Poleg župana Mestne občina Ljubljana (MOL) Zorana Jankovića so sodelovali tudi vodja občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Marija Fabčič, predsednica aktiva osnovnošolskih ravnateljev Mateja Urbančič Jelovšek, vodja mestnega redarstva Roman Fortuna in predsednica občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Emilija Mitrović Miloš.
Otroci vse dlje ostajajo v vrtcu
Fabčičeva je naštela, da bo v ljubljanskih javnih vrtcih v letošnjem šolskem letu 13.307 otrok, kar je 116 več kot v prejšnjem letu, čeprav so vrtci zaradi manjše rodnosti dobili 56 vlog manj: "Povečuje se število otrok, ki odložijo šolanje. To pomeni, da v vrtcu ostanejo eno leto dlje, zato je otrok več," je pojasnila. Na centralnem čakalnem seznamu ostaja 72 otrok, čeprav imajo v vrtcih 236 prostih mest. "Čakajo namreč na točno določeni vrtec, enoto ali vzgojiteljico," je dejala.
Tudi v javnih osnovnih šolah bo letos več učencev, in sicer 160. V 15 šolah se število oddelkov povečuje, bo pa skupno manj prvošolčkov – v sredo bo skozi šolska vrata prvič stopilo 2698 otrok.
Varno v šolo, varni v šoli
Predsednica aktiva ravnateljev je zatrdila, da so poskrbeli za varno učno okolje in da si želijo, da bi bile šole čim dlje odprte: "Organizacija vstopanja otrok se je v lanskem šolskem letu dobro zasidrala. Otroci so se od staršev poslovili pred vhodom in v prostore vstopili sami. Dopoldne je šola imela pedagoški mir, v popoldanskih urah pa se je vrvež preselil ven," je pojasnila Urbančič Jelovškova in dodala, da imajo zdaj učitelji izkušnje tudi pri tem, kaj je pri pouku na daljavo potekalo dobro.
V ljubljanskih šolah so imeli sicer po navedbah z novinarske konference že julija več kot 65-odstotno precepljenost, v vrtcih pa skoraj 60-odstotno. Po prvem šolskem tednu pa bodo tabelo cepljenih, prebolelih in tistih, ki se morajo testirati, znova revidirali.
Cilj: Nič mrtvih, nič poškodovanih
Fortuna je pojasnil, da so poskrbeli, da so šolske poti ustrezno označene. S 1. septembrom bodo ljubljanski mestni redarji delo usmerili na določene lokacije, ki so jih izpostavile šole ali četrtne skupnosti. Opozoril je tudi, da bodo kljub spremembi zakonodaje, ki je znižala globe za preveliko hitrost, to merili s samodejnimi merilnimi napravami. V ohišju sta že nameščeni napravi na Zadobrovški cesti in Cesti v Mestni log, uporabili pa bodo tudi naprave v dveh svojih vozilih, ki jih bodo postavili v neposredni bližini šol.
Da bo svojo prisotnost na začetku septembra tam okrepila tudi policija, je opozoril tudi Glavič, ki je sicer stanje na tem področju ocenil kot zadovoljivo: "Lani ni bilo nesreče, v kateri bi bil udeležen učenec, ki je bil na poti v šolo ali iz nje," je dodal. Tudi Robert Štaba je potrdil, da je v Ljubljani za varne poti šolarjev res dobro poskrbljeno, in dodal, da se s tako sliko lahko pohvali res malo evropskih mest. Spomnil je tudi na "vizijo nič".
Na ulicah bodo prisotni tudi številni prostovoljci. Emilija Mitrović Miloš je poudarila, da je letošnji slogan Varno v šolo, varno na cesto. Voznike pa bo na mestnih vpadnicah na prisotnost mladih udeležencev v prometu med drugim opozarjalo tudi 14 velikih uličnih transparentov in 43 obešank na drogovih javne razsvetljave.
Župan Janković je voznike pozval, naj s prilagojeno vožnjo v šolskih okoliših začnejo že jutri, starši pa naj otrokom znova pokažejo varno prečkanje ceste. Kajuhovo cesto so že odprli, za voznike bo od jutri tudi Dunajska, še nekaj dni pa se bodo morali prilagajati pešci in kolesarji. Ljubljana je sicer na repu lestvice mest glede prometnih zamaškov, je zatrdil. Spomnil je tudi, da v Ljubljano vsak dan vstopi 120.000 avtomobilov, pri katerih gre za dnevne migracije.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.