"Umrl 22-letni motorist, ki je po prehitevanju zapeljal v levo in trčil v avtomobil" in "Pri Logu v Bohinju v nesreči umrl motorist" sta se glasila naslova novic, ki smo ju v rubriki Črna kronika objavili v minulem vikendu. Glede na to, da so na ceste zapeljali prvi motoristi, bo naslovnica najverjetneje žal še kdaj polna podobnih objav.
Da bodo na cestah motoristi kar najbolj varni, je v prvi vrsti njihova naloga, a nezanemarljiv delež nosijo tudi vsi ostali udeleženci v prometu, ki se večkrat premalo zavedajo, da na cestah pač niso sami.
Bojan Kos s Policijske uprave (PU) Kranj je na primer včeraj poročal o treh prometnih nesrečah enoslednih vozil, v dveh primerih so policisti obravnavali prav padce motoristov.
"Zjutraj je pri Lipici na škofjeloškem območju motorist s potnico na motornem kolesu padel na krožišču in se po podatkih policistov lažje poškodoval. Na območju Šenčurja pa je v drugi nesreči zaradi izgube nadzora nad motornim kolesom motorist padel. S kraja je bil odpeljan v zdravstveno ustanovo, po prvih podatkih pa je utrpel lažje poškodbe," je dodal Kos.
Anita Leskovec s PU Koper pa je poročala o prometni nesreči, ki jo je včeraj povzročil 45-letni voznik motornega kolesa pri Parku vojaške zgodovine v Pivki. Zapeljal je na levi vozni pas, trčil v avtomobil in - napihal 0,86 mg/l.
Na srečo so se te tri nezgode končale brez resnejših posledic. Vse niso take.
V zadnjih dneh smo, kot rečeno, poročali o dveh smrtnih žrtvah med motoristi. Toplejše in lepše vreme jih bo na ceste zvabilo vedno več, zato nikakor ne bodo odveč opozorila in nasveti o tem, kako izboljšati varnost na cestah in poskrbeti, da bo vožnja z motorjem prijetna in predvsem – varna.
Najbolj neučakani motoristi namreč sedejo na motor že ob prvih sončnih žarkih, ko razmere na cesti še zdaleč niso idealne. Asfaltna površina je še vedno hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, na vozišču je lahko tudi veliko udarnih jam in peska od zimskega posipa.
"Motoristi naj se poleg tega tudi zavedajo, da njihove sposobnosti obvladovanja motornega kolesa najverjetneje še vedno niso na ravni tistih iz prejšnjega leta," opozarjajo policisti.
Policisti vsem motoristom polagajo na srce, da je izjemno pomembna prav priprava na novo motoristično sezono. Svetujejo jim, naj se udeležijo predavanj in brezplačnih preventivnih delavnic, ki jih bodo policisti organizirali skupaj s predstavniki drugih organizacij na večih območjih po vsej Sloveniji. Tako bodo lahko osvežili svoje znanje ter se ustrezno pripravili na novo motoristično sezono.
Pripravite se na novo sezono!
"Da bi bila motoristična sezona prijetna in varna, se morate nanjo ustrezno pripraviti. Nikar ne preskočite priprav!" opozarja tudi Rok Mihelčič, inštruktor vožnje z motornimi kolesi na Policijski akademiji.
Motoristi žal še vedno ostajajo ena izmed najbolj izpostavljenih skupin udeležencev v cestnem prometu. V letu 2017 je po podatkih Agencije za varnost v prometu na slovenskih cestah umrlo 106 udeležencev cestnega prometa, od tega kar 24 motoristov.
V letu 2016 je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 932 (1294 leto pred tem) voznikov enoslednih motornih vozil. V nesrečah je leta 2016 umrlo 24 (26 v letu 2015) voznikov enoslednih motornih vozil, 168 (213) se jih je hudo telesno poškodovalo in 520 (601) lahko telesno poškodovalo. Od vseh udeleženih voznikov enoslednih motornih vozil jih je bilo 583 (627) povzročiteljev prometne nesreče.
Nasveti za varno vožnjo
Najpogostejši vzrok prometnih nesreč z udeležbo voznikov enoslednih motornih vozil sta neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti, zato na začetku motoristične sezone policisti opozarjajo na pomen ustrezne priprave. Kako najbolje poskrbeti, da bo vožnja z motorjem prijetna in varna?
Pred vožnjo preverite zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejte, svetujejo na policiji in pri vožnji dosledno uporabljajte zaščitno motoristično čelado. Pravilno si jo zapnite. Čist vizir vam omogoča potrebno vidljivost, dodajajo.
Svetujejo še, da ne pozabite na oblačila s ščitniki. Poskrbite pa tudi, da boste čim bolj vidni. Na motornem kolesu imejte vedno prižgane luči. Nosite zaščitna oblačila s čim več odsevniki (nalepkami, trakovi) in čelado svetle barve. Nosite tudi odsevni brezrokavnik, svetujejo.
Vaša hitrost naj bo primerna okoliščinam, da vas bodo drugi pravočasno opazili, pa tudi vi njih, pravijo na policiji.
Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po smernem vozišču za nasprotni promet.
Hitrost in način vožnje motornih koles še posebej prilagodite v prvih minutah deževja. Če vaše motorno kolo nima zavornega sistema ABS, v dežju ali na spolzkem vozišču ne zavirajte na talnih označbah, polagajo na srce motoristom.
Izogibajte se asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje ali podobno (predvsem v ovinku).
Reakcijski čas v idealnih pogojih je 0,6–0,8 sekunde, v cestnem prometu v povprečju eno sekundo, pri nezbranem ali utrujenem vozniku pa že dve sekundi ali več. Zavorna pot do ustavitve je pri hitrosti 100 km/h 40 metrov. Pot ustavljanja je seštevek odzivne in zavorne poti.
Ne vozite, če ste uživali alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila ali ste utrujeni. Sicer to lahko hitro postane vaša zadnja vožnja, pravijo na policiji, ki sicer vsem motoristom želijo prijeten in predvsem varen vstop v novo motoristično sezono.
Ob tem ne bo odveč opozoriti tudi ostalih udeležencev v prometu, da so na ceste znova "zašli" motoristi (in kolesarji), ki so med bolj ranljivimi udeleženci v cestnem prometu, zato je pri vožnji potrebna dodatna previdnost.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.