Mnogi starši so konec prejšnjega tedna na oglasnih deskah v vrtcih zasledili naslednje obvestilo sindikata Sviz: "Spoštovani starši, prosimo vas, da nas podprete pri našem prizadevanju za ohranitev kakovostnih javnih vrtcev v Sloveniji. Ker vlada vztraja pri razgradnji socialne države, pri slabšanju pogojev za delovanje javnih vrtcev, smo se odločili za stavko, s katero izražamo nestrinjanje s predlaganimi ukrepi. To je zadnje, kar imamo zaposleni na voljo, da za dobro vseh nas preprečimo nesprejemljive ukrepe. Zaposleni v vrtcu dne 18. aprila stavkamo, zato bo vrtec zaprt. Le v izrednih primerih in po predhodnem dogovoru starši otroka lahko pripeljejo v vrtec. Zavedamo se, da vas bo stavka prizadela. Iskreno se vam opravičujemo in vas prosimo za razumevanje."
Varstvo bo za nujne primere
Varstvo bo v vrtcih tako zagotovljeno za izjemne primere oziroma za otroke tistih staršev, ki bodo ta dan nujno potrebovali varstvo. Ti starši se morajo o varstvu dogovoriti z vodstvom vrtca, pojasnjuje glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj. Sprva je bilo mnogim staršem sporočeno, da bodo vrtci v sredo večinoma ostali zaprti, a je vodstvo Sviza v ponedeljek sporočilo, da bo varstvo za nujne primere zagotovljeno. Prav tako so vzgojiteljice v vrtcih starše pozivale, da naj otrok jutri ne pripeljejo v vrtce, razen če je to nujno, in s tem pokažejo solidarnost do stavke. Kot opozarjajo, ob predlaganih vladnih posegih preprosto ni mogoče, da bi vrtci ostali enako kakovostni, kot so zdaj.
Podobno obvestilo visi tudi na oglasnih deskah v šolah, v njem pa šolniki pojasnjujejo, da so se za stavko odločili zaradi grobega poseganja vlade v kakovost osnovnošolskega izobraževanja, zaradi zmanjševanja varnosti otrok, zaradi zmanjševanja enakih možnosti za šolanje in uspešno prihodnost vseh otrok. Na dan stavke bodo nekatere šole zaprte in ne bodo sprejemale otrok, medtem ko bo večina šol v sredo odprta za tiste otroke, ki jim starši ne bodo uspeli zagotoviti drugega varstva in so prisotnost otroka predhodno najavili. Gre predvsem za otroke od 1. do 5. razreda. Tem otrokom bodo zagotovili varstvo in malico, pouka pa ta dan ne bo.
Preverite, ali bo vaš zavod odprt!
Vse šole in vrtci so morali starše otrok pravočasno obvestiti, ali bodo v sredo zagotovili varstvo za otroke ali ne. Če tega obvestila niste zasledili ali ga prejeli, potem preverite v šoli oziroma vrtcu vašega otroka, kako bo na dan stavke urejeno varstvo, in čim prej sporočite v zavod, ali bo vaš otrok ta dan prisoten. Večina šol je prijave za sredo zbirala le do danes opoldne.
Kot je pojasnil v. d. predsednika združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih šol Dušan Zagorc, podatke o šolah po Sloveniji še zbirajo. Kot pojasnjuje, so bili učenci prvega, drugega in tretjega razreda Osnovne šole Gornja Radgona, na kateri je ravnatelj, v ponedeljek obveščeni, da bo v sredo v šoli zagotovljeno varstvo za tiste otroke, ki jim starši ne bodo uspeli sami zagotoviti varstva. "Zaenkrat imamo sedem prijav za varstvo, ki bo poskrbljeno med 7. in 14. uro, v šoli pa bo organizirana tudi prehrana. Za varstvo bodo poskrbeli učitelji in vzgojitelji, ki delajo za nas prek javnih del, in prostovoljci," organiziranost dela na šoli v času stavke pojasnjuje Zagorc. "Tudi, če bodo starši otroka zjutraj pripeljali, pa ga niso prijavili, ga bomo prijazno sprejeli."
Kot pojasnjuje Zagorc, bodo učitelji na dan stavke v šolah. Stavka se bo začela ob 8. uri in bo trajala do 14. ure, vsi zaposleni pa bodo imeli med stavko v šoli tudi shod.
