Igor Šoltes je sporočil, da ne more sprejeti ponujene kandidature za ministra za zdravje, saj meni, da bi bila zdravstvena reforma, kot daleč najpomembnejši projekt ministrstva, že vnaprej obsojena na neuspeh.
Položaj ministra za zdravje je v sedanjem času izjemno velik izziv za vsakogar, je v izjavi za javnost zapisal Šoltes. Država nima strategije razvoja sistema zdravstvenega varstva in ne uradno določene mreže javne zdravstvene dejavnosti, ki je trenutno ostanek zmogljivosti, ustanovljenih pred več desetletji, razširjene s koncesionarji.
Zdravstveni sistem je po njegovem mnenju potreben korenite reforme, če želimo vzpostaviti učinkovit ter finančno dolgoročno vzdržen sistem. Temeljiti mora na jasno definirani ter kakovostno organizirani javni mreži, ki jo je potrebno dopolnjevati s koncesionarji tam, kjer je to najbolj racionalno. Zdravstvena reforma ne more imeti za cilj racionalizacijo sistema na podlagi zmanjševanja pravic uporabnikov. Zagotoviti mora vzdržnost zdravstvenega sistema tudi ob tem, da bo v ospredje postavljala interese bolnikov in uporabnikov zdravstvenih storitev. Velik poudarek v zdravstveni reformi je zato po njegovem mnenju treba dati še upravljanju javnih sredstev namenjenih za zdravje, dobremu gospodarjenju v zdravstvenih zavodih ter sprejeti zakonodajo in druge ukrepe ukrepe, ki bodo učinkovito zmanjševali možnosti koruptivnih dejanj ter najbolj racionalno uredili sistem javnega naročanja.
"Po pogovoru s premierko in predstavniki zdravniške stroke ter civilnih iniciativ sem bil pripravljen ta velik izziv sprejeti, saj sem prepričan, da je v tem času potrebno, da vsakdo, ne glede na politične preference in družbeni status, prispeva svoja znanja, izkušnje ter energijo, da državo skupaj popeljemo iz globoke krize. Tudi v društvu Verjamem to postavljamo kot enega osnovnih motov, zato bi bilo moje drugačno razmišljanje dvolično," je zapisal.
Dejstvo pa je, nadaljuje Šoltes, da je zdravstvena reforma tako pomemben in državotvoren projekt, da je za njeno učinkovito izvedbo potrebno najširše družbeno soglasje. Treba ga je poiskati tako v stroki, kot med državljankami in državljani, uporabniki zdravstvenih storitev, najprej pa seveda v politiki, kjer mora to soglasje bistveno presegati ozke strankarske okvirje. Tako koalicijskih kot opozicijskih strank. "Z velikim obžalovanjem pa sem spremljal nekatere reakcije koalicijskih strankarskih veljakov v dneh po tem, ko je bila tema pogovora s predsednico vlade in predstavniki stroke objavljena v medijih. Zelo jasno se je pokazalo, da v nekaterih strankah še vedno niso sposobni, ali pripravljeni presegati ozkih strankarskih interesov. Vsebina posameznih dokaj žaljivih izjav, me je tudi prepričala, da bi podobno reakcijo politike lahko pričakoval vsak kandidat, ki bi prihajal izven okvirjev trenutno vladajoče partitokracije. Tak odnos tudi jasno kaže, da enotnosti glede možnega sodelovanja v vladi, izven kvotnega sistema, v koaliciji ni, kar pa je nujen pogoj za izvedbo učinkovite reforme in za učinkovit obračun zoper korupcijo v zdravstvu," je še dodal Šoltes.
Premierki Alenki Bratušek in predstavnikom zdravniške stroke se je iskreno zahvalil za izkazano podporo in zaupanje.
Lukšič: Izkazalo se bo, ali se mu je šlo zgolj za promocijo bodoče stranke
Prvak DL Gregor Virant in predsednik DeSUS Karl Erjavec sta Šoltesa ocenila kot dobrega kandidata, za prvaka SD Igorja Lukšiča pa je bil predlog – zlasti zaradi Šoltesove namere, da ustanovi stranko – neokusen.
