedami, saj ne bo nihče prišel,'' je dejala.
"Nasilje ni pot Študentske organizacije Slovenije, a lahko se vprašamo, kdaj frustracije preidejo v nasilje – ko nimaš več kaj izgubiti! Delavce disciplinirajo, saj se bojijo za svoje delo, mladih pa ne morejo, saj jim vsi napovedujejo, da za njih eksistence ne bo," je še dejala.
Po mnenju predsednika ŠKIS Marka Funkla so ''žrtve politikov, ki so izkoristili protest za diskreditacijo študentskih organizacij". Opozoril je, da so včeraj ''zelo na tiho'' sprejeli ukinitev subvencionirane malice za dijake. Zatrdil je še, da se ne borijo za interese kapitala in za študentske servise, saj niso nasprotovali, da bi servisom zmanjšali dobičke. "Tu smo, da zaščitimo dijake in študente. Spremembe so potrebne, a malo delo to ni."
Marko Funkl: Podmladki imajo velik interes oslabiti ŠOS!
Predstavniki ŠOS so danes izpostavili tudi možnost sabotaže. "Imamo zelo resne indice, da je na minulih demonstracijah prišlo tudi do sabotaže. Zaenkrat ne moremo razkriti, kdo je pri sabotažah sodeloval, a ti izgredi oziroma nasilje je bilo lahko tudi sabotirano. Glaven namen tega pa je bil rušiti Študentsko organizacijo Slovenije. V Sloveniji ima namreč kar nekaj političnih strank in njihovih podmladkov interes oslabiti študentske organizacije ter tudi interes do financ, ki jih te prejemajo," je dejal Funkl. "Moramo se izogniti politizaciji mladinskega prostora in pokazati, da želimo avtonomno študentsko organiziranje," je še dodal.
Funkl je zato pozval študente, naj prisluhnejo Študentski organizaciji Slovenije. Kot je dejal, se ne borijo za interese kapitala ali za študentske servise. "Nikoli nismo javno zagovarjali, da bi morali imeti servisi še naprej toliko denarja iz naslova študentskega dela. Tukaj smo zato, da zaščitimo interese študentov in dijakov," je poudaril.
NSi: Nimamo interesa po denarju ŠOS-a
Podmladek NSi Mlada Slovenija se je že odzval na Funklove izjave in jih odločno zanikal. “Podmladek NSi nima prav nobenega interesa po denarju, ki ga ŠOS prejme na račun študentskega dela in ga dalje razporedi ostalim študentskim organizacijam,” so zapisali. Ob tem dodajajo, da se zgolj zavzemajo, da se drastično oklesti proračun posameznih študentskih organizacij, saj ne delujejo v korist študentom, ampak za svoje lastne interese in interese študentskih funkcionarjev.
“Z denarjem študentov ne ravnajo pametno in transparentno, sicer bi ga namenili za štipendije, gradnjo študentskih domov in za socialno ogrožene študente,” so zapisali v podmladku. Še več, malo jim je mar za študente, so prepričani, saj jim razen zabav nudijo zelo malo ali nič obštudijskih dejavnosti. Namesto da preudarno razporejajo denar, “raje kupijo jadrnico ter za različna finančna svetovanja zapravijo preko 400.000 evrov”. Takšnemu financiranju iz naslova študentskega dela je treba narediti konec, so odločni v Mladi Sloveniji.
So jih 'oborožili' podmladki?
Na uredništvo smo medtem dobili sporočilo, da naj bi pridržani vandali, ki so poškodovali pročelje parlamenta, granitne kocke dobili prav od predstavnikov podmladkov nekaterih političnih strank. Povprašali smo na policiji, kjer o tem niso vedeli nič, so pa zagotovili, da bodo preverili tudi te navedbe. Preiskava sicer še vedno poteka.
'Policisti so zaprli Šubičevo ulico'
Odvetnica Maja Potočnik je razkrila informacije, ''ki doslej niso bile objavljene. Organizator je že več dni prej obvestil organe o številu demonstrantov. Celo dopoldne smo opozarjali, da se nameravajo protesta udeležiti tudi nekatere skupine, ki niso bile z nami. Ti so prišli pred parlament že eno uro prej, še preden je policija postavila ograje. Zasedli so prve bojne vrste.'' Po njenih besedah so policisti na lastno pest zaprli vso Šubičevo ulico, s čimer so zaprli prehod. Demonstranti so se zato ustavili v ozkem grlu, kjer je nezadovoljstvo raslo, je nadaljevala.
Dejala je, da je bilo med demonstranti mogoče pet odstotkov nasilnežev. ''Policijo so že ob 15. uri, takoj ko se je začelo, pozvali, naj jih odstranijo, a so jim dejali, da imajo snemalne naprave, da bodo snemali in da bodo čakali do 17. ure. Poklicali so na 113, naj pošljejo okrepitve, a se niso odzvali. Čakali so, da se izgredi umirijo, šele potem so uporabili solzivec.'' Poudarila je, da solzivec ni bil potreben, ker ima policija na voljo več različnih ukrepov za umiritev protestov. Po njenih ocenah stanje ni bilo takšno, da bi se morali policisti bati, da bi posredovanje še povečalo nasilje. Meni, da s strani ŠOS ni bil opuščen noben varnostni ukrep, pri čemer je tudi izpostavila poziv, naj se študenti in dijaki demonstracij udeležijo trezni.
