Ko George Soros na svoj 90. rojstni dan sedi na cvetličnem vrtu svojega doma na Long Islandu, pove: Ljudje me ne poznajo! Kar je, dejansko, res. Že vse življenje ga spremljajo številne teorije zarot – čeprav je kot otrok judivskih staršev na Madžarskem preživel holokavst, je bil označen za nacista, obtožili so ga, da je orkestriral svetovno finančno krizo med letoma 2007–2009, da je Jud "prilagodljivih moral", tudi anarhist.
Bil naj bi "veliki um", ki v Evropi poskuša izbrisati krščanstvo tako, da organizira množične migracije muslimanov iz Afrike. Madžarski predsednik Viktor Orban mu očita, da ga podpirajo tuji plačanci, razne nevladne organizacije, novinarji, znanstveniki, celo Evropska unija in Združeni narodi. Koronakriza je le še dodatno prilila olje na ogenj. Prav on naj bi stal za kritiko, usmerjeno k protikoronskim ukrepom madžarske vlade. Je "veliki poglavar bruseljskih birokratov", mediji blizu vlade pišejo o "Sorosovem orkestru" in "popolnem napadu Sorosove mreže" na Madžarsko. Kar je precej ironično – Orban je namreč za svojega velikega sovražnika razglasil svojega nekdanjega prijatelja in človeka, ki mu je pri političnem vzponu precej pomagal.

'Evropa je ranljiva, ker ima sovražnike tako znotraj kot zunaj'
V intervjuju za Repubblico, ki ga je objavil na svoji spletni strani, je Soros med drugim razkril, da še vedno trikrat na teden igra tenis. V popolni formi je in še vedno se bori za odprto družbo.
Na vprašanje, kako gleda na trenutne razmere s koronakrizo, odgovori: "Vsi smo v krizi, najhujši krizi mojega življenja po drugi svetovni vojni. To bi opisal kot revolucionarni trenutek, ko je razpon možnosti veliko širši kot v običajnih časih. Nekaj, kar se nam v normalnih časih zdi nepredstavljivo, zdaj postane ne le mogoče, ampak se dejansko zgodi. Ljudje so zmedeni in prestrašeni. Delajo stvari, ki so slabe zanje in za svet. Pa je tudi on zmeden? "Morda malo manj kot večina. Razvil sem neki konceptualni okvir, ki me nekoliko postavlja pred množico."
Po njegovem mnenju je Evropa v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje. "Znotraj Evrope obstaja veliko vodij in gibanj, ki so proti vrednotam, na katerih je bila EU zgrajena. V dveh državah so dejansko ugrabili vlado – Viktor Orban na Madžarskem in Jaroslaw Kaczyński na Poljskem. Madžarska in Poljska pa sta največji prejemnici strukturnega sklada, ki ga zagotavlja EU. Moja največja skrb j pravzaprav Italija. Zelo priljubljen protievropski voditelj Matteo Salvini se je uveljavljal, dokler ni precenil svojega uspeha in zrušil vlado. To je bila usodna napaka, njegova priljubljenost zdaj upada. Toda v resnici namesto njega prihaja Giorgia Meloni iz Fratelli d'Italia, ki je še hujša. Trenutna vladna koalicija je izjemno šibka. Skupaj držijo samo zato, da se izognejo volitvam, na katerih bi zmagale protievropske sile. To je država, ki je bila včasih velika podpornica Evrope. Ker so ji ljudje zaupali bolj, kot zaupajo lastni vladi. Raziskave javnega mnenja pa kažejo, da se podpora Evropi krči. A Italija je ena največjih članic, preveč je pomembna za Evropo. Ne morem si predstavljati Evropske unije brez Italije."
Kaj pa sovražniki od zunaj? "Več jih je, a vsi si delijo eno stvar – nasprotujejo ideji o odprti družbi. Podpornik Evropske unije sem postal prav zato, ker se mi je zdela utelešenje odprte družbe v evropskem merilu. Njen največji sovražnik je bila Rusija, nedavno pa jo je prehitela Kitajska, svetovna sila v umetni inteligenci. Ta proizvaja instrumente nadzora, ki so koristne za zaprte družbe. Te pa za odprte družbe predstavljajo smrtno nevarnost. S tem se tehtnica prevesi na stran zaprtih družb. Kitajska torej v tem smislu predstavlja večjo grožnjo kot Rusija."
In prav koronakriza je po njegovem mnenju škodljiva za odprte družbe. "Instrumenti nadzora, ki jih ustvarja umetna inteligenca, so zelo koristni pri nadzoru virusa, zaradi česar so ti instrumenti posledično sprejemljivejši tudi v odprti družbi."
ZDA so po njegovem mnenju v tej krizi močnejše, saj so ena najdlje trajajočih demokracij v zgodovini. "Tudi tam je lahko za predsednika izbran nekdo, kot je Trump, in od znotraj spodkopava demokracijo. Toda v ZDA obstaja tradicija preverjanj in uravnoteženj, uveljavljena pravila. In predvsem obstaja ustava. Zato sem prepričan, da se bo Trump izkazal za nekaj prehodnega, pojav, ki se bo – upam – končal novembra. A ostaja zelo nevaren, bori se za svoje življenje in storil bo vse, da ostane na oblasti. Ker je kršil ustavo na različne načine in če izgubi predsedstvo, bo za to moral odgovarjati."

Sporočilo za Evropo: SOS!
