V večini šol in vrtcev so danes učilnice prazne. Varstvo je poskrbljeno zgolj za tiste otroke, za katere starši niso dobili nadomestnega varstva. A teh otrok je v vrtcih zelo malo, kar po besedah sindikata Sviz pomeni, da jih starši pri stavki podpirajo. S stavko šolniki sporočajo, da bodo vladni ukrepi najbolj udarili po kakovosti našega šolstva, kar je po njihovem mnenju nesprejemljivo, zato zahtevajo, naj vlada varčuje drugje.
Zmeda glede oblikovanja oddelkov
V uredništvo smo prejeli pismo kolektiva Osnovne šole Polje, v katerem opozarjajo na zmedo, ki bo nastala, če se bodo vladni varčevalni ukrepi v šolstvu uresničili. Kot pojasnjujejo, bo vlada največ varčevalnih posegov izvedla prav v osnovnošolskem izobraževanju.
Eden od prvih predlaganih ukrepov je zvišanje normativov v oddelkih. Namesto 28 učencev naj bi jih bilo v oddelku 30. Prav tako vlada uvaja spodnjo mejo za oblikovanje oddelkov, in sicer 24 otrok. Opozarjajo na zmedo, ki bi pri tem lahko nastala. Z optimizacijo šolske mreže, kot jo je napovedal minister Turk, bi v mestih uvedli enoten šolski okoliš. Kaj to pomeni za učence in starše? "Ker je določena spodnja meja za oblikovanje oddelkov, bo šola oddelek imela le, če bo na šolo vpisanih 24 učencev," opozarjajo šolniki. Kaj se zgodi v primeru, če jih bo na neko šolo vpisanih le 19? Ali bodo starši morali otroke voziti na sosednjo šolo v ’razširjenem’ okolišu? To pomeni, da bodo otroci morali tudi v bolj oddaljene šole. Kaj to pomeni z vidika njihove varnosti? Kdo bo skrbel za njihove prevoze? Kaj pa v primeru, če bo vpisanih 40 učencev? Ali to pomeni oblikovanje dveh oddelkov ali enega, višek otrok pa se bo vozil na sosednje šole? Vladni predlog je nejasen, opozarjajo zaposleni na OŠ Polje, ki se sprašujejo, po kakšnem ključu bomo delili otroke in kdo bo to počel?
Jutranje varstvo – je ali ni delovna obveznost?
Ministrstvo je napovedalo, da jutranjega varstva in varstva po 15.30 uri ne bo več plačevalo. Na svojem blogu minister Žiga Turk pojasnjuje, da se "ukinja plačevanje dodatnega dela, opravljenega znotraj delovnih obveznosti: (jutranje varstvo, varstvo po 15.30, popravljanje maturitetnih nalog in podobno). Jutranje varstvo se šteje med delovne obveznosti. Do 15.30 velja nespremenjeno podaljšano bivanje v šoli. Po 15.30 bo zagotovljeno samo varstvo, tudi to v okviru delovne obveznosti in ne bo plačano posebej."
Učitelji opozarjajo, da po zakonu v delovno obveznost učitelja poleg 22 ur pouka in drugega dela, ki ga določa zakon, ne sodi delo v jutranjem ali v popoldanskem varstvu. "Ure jutranjega varstva in ure podaljšanega bivanja so elementi za sistemizacijo delovnih mest v osnovni šoli (40. člen Pravilnika o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole, Uradni list RS, št. 57/07, 65/08, 99/10). Torej ne gre za dodatno delo, opravljeno znotraj delovnih obveznosti, kot je zmotno prepričan minister, ali pa ne pozna zakonodaje s področja šolstva," se sprašujejo učitelji OŠ Polje, na kateri bodo v primeru, da bo vlada napovedane varčevalne ukrepe sprejela, štirje zaposleni ostali brez dela, nihče od teh delavcev pa ne izpolnjuje pogojev za upokojitev.
Plače nižje, obveznosti večje, kakovost izobraževanja pod vprašajem
Opozarjajo, da so že vrsto let varčevali in državnemu proračunu prihranili okoli 967 milijonov evrov. In to na račun več let zamrznjenih plač, neizplačanega dela izravnave plačnih nesorazmerij, neizplačanih napredovanj, neizplačane delovne uspešnosti in na račun sredstev, ki bi morala biti porabljena za izobraževanje učiteljev in za nakup učnih pripomočkov, vendar niso bila.
Prav tako opozarjajo, da so plače v osnovnih šolah že od 2004 do 2008 enake. Odprave plačnih nesorazmerij še vedno niso dočakali v celoti. "Denar je očitno nekam poniknil in so odpravili le polovico plačnih nesorazmerij. Potem so ugotovili, da denarja ni, plačna nesorazmerja ostajajo, mi pa imamo že dve leti zamrznjena napredovanja, pa tudi delovne uspešnosti ne dobimo." Vlada povečuje delovno obveznost in hkrati zmanjšuje plače, ki že sedaj niso visoke. Za primerjavo navajajo, da je povprečna bruto plača na OŠ Polje 1589,86 evrov, medtem ko je januarja letos povprečna bruto plača v Sloveniji znašala 1529,04 evrov. Hkrati pa opozarjajo, da imajo na šoli štiri zaposlene, ki ne dosegajo niti minimalne plače.
Preberite še
FOTO in VIDEO: Pred vlado glasen 'buuu' za Janšo; protest tudi pred DZ
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.