Slovenija

Šoltes vztraja pri razrešitvi, Pahor se še ni odločil

Ljubljana, 13. 01. 2011 13.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Šoltes zavrača namigovanja o politični motiviranosti pri pozivu k razrešitvi Križaniča. Zaradi poziva računskega sodišča se je v popolni tajnosti z ministrom sestal tudi vrh SD, vključno s Pahorjem, ki odločitve še ni sprejel.

Kmalu po tiskovni konferenci vlade se je po poročanju 24UR na sedežu stranke sestal vrh stranke SD – podpredsedniki, vodja poslanke skupine in šef stranke, a odločitve, kaj bodo storili, ali pa morda celo taktike, kako bi ga lahko branili, menda še ni. Končna odločitev je še vedno v rokah Pahorja.

Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je sklical tiskovno konferenco, na kateri je zatrdil, da odločitev sodišča, da predsedniku vlade Borutu Pahorju predlaga razrešitev finančnega ministra Franca Križaniča, ni bila politično motivirana. Tovrstna namigovanja je ostro zavrnil in dodal, da gre za spoštovanje predpisov in zakonov. Šoltes je tudi zavrnil namigovanja, da bi imel preference za vodenje tehnične ali katere koli druge vlade.

Igor Šoltes
Igor Šoltes FOTO: J.B.

Šoltes je dodal, da bi bilo treba zakon o računskem sodišču dodelati, a ne v smeri zmanjševanja pristojnosti računskega sodišča. Ustavne pobude o presoji pristojnosti računskega sodišča v dobrem letu dni, odkar se je nazadnje govorilo o tem, ni sprožil nihče. "Očitno se ta intenca pojavi samo takrat, ko pridemo s takšnim ali drugačnim pozivom," pravi Šoltes.

Za računsko sodišče je po Šoltesovih besedah sicer bistvenega pomena, da se izvedejo popravljalni ukrepi, da se začne reševati problem, na katerega so opozorili in ki ima pomembne posledice. Premier Borut Pahor pa lahko dobi od računskega sodišča dodatna pojasnila, če mu bo to pomagalo pri argumentih za ali proti takšni ali drugačni odločitvi, je še dejal.

Komisija se je na podlagi prejete prijave ukvarjala s prevzemom večinskega deleža v Splošni plovbi od sredine leta 2007 do konca 2009. V zadevi smo ugotovili razloge za sum kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja vlade pri postopkih prenosa lastništva Splošne plovbe na Slovensko odškodninsko družbo, zaradi česar smo primer odstopili policiji. V zadevi smo tesno sodelovali tudi z računskim sodiščem, ki je prav tako prejelo prijavo. Primer tako kaže na pomembnost sodelovanja med različnimi nadzornimi institucijami. Posledično pa lahko komisija v celoti pritrdi zaključkom računskega sodišča. Komisija za preprečevanje korupcije

Vrhovni državni revizor Samo Jereb je ponovno pojasnil, katere popravljalne ukrepe je računsko sodišče dejansko zahtevalo od ministrstva za finance. Kot je dodal, ni bilo izvedeno praktično nič od tega, kar so zahtevali.

Kdo podpira Križaniča?

Križanič je po seji vlade dejal, da ima občutek, da ga pri tem, da ostane na položaju, podpira veliko ljudi. Glede spoštovanja računskega sodišča pa je dejal, da so na ministrstvu uresničevali zahteve sodišča in da nameravajo to delati tudi v prihodnje.

Križanič je še dejal, da vlada ne razmišlja o spremembi zakona o računskem sodišču, s katero bi ukinila možnost sodišča, da pozove k razrešitvi ministrstva.

Pahor bo razmislil

Premier Borut Pahor pa je znova dejal, da si bo vzel 15 dni časa za premislek o pozivu računskega sodišča. Ministru je najprej dal en teden časa, da mu natančno napiše, kaj je ministrstvo v tem času delalo glede predlogov računskega sodišča, na podlagi tega pa se bo odločil, ali bo ministra razrešil ali ne.

Makarovič: Šoltes v javnosti velja za politično profilirano osebo

Minister Križanič
Minister Križanič FOTO: Dare Čekeliš

O pozivu računskega sodišča in zapletih s finančnim ministrom Križaničem smo se pogovorili tudi s predavateljem na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici Matejem Makarovičem. Najprej smo ga prosili za splošno mnenje o zadevi. Za 24ur.com je dejal, da problem vidi na dveh ravneh. "Po eni strani je interpretacija, po kateri lahko računsko sodišče doseže zamenjavo ministra, vsekakor problematična. Ministre postavlja in odstavlja državni zbor, katerega sestava je odraz prek volitev izražene ljudske volje. Računsko sodišče bi tako dejansko posegalo v konkretne kadrovske odločitve državnega zbora, kar je v demokratični ureditvi najmanj skrajno nenavadno. Po drugi strani pa je tu problem konsistentnosti v interpretaciji. Odločitev je namreč zdaj na predsedniku vlade, ki je v primeru nekega drugega ministra praktično enak poziv računskega sodišča že upošteval, in zelo težko bo smiselno utemeljil, če bo zdaj ravnal drugače,“ je razložil svoje stališče.

