Številni bodo zato na lovu za toplimi sončnimi žarki veliko časa preživeli na prostem. A pri tem je treba biti – kot opozarjajo strokovnjaki – previden.
Po drugi strani pa svoje doda še okolje, opozarjajo na Inštitutu za vreme in klimo v Hamburgu. Spomladi je namreč zaščita pred UV žarki v atmosferi relativno šibka zaradi nizke koncentracije ozona na višini med 20 in 35 kilometrov.
Na spomladanskem soncu zato uživajte previdno, kožo pa zaščitite s tankim slojem oblačil, zaščitnimi sredstvi, pozorni bodite tudi na čas, ki ga preživite neposredno izpostavljeni soncu.
Prekomerna izpostavljenost UVB žarkom sicer povzroči v koži poškodbe, ki se sprva izrazijo kot rdečica in opeklina. Reakcija kože nastane po približno pol ure sončenja, najmočneje pa se izrazi po 12 do 24 urah. Prav zakasnela reakcija je pogosto kriva, da se s sonca ne umaknemo pravočasno.
Pri dolgotrajnem in prekomernem izpostavljanju soncu se koža ne uspe več obnavljati, začne se pospešeno starati. Prav tako UV žarki poškodujejo celični dedni material. Če je tovrstnih poškodb kože preveč, lahko pride do nastanka kožnega raka.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.