"Bomo prisiljeni opuščati svojo dejavnost, se izseljevati v mesta ali pa stvari vzeti v svoje roke?" se sprašujejo rejci in državo pozivajo, naj vendarle skrajša birokratske postopke ter jim čim prej izda odločbo za odstrel – in to za stalno.
Odkritju na desetine trupel poginulih ovac avtohtone jezersko-solčavske pasme je sledila hitra ugotovitev pristojnih: tudi tokrat je pobijal volk – po pripovedovanju domačinov vse pogostejši obiskovalec njihovih pašnikov.
"V zadnjih petih letih so nam volkovi poklali okoli sto ovac," je pojasnil eden od oškodovanih rejcev, Dejan Moličnik.
Rejci so se s transparenti protestno sprehodili po Solčavi, ker da že več let opozarjajo na prisotnost velikih zveri, a zaenkrat brez uspeha. "Apeliram na državo, da se zresni, pa da začnejo reševati zadevo, drugače bomo primorani sami vzeti v roke zadevo in reševati po svoje," je dodal Moličnik.
"Volkovi v bližini naših pašnikov ne morejo biti prisotni, sobivanje je nemogoče," je prepričan tudi rejec iz Matkovega kota, kjer je pred nedavnim morila druga velika zver: rjavi medved. "Zato od pristojnih ministrstev pričakujemo, da nam izdajo stalno odločbo, da lahko mi, kot smo stoletja do zdaj, reagiramo, ko je za to potreba: takoj," je dodal Klemen Matk iz kmetije Matk.
A ker je volk, tudi na evropski ravni, zavarovana vrsta, izdajanje odločbe za stalen odstrel ni izvedljivo, odgovarjajo na ministrstvu za naravne vire in prostor, vlogo za izredni odstrel pa da so že prejeli in jo tudi že obravnavajo.
"Predvidevamo pa, da bomo odločbo izdali predvidoma najkasneje v dveh tednih, takoj ko bomo prejeli strokovna mnenja," je pojasnila v. d. direktorice Direktorata za naravo na ministrstvu za naravne vire in prostor, Katarina Groznik Zeiler.
Mnenji Zavoda za gozdove in Zavoda za varstvo narave torej morata biti pozitivni, do takrat pa solčavske rejce vzpodbuja županja. "Jaz vas prosim, da vztrajate s pašništvom, kajti drugače se bo naša naravna in kulturna dediščina spremenila v divjino," je poudarila županja Katarina Prelesnik.
A rejci imajo vse večje pomisleke: kljub vse manjšemu številu ovac na paši število napadov skokovito narašča. Odškodnina v višini 150 evrov na ovco pa da je sramotno prenizka, še opozarja županja.
"Če mene vprašate, bi odškodnina morala biti 2.000 evrov, zato da politika začne nekaj delati, ker 2.000 evrov iz državnega proračuna so pa sredstva, ki ne bi smela bremeniti ta proračun," je dejala Prelesnikova.
Kajti če propade drobnica, propadejo tudi vse solčavske kmetije, opozarjajo kmetje: če ni ovc, ni jagenjčkov, ni volne, ni ovčjega sira in tradicionalnih izdelkov, zaradi katerih v te kraje prihajajo tudi številni turisti.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.