V javnosti so se pojavili tudi očitki, da računsko sodišče in Šoltes delujeta politikantsko. Glede tega je Makarovič dejal, da je Šoltesov problem predvsem v dejstvu, da v javnosti v resnici velja za politično profilirano osebo. "Zato takšni očitki pravzaprav ne presenečajo. Domneve, da Šoltesa pri delovanju vodijo tudi politični motivi, so se v zadnjih letih že večkrat pojavile in morda niso povsem neutemeljene,“ je dejal Makarovič.

Kaj bo s Pahorjem?

Matej Makarovič
Matej Makarovič FOTO: Dare Čekeliš

Zanimalo nas je tudi, kaj trenutna situacija pomeni za premierja Pahorja. S kakšnimi težavami se lahko sooči, če se odloči zadržati oz. razrešiti Križaniča? Makarovič odgovarja: "Za Pahorja je to predvsem še en preizkus konsistentnosti. Ker se je v primeru Erjavca že odločil za zamenjavo formalno-praktično izključno na podlagi zahteve računskega sodišča, bo zdaj – če ne predlaga Križaničeve razrešitve – pokazal, da je že v primeru Erjavca šlo za politično zamenjavo in je bilo računsko sodišče pri tem le krinka. Če pa ostane zvest samemu sebi in zahteva ministrovo zamenjavo, tvega resne napetosti v lastni stranki. Če poslanci njegove lastne stranke na primer glasujejo proti morebitnemu premierjevemu predlogu za ministrovo razrešitev, bo to še en udarec Pahorjevi že tako ali tako zelo šibki avtoriteti.“

Na vprašanje, ali prebivalci Slovenije sploh še zaupajo sedanji vladi, je Makarovič odvrnil, da pri stopnji zaupanja ne gre za stvar njegovega osebnega mnenja, ampak empiričnih anketnih podatkov. "Po zadnji raziskavi FUDŠ Slovenski utrip tej vladi nasprotujeta dve tretjini polnoletnih prebivalcev Slovenije. Nekatere raziskave, ki trajajo skozi daljše obdobje, celo kažejo, da uživa premier Pahor najnižje zaupanje med vsemi dosedanjimi predsedniki vlad – do nedavnega je imel ta neslavni rekord Andrej Bajuk leta 2000, zdaj ga ima Pahor. Razloge za to vidim v splošni podobi popolne neučinkovitosti, dezorganiziranosti in notranje konfliktnosti, ki zaznamuje sedanjo vlado,“ je razložil.

Kako "grehi“ finančnega ministrstva vplivajo na državljane, težko oceni, vendar dodaja, da kakšnega zelo direktnega vpliva verjetno ni. Verjetno gre bolj za nerodnost kot za kakšno osebno okoriščanje, je dodal Makarovič.