Lukšič je danes opozoril, da je Šoltes z napovedjo ustanovitve stranke jasno povedal, da ga ta vlada ne zanima. Šoltes se po njegovem mnenju ne identificira s programom te vlade, ne s programi obstoječih strank. Obenem Lukšič zanika, da se je SD s tem, ko se je kritično odzvala na možno kandidaturo Šoltesa, zbala za svoje glasove volivcev. "Če bi ljudje ugotovili, da obstaja velika razlika med tistimi, ki se ukvarjajo z dnevno všečnostjo, in med tistimi, ki delamo za državo, bi verjetno državi šlo veliko boljše," je dejal. Še vedno vztraja, da je prvi na vrsti za iskanje zdravstvenega ministra DeSUS, naslednja pa premierka. Lukšič pričakuje, da se bo izkazalo, ali je Šoltesu zgolj za promocijo svoje bodoče stranke.
Da je šlo za to, osebno meni tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. "On še ni bil na volitvah in ni najbolj higienično, da bi na tak način prišel v vlado in si delal promocijo," je dejal. Tudi Erjavec naj bi sicer pričakoval, da Šoltes, v primeru da bi postal minister, ne bi ustanavljal svoje stranke, a je Šoltes ostal odločen, da se temu ne bo odpovedal.
'Botri iz ozadja so gotovo zadovoljni'
Bratuškova je na kolegiju dejala, da obžaluje, da so se stvari odvile tako, kot so se. Za ministra za zdravje ga je nameravala predlagati, ker je po njeni oceni kredibilen kandidat in ima podporo stroke, pa tudi polno podporo PS. In prav področje javnih naročil, ki so v tem trenutku v zdravstvu največji problem, Šoltes zagotovo pozna celo najbolje v državi, meni premierka. "Na žalost je za nekatere, tudi znotraj naše koalicije, še vedno bolj pomembno to, da si naš, kot pa to, da nekaj znaš," je dejala.
Virant je povedal, da mu je žal, da Šoltes zaradi Lukšiča ne bo kandidat za ministra za zdravje. Po njegovem mnenju bi okrepil vladno ekipo, imel pa bi tudi podporo stroke. To je po njegovih besedah v tem trenutku zelo dragoceno. "Tukaj smo izgubili dobrega ministrskega kandidata zaradi čisto strankarskih kalkulacij," je dodal.
Botri iz ozadja so danes zagotovo zadovoljni, saj jim je uspelo sesuti Šoltesovo kandidaturo, pa je poudaril zdravnik Erik Brecelj. Zdaj kirurg, ki je več let glasno opozarjal na težave v zdravstvu, pričakuje, da bodo ministra za zdravje postavili prav oni. "To je žalostno," je komentiral Šoltesovo odločitev. Po njegovi oceni se je zdaj pokazalo, da prioriteta aktualne koalicije ni zdravstvo. Zato pričakuje, da bo vlada sporočila ljudem, da se bodo pravice v zdravstvu začele zmanjševati. Razočaran je zlasti nad izjavami Lukšiča in to stranko na splošno.
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenija Andrej Možina izpostavlja, da z zaskrbljenostjo spremlja nemoč premierke pri iskanju prvega moža slovenskega zdravstva. Še bolj zaskrbljujoče in nesprejemljivo se mu zdi podajanje tega nehvaležnega resorja med strankami, kar da nakazuje na strah politike do nakopičenih težav v zdravstvu. Po njegovem mnenju je sicer glede na trenutne razmere v zdravstvu razumljivo, da nihče od poznavalcev tega področja in zdravnikov ne želi prevzeti najzahtevnejšega resorja v državi, Šoltesu pa so v zbornici priznavali pogum.
Erjavec: Odgovornost za resor bi morala prevzeti PS
Po tem zapletu pri iskanju ministra za zdravje, pa je po Erjavčevem mnenju čas, da se s premierko sestaneta. Odgovornost za ta resor bi po njegovem mnenju morala prevzeti največja in najmočnejša koalicijska stranka, torej PS. DeSUS ima po besedah predsednika nekaj možnih kandidatov za ministra za zdravje, a imen ne razkriva. Če bo predsednica vlade vztrajala, da stranka upokojencev predlaga ministra za zdravje, ga tudi bo. A le, če bo premierka prevzela tveganje, da DeSUS predlaga ministra in nato zaradi različnih stališč v koaliciji zdravstvena reforma vseeno ne bo izvedena. DeSUS namreč ne more prevzeti odgovornosti, če nima moči, da bi izpeljal reformo, kot jo stranka predlaga, je dodal Erjavec.
Kljub vsemu Erjavec vztraja na tem, da DeSUS ohrani vodenje dveh resorjev. A Virant je danes ocenil, da to ne bo šlo. "Če niso našli ali ne bodo našli ministra za zdravje, jim bo ostal le en resor," je dejal. Po Erjavčevih besedah pa je to le mnenje predsednika DL Viranta, ki "večkrat prehitro govori".
KOMENTARJI (2250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.