Ob vprašanju, ali bo zaradi ugotovitev KPK infrastrukturna ministrica odstopila s položaja, je Alenka Bratušek odgovorila, da pričakuje, da bo s položaja nemudoma odstopil predsednik KPK Boris Štefanec. "Večkrat so ga sodišča že udarila po prstih v mojem primeru, a očitno ne razume prava, tako kot bi ga bilo treba," je dejala in dodala, da ni obtožena korupcije, saj bi se v tem primeru z njo ukvarjala policija. Ob tem je izrazila prepričanje, da bo upravno sodišče zopet zavrnilo njegove ugotovitve. "Ta farsa, ki se jo gre gospod Štefanec na imenu Alenka Bratušek že ves svoj mandat, si res zasluži en ’orng’ odškodninski epilog na sodišču," je še enkrat napovedala infrastrukturna ministrica, ki vztraja tudi pri tem, da bo našla način, kako tožiti Štefaneca osebno, oziroma poskrbela, da bo odškodnino plačal iz svojega žepa. Ob tem je še enkrat poudarila, da so tako upravno in vrhovno sodišče kot tudi specializirano državno tožilstvo ugotovili, da ni kriva kaznivega dejanja in da ni kršila zakona.
Štefanec je na to v soočenju odgovoril, da se Bratuškova poslužuje napada, ker drugih argumentov nima. "Sam se na ta nivo ne bom spuščal. Nisem politik in nikoli nisem bil, zato se na takšen način ne pogovarjam. Dopuščam pa možnost, da kdaj ravnam tudi narobe, a v tem primeru je odločbo sprejel senat, za katerim stoji strokovna komisija, zato za njo stoji komisija," je dejal Štefanec in ob tem poudaril, da se groženj z odškodninsko tožbo ne boji in da stoji za odločitvijo. "Da bo stvar povsem razumljiva vsem, ne samo pravnikom, ne samo tistim, ki bodo brali odločbo … v okviru postopka iskanja kandidatov za evropskega komisarja leta 2014 – mimogrede naj povem, da naša država še danes nima urejenega postopka, kako se do tega pride. Če bi to bilo urejeno, se to, kar se je zgodilo pri primeru Bratuškove, ne bi moglo zgoditi," je razložil. Ob tem je izpostavil, da problem leži predvsem v tem, da je ministrica sodelovala pri postopku potrjevanja: "Čisto preprosto – glasovala je sama zase. To je po našem zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije nasprotje interesov."

Bratuškova je vztrajala, da postopek ni določen, zato niso mogli kršiti pravil. "Očitno gospodu Štefanecu tudi 40 let izkušenj na področju prava ne pomaga, da bi to razumel," je bila ostra. Štefanecu je postavila vprašanje, ali je ta odločba pravnomočna, on pa ji je odgovoril, da ni, a ker gre za upravni postopek, se ta zaključi z upravno odločbo. "Odločbo smo objavili šele, potem ko jo je gospa Bratušek že prejela, kar je bilo prejšnji teden," je povedal. Ob tem ga je Bratuškova obtožila, da je zavajal slovensko javnost, ko tega, da odločba še ni pravnomočna, ni izpostavil na tiskovni konferenci. Izmenjala sta si še nekaj ostrih besed, Štefanec pa je dejal: "Spomnil bi vas na magnetogram s seje. Gospod Virant vas je med sejo opozoril, da ravnate v nasprotju z zakonom. Ko ste vztrajali, je vstal in odšel. Z magnetograma je razvidno tudi, da ste vztrajali, sami ste dejali 'Bom prevzela ta riziko'." Ob tem je izpostavil, da pooblastil, da bi zahtevali odstop, nimajo, lahko pa na glas povedo, da se od najvišjih slovenskih funkcionarjev pričakuje, da je raven njihove politične kulture takšna, kot se spodobi. Bratuškova mu je ob tem vrnila z besedami, da je tudi njegova politična kultura še kako nizka, ker ne odstopi, kljub temu da so njegovo odločbo zavrnila že vsa sodišča. "Verjamem, da ko bo upravno sodišče še enkrat potrdilo, da ste se zmotili, se mi boste lepo opravičili," je dodala. Štefanec ji je odgovoril, da je KPK prvostopenjski organ in da imajo pravico, celo dolžnost, javnost o svojih ugotovitvah obvestiti. "To je edino orodje, ki ga komisija ima, in nič drugega kot to nismo naredili," je dodal. Bratuškova je zaključila s prepričanjem, da bo upravno sodišče spet odločilo isto in da potem pričakuje tako opravičilo kot osebno odškodnino od Štefaneca.
Pa ima Bratuškova podporo Šarca? Pri tem je odgovorila, da meni, da ne bi smelo biti problema, glede na to, da njegovo podporo uživa neka druga ministrica, ki je zagotovo naredila prekršek. "Poznamo zgodovino slovenskih vlad, ko je kaka vlada padla, ko je nekdo rekel 'Nočem več sodelovati v tej vladi', pri tem pa niso čakali nobene pravnomočnosti," pa je za konec dejal Štefanec. Bratuškova ga je obtožila še, da je čakal na ta dan, da je o odločbi obvestil javnosti, čeprav so jo njenemu odvetniku vročili že 25. novembra.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.