Policija vztraja pri svojem
Na policiji vse očitke zavračajo in poudarjajo, da je za pravilen potek shoda in za red na njem odgovoren vodja prireditve. “Policija je kljub predvidenim ukrepom za zagotavljanje reda s strani organizatorja določila ustrezno število policistov, ki so opravljali naloge varovanja življenja in varnosti ljudi, javnega reda in miru ter premoženja,” je zapisala predstavnica policije.
Uporaba hujših prisilnih sredstev bi lahko povzročila hujše posledice, še vztrajajo na policiji in dodajajo, da so bili tudi ukrepi na Šubičevi ulici prilagojeni ukrepom, potrebnim za zagotavljanje varnosti.
Policija je v času izgredov odstranjevala storilce prekrškov in kaznivih dejanj, pri tem pa ni po nepotrebnem ogrožala življenja in zdravja ostalih udeležencev, so še zapisali.
Kdo je delil alkohol?
V uredništvo 24ur.com je medtem prišlo več pisem bralcev, da so ravno predstavniki ŠOS na avtobusih s Primorske udeležencem ponujali zastonj alkohol, "in sicer Jägermaister, borovničke in pivo". Tudi predsednica ŠOUP Nika Štravs je za Radio Capris dejala: ''Sami študenti, ne kot ŠOUP, ampak kot posamezniki, smo sicer vzeli nekaj piva. To definitivno ni bilo namenjeno kakršnemu koli pijančevanju. Vsak študent je dobil, si je vzel eno do dve pivi.''
Informacijo smo preverili v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP). Odgovorili so, da so pozivali dijake in študente k mirnim demonstracijam brez alkohola. ''Zato smo kupili plastenke vode, ki smo jih udeležencem delili na avtobusu in na sami prireditvi. Nekateri posamezniki so s seboj na demonstracije kljub našim pozivom prinesli alkohol, česar pa nismo mogli preprečiti. Študentom na avtobusih namreč nismo mogli pregledovati nahrbtnikov, ker so polnoletni. So pa naši spremljevalci na dijaških avtobusih pregledovali dijake, da ne bi s sabo nosili alkohola. Na naših avtobusih, po prihodu v Ljubljano in ob odhodu na Primorsko, ni bilo vinjenih dijakov in študentov.''
Včeraj so ŠOUP v sporočilu za javnost zapisali, da je ŠOS organizirala legitimne in legalne demonstracije ter zagotovila pogoje, da se demonstracije odvijejo na miroljuben način. ''Avtobusi, ki so v Ljubljano prihajali iz vse Slovenije, tudi tisti, ki so se odpravili z Obale, so imeli odgovorne osebe, ki na avtobuse niso spuščale vinjenih dijakov in študentov. Nekaj dni pred samimi demonstracijami so organizatorji pozivali dijake in študente k mirnim demonstracijam brez alkohola.''
Glede delovanja policije med vandalizmom pa je Štravsova v včerajšnji izjavi zapisala: ''Policija se je žal odločila, da ne bo posredovala s fizično silo in pustila, da se vandalizem nadaljuje, kar je pri posameznikih sprožilo odobravanje in so nadaljevali z metanjem predmetov v pročelje parlamenta. Takšna ravnanja obsojamo in pričakujemo, da bodo tisti, ki jih bo policija identificirala kot krivce, plačali za nastalo škodo.'' Na vprašanje, ali bi bilo bolje, če bi policija odgovorila s silo, so iz ŠOUP danes odgovorili: ''Menimo, da bi morala biti policija bolje pripravljena na obvladovanje množice. Pričakovali smo, da bodo pristojni organi ustrezno reagirali na kršitve javnega reda in miru v skladu z njihovimi pooblastili, še preden bi bila povzročena večja škoda na pročelju parlamenta.''
''S strani organizatorja so bili namreč pravočasni obveščeni, da se na demonstracijah pričakuje okoli 10.000 demonstrantov, in zaprošeni, da zagotovijo varen potek demonstracij. Ob tem smo ob prvi vrženi kocki prekinili demonstracije in pozivali udeležence, naj se umirijo. Še več, stopili smo do policistov in jih prosili, naj ukrepajo, saj je kocke metalo zgolj nekaj vročekrvnežev, ki niso upoštevali pravil in naših pozivov. Policisti pa so rekli, da ne morejo ukrepati, ker čakajo na ukaz. Očitno je nekomu ustrezalo, da bo škoda čim večja, ker ukaza ni bilo več kot eno uro.''
Oglasili so se študentski servisi
Medtem so se oglasili tudi v Strokovnem interesnem združenju agencij za posredovanje začasnih del, kjer, kot so zapisali, želijo eksplicitno poudariti, da študentski servisi niso sodelovali pri organizaciji demonstracij, odločno pa zavračajo tudi “nekatere povsem nepreverjene, a kljub temu objavljene informacije, da naj bi študentski servisi plačevali študentom za vandalizem na protestih”.
Ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku ob tem očitajo, da jih v času oblikovanja Zakona o malem delu ni nikoli pozval k sodelovanju, “kljub temu da že 50 let vsakodnevno operativno izvajamo to dejavnost in najbolj od vseh poznamo vse težave, prednosti in slabosti v dejavnosti”. Dodajajo, da so na ministrstvo poslali predlog izboljšav ureditve študentskega dela, “a je žal v celoti ostal neupoštevan”.
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.