Način, kako je vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin učiteljstvo v soboto popoldne, na praznični dan samostojnosti in enotnosti nagnal na testiranje, je nedopusten, žaljiv in oblastniško aroganten, so danes v pismu, naslovljenem na medije, zapisali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). "Predstavnik vlade je vzgojiteljem in učiteljem zažugal, da se morajo 2. in 3. januarja, na dela prosta dneva testirati, sicer v ponedeljek, 4. januarja, ne bodo smeli priti na delovno mesto v vrtce in šole. Medtem ko tudi ministrica za izobraževanje že dva tedna po vseh medijih napoveduje, kako se bo ob idealnih razmerah pouk za prvo triado v šolah obnovil 4. januarja, našemu sindikatu, ki je reprezentativni predstavnik interesov preko 70 odstotkov vseh zaposlenih v vrtcih in šolah, tega doslej ni omenila niti z besedo," so ogorčeni v sindikatu.
O tem, kako naj bi bila videti vrnitev v vrtce in šole, se po besedah predstavnikov sindikata ni pogovarjal ali usklajeval še nihče. "Tudi manj kot teden dni pred tem – tudi če štejemo praznične dni pred nami! – o tem niti sindikat niti širša javnost ne ve nič."
Po oceni ravnateljev in Sviza za obvezno hitro testiranje v šolstvu še ni zakonske podlage
Tudi z omenjenimi testiranji je SVIZ seznanjen zgolj iz izjav vladnega govorca prejšnji vikend, dodajajo. "Sprašujemo se, ali obstaja pravna podlaga, da se učiteljstvu preprosto ukaže, da mora iti v prostem času na testiranje. Kam? Na točke, kjer se opravljajo množična testiranja? Bodo čakali v vrstah? Bodo dobili povrnjene potne stroške? Je to del njihovih delovnih obveznosti? So to nadure na dela prost dan oziroma v nedeljo? Kaj se bo zgodilo s tistimi, ki se ne bodo mogli ali se ne bodo želeli testirati? Jih bo oblast zaprla? Bodo izgubili službo?"
To avtoritarno ukazovanje je preseglo vsako mejo, so prepričani v sindikatu. "Z zaposlenimi v vrtcih in šolah predstavniki vlade – od vodje vladne posvetovalne skupine Mateja Lahovnika do govorcev in ministrov – ravnajo, kot da so brezpravna raja, ki naj brez pomisleka izvrši, kar se ji ukaže, sicer pa naj drži jezik za zobmi, ker namesto njih zanje misli režim!"
Po njihovem prepričanju je "temelj te arogantne, ukazovalne, a obenem skrajno zmedene in destruktivne politike, ki že pol leta zavrača vsakršno vsebinsko dogovarjanje z učiteljstvom in ki povsem ignorira praktike ter vodstva šol in vrtcev", njihova ministrica Simona Kustec. SVIZ zahteva, da se o načinu in pogojih testiranja učiteljstva – ki ga SVIZ ne zavrača, temveč spodbuja, so poudarili – šolske oblasti dogovorijo s sindikatom in da se zdajšnji ukaz o testiranju 2. in 3. januarja prekliče do dogovora z njim.
Glede na veliko število tako zaposlenih kot učencev in dijakov se je treba dogovoriti za način, kako namerava vlada izvesti hitre teste, pa je izpostavil predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan. Odprto vprašanje pa po njegovih besedah ostaja tudi datum, ko naj bi testiranje potekalo. Praznični oziroma dela prosti dnevi, ki so se omenjali, po njegovih besedah namreč niso primerni.
"Te stvari niso od včeraj in bi se jih dalo organizirati tudi drugače, če bi bila volja za to," je bil kritičen. Vlada bi lahko po njegovem mnenju pravočasno pripravila ukrepe, ki bi jih dorekla tudi v soglasju z ravnatelji in učitelji.