Če bi torej lahko poslal sporočilo ljudem v Evropi, kaj bi to bilo? "SOS! Medtem ko Evropa uživa običajne avgustovske počitnice, potovanja lahko vplivajo na nov val okužb. Če iščemo vzporednice, mi pride na misel epidemija španske gripe leta 1918. Imela je tri vale, drugi je bil najbolj smrtonosen. Epidemiologija in medicinska znanost sta od takrat močno napredovali in prepričan sem, da se je ponovitvi te izkušnje mogoče izogniti. A najprej je treba priznati možnost drugega vala in takoj sprejeti ukrepe, da se mu izognemo. Nisem strokovnjak za epidemiologijo, vendar mi je jasno, da morajo ljudje, ki uporabljajo množični prevoz, nositi obrazne maske in sprejeti druge previdnostne ukrepe."
Evropa se poleg tega sooča še z eno težavo: nima dovolj denarja, da se sočasno spopade z grožnjo virusa in podnebnih sprememb. "Pot, na katero je krenila Evropska unija, bo prinesla premalo denarja prepozno. To me vrne k ideji o obveznicah brez dospetja. Brez tega Evropska unija morda ne bo preživela. To bi bila huda izguba – ne samo za Evropo, za ves svet. In to ni le možnost, dejansko se lahko zgodi. Verjamem, da bi oblasti pod pritiskom javnosti to lahko preprečile."
'Dejanska in resnična mednarodna zarota je ta proti meni'
Soros je eden najbolj ikoničnih finančnikov stoletja. Človek, ki je leta 1992 s stavo proti funtu zlomil Banko Anglije, filantrop, ki je za podporo liberalni demokraciji in odprti družbi namenil 32 milijard dolarjev, in politični virtuoz, ki se je besedno spopadel z dvema velikima – Donaldom Trumpom in Viktorjem Orbanom.
Zaradi številnih teorij zarote, ki ga spremljajo že vsa leta, je postal simbol popolne zmede, nevednosti in strahu, ki dominira v današnjem tehnološkem svetu, udarci pa prihajajo tako z leve kot z desne. Nič od tega ga ne skrbi, za vse ima racionalno razlago. "Obstaja več sklopov teh zarot. Eden je, da sem zgradil fundacijo, ki dejansko pokriva večino sveta. To ustreza ideji o nečem, kar se je imenovalo judovsko-boljševiška svetovna zarota. Zdaj se imenuje judovska zarota."
Ob tem poudari, da ni politik, ampak človek, ki se ukvarja s številnimi vprašanji in dejstvi po svetu, zagovorniki teh pa menijo, da je priročno, če si istega sovražnika delijo tudi na mednarodni ravni. "To razloži eno preprosto resnico: Dejanska in resnična mednarodna zarota je ta proti meni! Ko torej naslavljam teme za odprto družbo po vsem svetu, kot so diskriminacija, rasno izključevanje, totalitarni režimi ... ne ustvarjam zarot, le odkrito predstavljam poslanstvo svojega življenja. Moji sovražniki pa se učijo drug od drugega in napadajo skupaj s podobnimi tehnikami."
Pred 18 leti od Kučana prejel državno odlikovanje
Priznanje za zasluge pri spodbujanju in razvijanju odprte demokratične in humane družbe v sodobnem svetu ter za zasluge pri uveljavljanju odprte, strpne in razsvetljene civilne družbe je Soros prejel tudi v Sloveniji. Leta 2002 mu je tedanji predsednik Republike Slovenije Milan Kučan izročil državno odlikovanje – častni znak svobode Republike Slovenije.
Njegova fundacija Open Society Institute – Slovenia je pri nas delovala v letih 1992–2000 in podprla številne projekte ter dejavnosti na področju umetnosti, kulture, mladinskih dejavnosti, gospodarskih reform, izobraževanja, pravnih reform, elektronskih medijev, založništva in zdravstva. Financirala je ustanove in projekte, ki jih država ni mogla ali ni znala podpreti. Marsikatere knjige, tudi temeljnih prevodnih del s področja družboslovja in humanistike, brez njene podpore ne bi mogli izdati. Soros je botroval ustanovitvi mnogih ustanov, organizacij in centrov ter med prvimi dojel pomen novih medijev ter sodobnih informacijsko-komunikacijskih tokov. S tem je v Sloveniji pomagal graditi zaupanje v pravno, demokratično in strpno družbo ter ustvarjal več enakosti in enakopravnosti v družbi, predvsem med mladimi. Prenehanje delovanja fundacije je bilo priznanje, saj jo je Soros ukinil z argumentom, da take fundacije Slovenija ne potrebuje več.
Kučan je odlikovanca v svojem nagovoru označil za angažiranega humanista, razumnika in vizionarja, ki je zelo zgodaj prepoznal in razumel velike spremembe v družbi in na globalni ravni. Njegova zadnja knjiga O globalizaciji "naravnost spodbuja intelektualni premislek o svetu, kot smo ga prisiljeni spregledati po 11. septembru", je dejal. Izrekel mu je zahvalo in spoštovanje v prepričanju, da "smo somišljeniki o pomenu odprte družbe za harmoničen razvoj soodvisnega človeškega sveta, tudi zaradi specifične izkušnje Slovenije".
Soros pa je izrazil zadovoljstvo, ker se Slovenija razvija v "demokratično in uspešno" državo, ki bo kmalu članica Evropske unije.
Podelitev odlikovanja Sorosu je predlagal Mirovni inštitut, podprli pa Slovenska filantropija, multimedijski center Kibla, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij, Studia humanitatis, IEDC - Poslovna šola Bled, KUD France Prešeren in komisija predsednika republike za odlikovanja.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.