
Med 173.100 osnovnošolci je tudi 18.000 prvošolčkov, ki bodo šolske klopi "gulili" prvič. V šolskem letu 2004/2005 bo sicer delež devetletkarjev prvič presegel delež otrok, ki obiskujejo osemletno osnovno šolo, med novosti pa spadajo tudi pravilnika o novem šolskem redu v osnovnih in srednjih šolah ter možnost izbire dveh namesto treh izbirnih predmetov v devetletni osnovni šoli.
Kako odstraniti "moteče učence" iz pouka?

Pravilnika - o pravicah in dolžnostih učencev na osnovni šoli ter o šolskem redu v srednjih šolah -med drugim uvajata večjo avtonomijo šol pri sankcioniranju učencev in dijakov, hkrati pa preprečujeta ravnanja, ki bi motila delo v šoli.
V skladu z omenjenima dokumentoma bo z novim šolskim letom tudi pravica učenca, da mora tudi izven šole pridobiti dodatno razlago oziroma nasvet, kar pomeni uvedbo učitelja - svetovalca. Prav tako je natančneje določen način opravičevanja odsotnosti učencev, razrednik pa lahko zahteva uradno zdravniško potrdilo o vzroku odsotnosti.
Ena izmed novosti, ki jo uvajata pravilnika, je tudi ta, da lahko šola nemirnega ali drugače motečega učenca začasno izključi iz pouka.
Sicer pravilnika delita kršitve na kršitve v smislu neizpolnjevanja vseh predpisanih dolžnosti učenca in na hujše kršitve, za katere je izrek vzgojnega ukrepa obvezen. Ustrezneje naj bi bil urejen tudi postopek izročitve obvestila o vzgojnem ukrepu staršem, vzgojni ukrepi, ki niso bili izbrisani, pa se lahko po novem izbrišejo šele po enem letu od njihovega izteka.
Varnejša pot v šolo

Da bi šolarjem zagotovili potrebno varnost med potjo od doma do šole je Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) skupaj s policijo pripravil opozorilne akcije. Policisti bodo v prvih šolskih dneh spremljali prvošolčke po šolskih poteh, sodelovali v učnem procesu, izvajali poostrene nadzore prometa v bližini šol in šolskih poti ter meritve hitrosti, pozorni pa bodo tudi na varno hojo otrok in prečkanje ceste. Posebno pozornost pa bodo namenili varnemu prevozu otrok, ki ga opravljajo starši ter ustavljenim in parkiranim vozilom v bližini šol. Policija pa je že pred začetkom šole pregledala cestnoprometno signalizacijo v okolici šol, vodstva šol opozorila na dolžnost varovanja otrok pri prihodu v šolo ter pregledala načrte varnih poti v šolo.
SPV je ob začetku šolskega leta pripravil preventivne akcije na štirih področjih. Tako so pripravili gradiva za starše, opozorilne letake, plakate in jumbo plakate, s katerimi že od 15. avgusta opozarjajo na začetek šolskega leta. Prvošolcem so razdelili okrog 45.000 rumenih rutic, tretje področje pa se nanaša na sodelovanje s policijo in lokalnimi službami, ki skrbijo za urejanje cest. Tako so preverili in posodobili signalizacijo, uredili šolske poti in pripravili ukrepe za opozarjanje na nevarna mesta in odseke cest. Na voljo je tudi okrog 2000 prostovoljcev, ki bodo do konca septembra po vsej Sloveniji pomagali policiji in redarjem, ki skrbijo za varno prečkanje ceste na šolskih poteh.