
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je v poslanici pred novim šolskim letom, ki se začne v četrtek, vsem zaželela srečno, uspešno in varno novo šolsko leto. Učencem in dijakom želi, da bi v šolo hodili z veseljem in dobrimi občutki, zaposlenim pa pravo mero kreativnosti in strpnosti.
Ministrica želi učencem in dijakom dobre občutke in veselje do šole kljub številnim obveznostim, ki jih prinaša šolsko leto. Želi jim, da ne bi imeli pretiranega strahu pred ocenami in nejevolje zaradi domačih nalog. "Naj vladajo pozitivne plati učenja in druženja," je pozvala.
Spomnila je, da je znanje izjemnega pomena in da odpira številne poti. Po njenem mnenju je prav, da so učenci in dijaki prizadevni pri učenju in raziskovanju. "A enako pomembno je, da znate uživati sleherni trenutek," je dejala v poslanici, objavljeni na spletni strani ministrstva.
Učiteljicam in učiteljem ter ostalim zaposlenim v šolah je ministrica zaželela pravo mero kreativnosti, inovativnosti in strpnosti, staršem pa, da ne pozabijo svoje pomembne vloge pri določanju vrednot in spodbujanju otrok ob premagovanju različnih izzivov odraščanja.
Za okoli 175.700 osnovnošolcev in 75.000 dijakov se v četrtek začenja novo šolsko leto. V osnovno šolo bo prvič vstopilo 22.293 otrok, kar je največja generacija prvošolčkov v zadnjih 19 letih. Največja novost novega šolskega leta bo pouk angleščine kot obveznega predmeta v 2. razredu v vseh osnovnih šolah.
Tudi predsednik Pahor zaželel uspešno in varno novo šolsko leto
Predsednik republike Borut Pahor in učenka Ela sta v poslanici pred začetkom šolskega leta vsem zaželela srečno, razigrano, uspešno in varno novo šolsko leto. Ela vse otroke prosi, naj bodo na poti v šolo previdni, naj bodo prijazni drug do drugega in naj se pridno učijo.
"Vse otroke prosim, da ste na poti v šolo previdni. Bodite prijazni drug do drugega in se pridno učite. Ubogajte učitelje in učiteljice in bodite ustvarjalni. Uživajte v svetu domišljije in pravljic, ki jih boste spoznali," je pozvala. Vse odrasle, ki bodo spremljali svoje malčke v šolo, prosi, da so do njih nadvse prijazni in pozorni.
"Objemite jih in spodbudite, da bodo veseli in razigrani stopili v šolo," je dejala v poslanici, objavljeni na spletni strani urada predsednika.
Prav tako je vse udeležence v prometu pozvala, naj bodo posebej previdni, da se na poti v šolo ali iz nje kateremu od otrok ne bi kaj zgodilo. Naj se vsi otroci varno vrnejo domov in pripovedujejo o dogodivščinah, ki jih bodo doživeli v šoli. Učitelje je zaprosila, da toplo in srčno sprejmejo svoje učence, ter jim pomagajo, da se bodo v šoli počutili prijetno.
Predsednik DZ Milan Brglez pa ob prvem šolskem dnevu otrokom, dijakinjam in dijakom želi, da bi bile domače naloge, šolski projekti in učenje v veselje, ne le obveznost. Staršem, učiteljicam in učiteljem se zahvaljuje za vsa prizadevanja, čas in trud pri izobraževanju in vzgoji mladih generacij. Vsem želi uspešno, znanja polno in prijetno šolsko leto.
Uspešni in zdravi
Na NIJZ pa opozarjajo, da začetek novega šolskega leta običajno pomeni tudi začetek obdobja, ko bodo učenci veliko sedeli, imeli bodo manj časa za zdravo prehranjevanje, gibanje in spanje ter bodo bolj izpostavljeni stresu.
Učence in starše pozivajo, naj bo letos drugače. Kajti ne le, da se učenci, ki nimajo zdravih življenjskih navad, težje učijo, so bolj nagnjeni k debelosti in imajo slabšo samopodobo, pač pa se jim poveča tudi tveganje za razvoj kroničnih bolezni v poznejših letih, še zlasti, če nezdrave navade, ki jih osvojijo v dobi šolanja, nadaljujejo v odraslosti, so zapisali in pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Vse več staršev se odloči za šolanje otrok na domu
Število staršev, ki otroke šolajo na domu, narašča. Medtem ko so se leta 2004/05 po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na ta način izobraževali štirje otroci, jih je bilo v letu 2015/16 že 211.
Otroci, ki se šolajo na domu ali obiskujejo eno od zasebnih šol brez javno veljavnega programa, pa morajo ob koncu vsakega šolskega leta opravljati izpite. Otrokovo znanje oceni šola, na katero je uradno vpisan. Za šolanje na domu sicer ni posebnih pogojev ali omejitev.
Šola se praviloma ne vtika v izobraževanje na domu, po izkušnjah sodeč pa starši dajo največkrat otroka v mednarodno šolo. V Sloveniji sicer poleg javne šole obstaja še nekaj zasebnih osnovnih oz. srednjih šol, nekatere imajo javno priznan program (Waldorfska, Montessori, OŠ Alojzija Šuštarja, Škofijska klasična gimnazija, Gimnazija Želimlje), druge ne (British International School, Quality School International, Francoska šola, šola Eliza, Lila).
Če otrok ne izdela razreda, se ne more več šolati na domu in starši so dolžni otroka vpisati v redni program.
Z otrokom po šolski poti
Učenci in dijaki po dolgih počitnicah potrebujejo nekaj časa, da se znova navadijo na običajne šolske poti, prvošolci pa se z njimi srečujejo sploh prvič, zato na agenciji za varnost prometa v prvih šolskih dneh svetujejo posebno previdnost. Mateja Markelj staršem svetuje, naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ga opozorijo na nevarnosti.
Mateja Markelj iz agencije za varnost prometa voznikom svetuje, da v prvih šolskih dneh svojo vožnjo v naseljih, posebej v bližini osnovnih šol in vrtcev prilagodijo ter naj bodo dodatno pozorni na otroke v prometu. Tudi na prehodih za pešce in zavijanju naj prednost odstopijo ranljivejšim udeležencem v prometu.
Po zakonu otroci do sedmega leta starosti na šolski poti potrebujejo spremstvo odrasle osebe. Za prvošolce in drugošolce je obvezna tudi rumena rutica, "ki označuje začetnike v prometu". "Na ta način drugim udeležencem v prometu jasno sporočajo, da je potrebna posebna skrb zanje," je dejala Markljeva.
Kot običajno bodo ob začetku letošnjega šolskega leta za varnost šolarjev poskrbeli številni prostovoljci, ki bodo stali na najnevarnejših delih šolskih poti. Ključna pa bo seveda prisotnost policije, ki napoveduje, da bo te dni pogosteje preverjala hitrost vozil, prevoz otrok v šolo in uporabo varnostnih pasov.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.