"Ob vsej zmedi, ki jo s svojimi izjavami povzročajo predstavniki Vlade RS, pa opozarjamo še, da odločitev o začetku pouka v prvi triadi s 4. januarjem 2021 sploh še ni sprejeta," pa so še zapisali v sindikatu. Predlagajo, naj vlada glede na aktualno epidemiološko situacijo najprej sploh odloči, kako bo z odprtjem osnovnih šol, nato pa sprejme ustrezne pravne podlage, vse potrebno ustrezno in pravočasno 'skomunicira' z vsemi deležniki in, upoštevaje praznične in dela proste dni, postavi realnejši termin ter na delovne dni organizira opravljanje hitrih testov.
Odločitev vlade naj bi bila znana sredi tedna
Počitniški teden bo sicer za šolarje vendarle prinesel odločitev, ali bodo po praznikih nadaljevali šolanje na daljavo ali se jih bo vsaj del vrnil v šolske klopi. Ali bo šla prva triada v šole 4. januarja, bo vlada odločila sredi tedna. O vladni politiki na področju vzgoje in izobraževanja v času epidemije pa danes razpravlja tudi matični parlamentarni odbor.
Predsednik vlade Janez Janša je v nedeljo dejal, da je šolstvo ena od prioritet pri sproščanju ukrepov, posebej za prvo triado in otroke s posebnimi potrebami. A je dodal, da je še prezgodaj za odgovor, ali bo povratek v šolo 4. januarja možen ali ne. Tudi po njegovih napovedih bo vlada o tem odločala sredi tega tedna.
Prav tako (še) ni jasno, ali bodo ob povratku v šole testirali samo učitelje ali tudi učence s posebnimi potrebami. Na to je namreč namignila ministrica Kustečeva. "OŠPP in zavodi, ki izobražujejo otroke s posebnimi potrebami, bodo v tem tednu dobili še nekatere smernice za varno vračanje. Ob ponovni vrnitvi je predvideno testiranje za 2700 zaposlenih in 4800 učencev. Želimo si, da bi se tudi prva triada vrnila čim prej v januarju," je sporočila.
Magajnejeva: O testiranju učencev kot pogoju za vstop v šolo se ni nikoli razmišljalo
O testiranju učencev na okužbo z novim koronavirusom kot pogoju za vstop v šolo se ni nikoli razmišljalo, pa je medtem na vladni novinarski konferenci popoldne poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Izpostavila je, da je v okviru zagotavljanja varnega delovnega okolja dana možnost za testiranje vseh zaposlenih, za katere je prepričana, da bodo to dobro sprejeli.
"Če se nekdo ne odloči za testiranje iz kakršnihkoli razlogov, je stvar delodajalca, da ukrepa glede na predpise s področja zdravja in varnosti pri delu," je dejala Magajnejeva.
Ob tem je spomnila na množičen odziv na možnost hitrega testiranja za splošno populacijo, prav tako je redno testiranje že utečeno v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Po njenih besedah se ljudje zavedajo, da je s tem postavljena višja stopnja varnosti in da bodo to tako sprejeli tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju.
Kot je že v soboto dejal vladni govorec Kacin, vlada pripravlja množično testiranje, s katerim bi vikend po novem letu, torej še pred vnovičnim odprtjem šol in vrtcev, testirali ključni del učiteljev, ki učijo prvo triado osnovne šole, ter vzgojiteljev. Po njegovih besedah naj bi ključni del zaposlenih testirali čez vikend 2. in 3. januarja.
Da bodo pred začetkom poskušali zagotoviti hitro testiranje zaposlenih in da bo potrebna skupna zaveza vseh, od vodstev šol do sindikatov, da bodo ravnali tako, da bodo širjenje okužb čim bolj zamejili, pa je v nedeljo izpostavil tudi premier Janša.
V opozicijskih LMŠ, Levici in SD menijo, da je lahko zaradi predolgega in nesorazmernega zaprtja šol ter odlašanja odprtja šol povzročene več škode, kot če bi vlada "organiziranemu odpiranju šol dala prednost pred drugimi nenujimi dejavnostmi". Zahtevali so nujno sejo odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino, kjer bodo razpravljali o vladni politiki na tem področju.
KOMENTARJI (799)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.