Po mnenju ministrstva LDS z nasprotovanjem doseženemu kompromisu podžiga nadaljnje konflikte v Osnovni šoli Bršljin, s čimer se povečuje nestrpnost in zmanjšuje varnost otrok v šoli.
Konflikt, ki je nastal, je posledica večletnega premalo dorečenega odnosa do težav, ki se kažejo zlasti v konfliktih med romsko in neromsko skupino otrok in njihovimi starši, opozarja ministrstvo. Po mnenju ministrstva je prav pretirana in nasilna integracija vedno znova sprožala konflikte.
"Z doseženim kompromisom izkoriščamo možnost, ki v sistemu že obstaja, da se lahko, kadar je to potrebno za učinkovitejše doseganje ciljev vzgoje in izobraževanja, oblikujejo posebne skupine učencev. Nikakor ne gre za getoizacijo, kot opozarja LDS oziroma ustvarjalci prejšnjega načina reševanja romske problematike, ki je pripeljal do velikih konfliktov," je odgovor ministrstva za šolstvo na očitke opozicijske LDS.
LDS ministrstvu očitala poskus segregacije
LDS se je v četrtek odzvala na način reševanja zapletov v OŠ Bršljin, in rešitev, kot jo je v sredo predlagal minister za šolstvo Milan Zver, označila za nestrokovno in protizakonito ter poskus "segregacije" in "diskriminacije" romskih otrok oz. poskus ločevanja otrok na podlagi narodnostne pripadnosti.
Ob tem je ta opozicijska stranka predlagala možno alternativno rešitev spora, po kateri bi v šoli na podlagi strategije vzgoje in izobraževanja vpeljali t.i. romske asistente, izobražene predstavnike romske skupnosti, ki bi romskim otrokom nudili pomoč pri učenju, ter oblikovali manjše oddelke, ob tem pa ohranili narodnostno pisanost.