Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je v petek na novinarski konferenci dejal, da bo uveljavitev zakona o malem delu prinesla okoli 30.000 novih rednih zaposlitev. V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pa pravijo, da so te trditve zavajajoče, saj nimajo podlage v analizah. V ŠOS pravijo, da ni primerno študentsko delo primerjati z rednimi zaposlitvami, saj je prvo občasne in začasne naravne. Takšna dela študentje opravijo pri različnih delodajalcih.
Kot pojasnjujejo v ŠOS, je ministrstvo izračun naredilo na podlagi obsega študentskega dela v letu 2008. Obseg je leta 2008 znašal 338 milijonov evrov, kar je ministrstvo preračunalo na podlagi minimalne plače, ki je bila v marcu 734 bruto. Kot pravijo v ŠOS, pa je pri tem treba upoštevati, da je bilo v letu 2007 1.050.000 realiziranih napotnic za različna opravila. Zato se ne da med seboj primerjati redne zaposlitve in študentskega dela, saj bi to pomenilo, da pet različnih študentov, ki so opravili delo pri petih različnih delodajalcih, pomeni eno redno zaposlitev.
"Že hitra primerjava pokaže, da bi 30.000 zaposlenih moralo letno sprejeti ali opraviti 35 različnih del, kar pomeni, da bi moral vsak teden opraviti delo pri drugem delodajalcu, takšna oblika dela pa jasno spada v definicijo prekernega dela in ne redne zaposlitve,“ so zaključili v ŠOS.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.