Predsednik Računskega sodišča (RŠ) Igor Šoltes je na današnji tiskovni konferenci predstavil ugotovitve revizijskega poročila Mestne občine Ljubljana za obodbje v letih 2007 in 2008. Glavne nepravilnosti so odkrili pri nakupu zemljišč (večina pri nakupu zemljišč na Brdu), pri oddaji javnih površin za gostinske vrtove (primer kavarna na Prešernovem trgu), na področju povečanega obsega dela in presežka prihodkov nad odhodki javnega zavoda. Opredelili so tudi določena tveganja za nepravilnosti pri izgradnji stadiona na Stožicah. Nepravilnosti so na RŠ ugotovili v skupnem znesku 18,3 milijona evrov, zato so izdali mnenje s pridržkom.
Nakup zemljišč na Brdu
Pri nakupu zemljišč so na RŠ ugotovili, da je MOL v proračunu načrtovala nakup v vrednosti 7,7 milijona evrov, podpisali pa so tri kupoprodajne pogodbe v vrednosti 20,2 milijona evrov. Tako je MOL znesek prekoračila za 12,5 milijona evrov. Pozneje so na MOL sprejeli rebalans proračuna in za tovrstne nakupe namenili 37,3 milijona evrov. V veliki večini gre v tem primeru za nakupe zemljišč na Brdu, je povedala vrhovna državne revizorka. Na MOL so pojasnili, da so pri nakupu uveljavljali predkupno pravico in da v poletnem času niso mogli sklicati seje mestnega sveta, ki bi tak nakup odobril.
Javno-zasebno partnerstvo pri projektu Stožice
Kot so pojasnili na RŠ, projekt izgradnje Stadiona in trgovinskega kompleksa na Stožicah še ni končan, zato končnega poročila še ne morejo pripraviti. So pa ocenili tveganja. Pri tem gre za tveganja zaradi nepoznavanja stroškov vzdrževanja in upravljanja ter načina upravljanja nogometnega stadiona in športne dvorane, ki lahko presežejo zastavljene vrednosti. MOL pa je tudi zasebnega partnerja izbrala, preden je občina v postopku konkurenčnega dialoga našla rešitev, ki ustreza njenim ciljem. Opozorili pa so tudi na podražitev projekta zaradi preseganja ocenjenih vrednosti predvidenih stroškov gradnje.
Oddaja javnih površin za gostinske vrtove
Na Računskem sodišču ocenjujejo, da je predpisano enkratno nadomestilo za najem vrta za pet let, kot je bilo to pri najemu vrta na Prešernovem trgu (kavarna Pločnik), lahko tvegano. Taka zahteva lahko krši načelo sorazmernosti, pa tudi konkurenčnosti. Več ponudnikov bi bilo namreč lahko, če bi bilo predpisano letno ali mesečno plačilo. Rok za predložitev ponudbe pa je bil po mnenju RŠ prekratek, saj je bilo ponudbo treba oblikovati v petih dneh. V ponudbi pa je bilo zahtevano tudi oblikovanje programskega odbora za kulturni program. Kot je pojasnil Šoltes, je na področju kulture za prijavo na take razpise po navadi rok vsaj 30 dni. Na MOL so pojasnili, da so kupnino za pet let zahtevali zaradi izkušnje z neplačevanjem v preteklih letih, vendar Šoltes pravi, da za izterjavo obstajajo tudi drugi vzvodi, kot je na primer bančna garancija.
Donacije so se v času mandata Jankovića povišale
Predvsem pri gradbeništvu pa se pojavljajo težave pri sklepanju aneksov, ko so dela že končana, od nekaterih gradbenikov pa ne zahtevajo bančnih garancij. Kar nekaj pa se je pojavilo tudi donacij s strani gradbenih podjetij. To je lahko problem, saj donacije v gradbenem sektorju niso zelo običajna reč, je povedal Šoltes.
Kot je dejal Šoltes, so donacije sicer dovoljene, vendar donacija ne sme biti prikrito sponzorstvo. V donacijski pogodbi na primer ne sme biti zapisano, da mora MOL v zameno kaj storiti ali kaj podobnega. Pri tem je povedal, da so našli tudi primer, ko je MOL nekemu podjetju v zameno za donacijo obljubila, da bo vsaj 35 odstotkov naročil izvedla pri tem podjetju.
Nepravilnosti na področju povečanega obsega dela
Nepravilnosti so ugotovili tudi pri povečanem obsegu dela. Povečan obseg dela je lahko bolj izjema, na MOL, pa tudi drugod, pa se v zadnjem času pojavlja že kot pravilo. To pomeni tudi višje izplačevanje plač. Pri tem se pojavlja vprašanje, ali bi bilo morda treba zaposliti več ljudi, pravi Šoltes.
Vsak prebivalec MOL je zadolžen za 659 evrov
Kot je povedal še Šoltes, MOL ni zadolžena več, kot je zakonsko dovoljeno. Konec leta 2007 je bila zadolžena 413 evrov na prebivalca ali 24,5 milijona evrov v tem letu, konec leta 2008 pa 635 evrov na prebivalca ali 64,7 milijona evrov v letu 2008. 30. septembra pa je dolg na prebivalca znašal 659 evrov. Skupni dolg občine je 30. septembra znašal 101,3 milijona evrov za občino in 182,3 milijona evrov za občino in javni sektor skupaj.
Računsko sodišče MOL ni naložilo popravljalnih ukrepov, saj so, kar je bilo možno, že popravili, nekaj pa je tudi zadev, ki se jih za nazaj ne da popraviti, je povedal Šoltes. Občini pa so izdali tudi 11 priporočil. Nekatere nepravilnosti pa izvirajo tudi iz sistemskih težav. Kot je povedal Šoltes, se kdaj lahko zgodi, da se nekaj ekonomsko lahko naredi boljše, če se ne upošteva pravil javnega naročanja, vendar sodišče pri reviziji načelo upoštevanja pravil postavlja nad ekonomsko smotrnostjo. Če bi bila pravila bolj ohlapna, bi jih marsikdo še bolj kršil, je še dodal Šoltes.
Janković: Ponosen sem na mnenje s pridržkom
Župan MOL Zoran Janković pa je na tiskovni konferenci dejal, da je na mnenje s pridržkom ponosen. Kot je pojasnil, je Ljubljana prvič dobila takšno mnenje, saj je bilo v preteklih letih mnenje Računskega sodišča vedno negativno. Kot je še dejal, so vsa priporočila RŠ že upoštevali, kar je ugotovilo tudi sodišče. Pogosto pa gre pri problemih za zakonsko neurejenost, je še dodal.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.