Vrtec Ivančna Gorica bo deloval nemoteno
Eden od vrtcev, kjer jutri ne bo moten vzgojnovarstveni program, je Vrtec Ivančna Gorica. Kot nam je pojasnila ravnateljica vrtca Branka Kovaček, nihče od zaposlenih v vrtcu ni vključen v sindikat. V četrtek so sicer zaposleni v vrtcu anonimno glasovali o stavki in se odločili, da stavke ne bo. "Dobrih 30 odstotkov je bilo za stavko, ostali so se opredelili proti, kar pa še ne pomeni, da podpiramo vladne ukrepe v natančno taki obliki, kot so dani. Zavedamo se, da so ukrepi nujni, ne moremo pa trditi, da je povečevanje števila otrok v oddelkih in hkrati zmanjševanje števila zaposlenih dobro," pojasnjuje ravnateljica. "To sorazmerje števila otrok in števila odraslih po oddelkih v vrtcih bo imelo na dolgi rok zagotovo negativne posledice, predvsem glede zagotavljanja varnosti in kakovosti programa. Vsi ostali vladni predlogi iz področja predšolske vzgoje bi bili morda z nekimi popravki celo izvedljivi."
Tudi na srednjih in glasbenih šolah pouka ne bo
Predsednica Društva ravnateljev Slovenije Nives Počkar je dejala, da pouka na srednjih šolah jutri ne bo. Velika večina srednjih šol bo tako jutri zaprta. Če bi kateri od dijakov prišel v šolo, ga bodo v šoli pač sprejeli, a pouka ne bo. So pa srednješolci že tako veliki, da večinoma lahko ostanejo tudi sami doma, opozarja Počkarjeva.
V osnovnih šolah s prilagojenim programom na dan stavke pouka ni. Stavkajoči bodo tistim otrokom, ki pridejo v šolo, zagotovili varnost in prehrano. Podobno v socialnovarstvenih zavodih in domovih, kjer bo poskrbljeno za varovanje in prehrano varovancev, ne bodo pa izvajali vzgojno-izobraževalnih programov.
Na fakultetah, kjer bo potekala stavka, pouka ne bo, bodo pa študentje in zaposleni razpravljali o varčevalnih ukrepih in stanju v slovenskem visokem šolstvu. Jim bo uspelo najti boljšo alternativo?
Pritiskali na učiteljico, ki ne želi stavkati
V uredništvo nam je pisala bralka, ki je učiteljica na eni od osnovnih šol. Ker ni učiteljica sindikata in stavke ne podpira, je učence povabila, da se v sredo udeležijo dopolnilnega oziroma dodatnega pouka, ki ga vodi. "A ravnateljica in sindikalna zaupnica sta mi za čas stavke prepovedali vsakršno delo z učenci. Šele ko sem s pravno argumentacijo vztrajala pri svojem, sta kolegici popustili," pojasnjuje bralka. V petem členu zakona o stavki je namreč navedeno, "da stavkovni odbor in delavci, ki sodelujejo v stavki, ne smejo delavcem, ki ne sodelujejo v njej, preprečevati, da bi delali".
Sviz je svojim sindikalnim zaupnikom med pripravami na stavko poslal okrožnico, v kateri navaja: "Če bi se na posameznem zavodu morda odločila oziroma opredelila za stavko manj kot polovica vseh zaposlenih v zavodu, se stavka na ravni tega zavoda ne izvede. V tem primeru morajo delovne naloge kot običajno opravljati vsi, tudi tisti, ki so se ob glasovanju opredelili za stavko. V zavodih, kjer je stavka bila izglasovana, a ne soglasno, naj stavkajoči tistih, ki se za stavko niso opredelili, ne ovirajo ali jih kakor koli onemogočajo pri opravljanju dela."
Da nastaja zmeda, je opozorila tudi Počkarjeva. "Imamo težavo, ker eni učitelji hočejo delati. To se je pojavilo takrat, ko se je začelo govoriti, da stavka ne bo plačana. To smo reševali tako, da smo jim dovolili, da ti učitelji, ki želijo delati, vzamejo dopust. Še vedno nimamo podatka ne od Sviza ne od ministrstva za šolstvo, kaj je z učitelji, ki želijo delati. To ni samo problem 'delati ali ne delati', pač pa je tudi problem, kdaj lahko stavkajoči jedo, kdaj lahko gredo na odmor," pojasnjuje Počkarjeva in dodaja, da bodo učitelji na njeni šoli (Šolski center Ljubljana) ves čas stavke v šoli, saj je Sviz vsem stavkajočim naročil, da morajo biti od 8. ure do 14. ure na delovnem mestu.
KOMENTARJI (355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.