Makaroviča smo povprašali tudi o tem, kakšna oz. ali sploh obstaja odgovornost vlade Janeza Janše v celotni zadevi, ki se zdaj odvija s Križaničem? Makarovič je za 24ur.com odgovoril: "Zanimiv paradoks je, da računsko sodišče ministre navadno preganja zaradi domnevnih grehov njihovih predhodnikov, ki jih ne znajo pravočasno popraviti. Janez Podobnik je na primer podedoval težave od prejšnjega ministra, Erjavec pa od Podobnika – in moral nato oditi zaradi grehov izpred dveh vlad. Podobno je v razmerju Bajuk-Križanič. Je pa tudi res, da vsaka politična opcija, dokler je v opoziciji, ostro kritizira aktualno oblast, zato bi seveda pričakovali, da bo to popravila, ko pride do zamenjave na oblasti. Če je torej Janšev minister Bajuk res delal neke stvari narobe, bi pričakovali, da bo Pahorjev Križanič to popravil. Ampak očitno je napake pač lažje kritizirati kot popravljati."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (290)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Josko82
14. 01. 2011 15.26
Igor Šoltes je vecja katastrofa za Slovenijo kot sem mislili!!! Žalostno, mi bo en racunovodja zvišal kreditne obresti. To še Janša in Bajuk nista delala!!!
Adolph
14. 01. 2011 12.58
Kaj ni Solte neka zlahta od Janseta? . . .. ..
faconi
14. 01. 2011 12.55
ha ha ,..spet so janševci tko nestrpni !!!!!!!!!
Josko82
14. 01. 2011 12.08
Sej ma čas do naslednjega tedna :)
SEBASTI
14. 01. 2011 12.03
"Šoltes vztraja pri razrešitvi, Pahor se še ni odločil" pahorček se še ni odločil, nič novega, čaka na direktivo iz ozadja.
Josko82
14. 01. 2011 12.02
V Financah pravijo, da Igor Šoltes ne dvomi, da njegov poziv lahko negativno vpliva na bonitetno oceno države?!? Zavestno delovanje proti lastnemu gospodarstvu in državi štejem za veleizdajo.
slosap@yahoo.de
14. 01. 2011 09.59
tole je v bistvu trik same SD, da se losa Pahorja. Ker ni bil dovolj močan, da ubrani Erjavca, so mu zdaj podtaknili Križaniča. Zdaj bo pa moral izvesti salto mortale. Če Križanič ostane, ostae Pahor, če Križanič pade, pade Pahor. Če Križaniča ne razreši, Desus začne napadati. Dobro ste si tole igrico zamislili stari SDjevci, svaka čast. Dobro so vas naučili v Kumrovcu hehehe... Edino vprašanje pa je - ali ste morda opazili, da je država že čisto na psu? S sodelovanjem se daleč pride, ne pa z igricami!...mah saj ni vredno besed
faconi
14. 01. 2011 07.48
pa nej pride še bajuk mal ,....da bo povedal kaj je on delal v tem primeru ,..!!!! ----- je pa res da je bajuk državo zafural s tem evrom !!!!!
cirenij
14. 01. 2011 07.02
Kaj bo pa manjkalo Križaniču. Eno leto nadomestilo plače, potem sigurno dobra služba pa še kaj po strani. Same podražitve, zdaj se zaradi naravnih katastrof obeta še dražja hrana. Najbolj občutljiva zadeva, pri kateri smo zaradi svoje zmešane politike odvisni v glavnem od tujih dobaviteljev. Ubogi slovenski narod. Najbolj žalostno pa je, da se že 20 let v politiko rinejo sami nesposobni fosili.
nlpolog
14. 01. 2011 06.31
Dajatve BLABLA,Korupcija BLABLABLA,Prevelike plače BLABLABLA,Tajkini BLABLABLA,Država propada,pa BLABLABLA,Revščina,BLABLABLA,in spet BLABLABLA,in na koncu se nič ne reši BLABLABLA....
rissp
14. 01. 2011 05.30
"Razrešiti" VSE ! Tako vlado kot "opozicijo"! Dol z lopovskimi politiki! In naj končno enkrat odgovarjajo, ne s premestitvijo na drug vodilni položaj temveč z odvzemom nakradenega premoženja in z dolgoletnimi zapornimi kaznimi!
Cyber-Worm
14. 01. 2011 02.17
nočka loden : )) bom dau lubčka nefretetki namest tebe : ))) cya
loden
14. 01. 2011 02.15
Vlada pada....Slovenija propada.... pa nikome ništa? Malo morgen... zatišje pred nevihto.
loden
14. 01. 2011 02.13
Deževnik.... kaj naj ti rečem.... pij kar hočeš, če v tem uživaš, ...lahko noč .
partizan71
14. 01. 2011 02.12
Dejmo Borci Naj se Krizanic postane bivsi minister in vlece iz proracuna mastna nadomestila. Pa naj to mesto v tvojem kurniku zasede Simona Dimic. Smo ugotovili da je sposobna.....za svoj zep
Cyber-Worm
14. 01. 2011 02.10
ajaa kristusowo kri pijem : )) WINO
loden
14. 01. 2011 02.06
Ne razumem vas, "moških" zakaj vam v besednih dvobojih vem iq preneha delovat....in se v trenutku spustite na raven butalcev...
Cyber-Worm
14. 01. 2011 01.59
užiwej loden : )) upam da boš mela kako konstruktiwno debato : )) pa ne preweč bit lewo usmerjena k pol RADO žiwčen rata : ))) wrjetn ga je župnik pr spowedi wsako nedeljo brez wazelina sej weš kam : ))
loden
14. 01. 2011 01.58
RADO62 14.01.2011, 01:52 Včasih se malo heca, potem mu pa inteligenca pade pod nivo... pa si ne more pomagat...heh:)
RADO62
14. 01. 2011 01.55
Cyber-Worm14.01.2011, 01:530 ... Papi, papi banano.... Boš vsaj sit pameten tak ne boš.... heh