Potem ko se je v torek v Srednji vasi v Bohinju sprožil zemeljski plaz in odnesel zgornji del stanovanjske hiše, je danes dopoldne krizni štab že določil nadaljnje aktivnosti za odstranitev nanesenega materiala. Za družino, ki je ostala brez hiše, so že poskrbeli, problem pa ostajata zaprta cesta Studor–Srednja vas in nevarna sanacija.
Kot je po kriznem sestanku pojasnil poveljnik bohinjske civilne zaščite Boris Rožič, trenutno preučujejo, kaj je najbolje narediti in kako se lotiti sanacije. Čakajo tudi na geomehanike, ki si bodo plaz predvidoma ogledali v četrtek in tedaj že lahko dali prve ocene. "S sanacijo ne bomo hiteli na vrat na nos, da ne bi ogrozili življenj tistih, ki bodo upravljali z mehanizacijo," je pojasnil bohinjski župan Franc Kramar.
Z vodnogospodarskim podjetjem so se dogovorili, da bo v najkrajšem možnem času pripravil sanacijski načrt, medtem pa bodo poskušali razbremeniti uničeno hišo, da ne bi prišlo do nadaljnjega plazenja. Ta bi lahko ogrozil tudi spodaj ležečo stanovanjsko hišo, iz katere so preventivno že v torek evakuirali družino. Z ekipo gozdnega gospodarstva in gorske reševalne službe bodo zavarovali območje in poskušali odstraniti drevje ter priti na rob plazu. Občina je že zagotovila tudi deponijo, kamor bodo odvažali plazovino, ki po prvih ocenah obsega kar od 6000 do 8000 kubičnih metrov materiala.
Poskrbljeno je tudi za varnost družine iz uničene hiše, ki se je pred plazom še pravočasno rešila in trenutno živi pri sorodnikih v Srednji vasi, čeprav ji je občina že ponudila prazno stanovanje v Bohinjski Bistrici. Ker je družina izrazila željo, da bi živela v Srednji vasi, pa bodo poskušali zanje najeti prazno stanovanjsko hišo, ki je začasno v uporabi kot počitniška hiša. Je pa družina ostala brez obleke in drugih osebnih stvari, ki so še vedno v poškodovani hiši, v katero zaradi nevarnosti ni vstopa. Za najnujnejše potrebe družine je že poskrbel bohinjski Rdeči križ, Kramar pa bo na četrtkovi seji občinskega sveta svetnikom predlagal tudi, da bi ji namenili enkratno denarno pomoč v višini 10.000 evrov. Uničena hiša je bila sicer zavarovana tudi proti plazu, tako da računajo, da bo škodo povrnila zavarovalnica.
Na plazu Slano blato s stroji nad blatno gmoto
V vrhnjem delu plazu Slano blato se medtem še vedno premika okoli 30.000 kubičnih metrov materiala, vendar nevarnosti za vas Lokavec ni. Blatna gmota pa lahko uniči že opravljena dela v okviru sanacije, je povedal poveljnik civilne zaščite v občini Ajdovščina Igor Benko. Gmota se je še razširila, verjetno pa se je povečala tudi količina materiala, ki se intenzivneje premika od petka, zdaj s hitrostjo štirih višinskih metrov v pol dneva. Po ocenah plazina sega blizu deset metrov globoko, čeprav nimajo natančnih podatkov, je pojasnil Benko.
Okoli 30.000 kubičnih metrov materiala se pomika proti 12 betonskim vodnjakom, ki skrbijo za odvodnjavanje in preprečujejo pomikanje plazu proti dolini. Zato so na območje danes pripeljali gradbena stroja, s katerima čistijo odvodne kanale, poskušali pa bodo tudi plazeči material odmikati proti robu plazu, da ne bi dosegel vodnjakov, je pojasnil Benko. Plaz si bodo proti koncu tedna znova ogledali geologi in odločili o nadaljnjih korakih. Plaz Slano blato, ki sodi med plazove večjega obsega, je dolg 1,6 kilometra in širok 200 metrov. Sprožil se je pred osmimi leti, za sanacijo pa so po Benkovih besedah doslej odšteli okoli osem milijonov evrov. V okviru sprejetega programa sanacije je naslednja naloga ojačitev naravnega slapa nad Lokavcem, za kar je predvidenih pol milijona evrov.
Okoli 11.30 so gasilci spet posredovali tudi na območju zemeljskega plazu na Poti Svetega Antona v Idriji, ki se je sprožil 13. decembra. Prekrili so ga z dodatno folijo in vodo preusmerili mimo plazu.
Spet poplave?
V gorah je medtem manjša nevarnost snežnih plazov. Snežna odeja je mehka, a ne več tako nestabilna, kot je bila proti koncu prejšnjega tedna. Sneg se je nekoliko sesedel in stabiliziral, kljub temu pa je ponekod pod plitvo plastjo novega snega skorja, ki pa ne zdrži človeške teže. Plaz se lahko sproži predvsem pod dodatno obremenitvijo na dovolj strmih pobočjih in na mestih z napihanim snegom.
Jutri bo še oblačno, padavine bodo zjutraj spet zajele vso državo, po nižinah v notranjosti Slovenije bo po večini snežilo. Na Primorskem bo zjutraj prehodno zapihala šibka burja, v severni Sloveniji pa bo bril severnik. V petek bo oblačno, padavine bodo oslabele in popoldne v glavnem ponehale. V soboto bo končno delno jasno in suho. Več o vremenski napovedi ...
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.