Začel se je drugi teden izobraževanja na daljavo. Šole so namreč pred tednom dni zaprle vrata, saj je bil to eden od nujnih ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije koronavirusa. Za mnoge otroke, ki so vajeni raznih zunanjih aktivnosti in športnega druženja v različnih krožkih, gre za konkretno spremembo. Mnogi so po prvem občutku veselja, da ni šole, kmalu spoznali, da v resnici ne gre za počitnice, pač pa čisto pravo šolo, ki pa niti ni tako nezahtevna, saj velik del šolskega dela, zlasti razlaga snovi in iskanje odgovorov na probleme, ki jih ne razumejo, pade na njih same in njihove starše.
Učiteljica: Otroci potrebujejo stik z učiteljem
Zelo pomembno je, da izobraževanje na daljavo poteka dobro in zanesljivo. V prvem tednu so bili najpogosteje uporabljeni elektronska pošta, spletne učilnice in družbena omrežja. Otroci potrebujejo stik z učiteljem, potrebujejo njegova navodila, opozarja učiteljica Nina Jelen z zagorske osnovne šole. “Učenci čisto drugače sprejmejo, če učitelj naredi nekaj za njih. Da ga vsaj vidijo, da jim razloži snov.” Tega pa si želijo tudi učenci in dijaki. “Ker nimamo nobenih stikov z njimi, se moramo vse sami učiti,” pravi osnovnošolec Jan Gerdun. Gimnazijka Julija V. Brajnik pa dodaja: “Boljše bi bilo, če bi imeli profesorja neposredno na liniji, da nam lažje razloži snov.”
"Informacije za delo dobim na spletni strani šole, a delo, ki ga opravim doma oziroma znanje, ki ga usvojim, se ne mora kosati s tistim znanjem, ki bi ga lahko usvojil v šoli, saj so informacije za delo kratke. Če nam kakšna snov ni jasna, nam učitelji tega ne morejo razložiti, saj nimamo stikov z njimi, zato se moramo vse sami naučiti," opozarja osnovnošolec Jan.
Pečan: Naš šolski sistem je čez noč naredil velikanski skok naprej
Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan odgovarja, da se sedaj trudijo, da poskrbijo za okoli 700 otrok v Sloveniji, ki nimajo računalnika in dostopa do spleta. "Jaz sem svetoval svojim učiteljem, da se poslužujejo vseh možnosti. Da učencem pošiljajo učne liste, ki se morajo tiskati, pa tudi takšne, ki so interaktivni. Naj uporabljajo spletne učilnice in delo z učbeniki ter delovnimi zvezki v fizični obliki. Na voljo pa so jim tudi naloge različnih založb na spletu, ki so brezplačne," pravi Pečan in dodaja, da je to prednost tudi za tiste družine, ki imajo več otrok in le en računalnik, da lahko uporabljajo različne oblike in se razporedijo čez dan na računalniku. "Ocenjujem, da je naš šolski sistem praktično čez noč naredil velikanski skok naprej."
Da je, zlasti na razredni stopnji, pomembnem stalen dnevni stik učitelja z učenci in ohranjanje le-tega, opozarjajo tudi na Zavodu za šolstvo, kjer so pripravili številna navodila učiteljem za poučevanje na domu, prav tako tudi številna priporočila in nasvete, ki so lahko v pomoč učiteljem. Kot pravijo, naj učitelj tudi z učenci, ki so šele v fazi učenja, branja in pisanja, vzpostavi stik v živo.
Kakovost poučevanja na daljavo močno odvisna od angažiranosti posameznega učitelja
A prakse poučevanja na daljavo so zelo različne po državi. Tako na osnovni šoli v Kopru učitelj za geografijo za svoje učence organizira Google meet. Povabi cel razred in nato jim razloži snov ter jih povabi k razpravi. Tako imajo učenci možnost, da se slišijo ne samo z učiteljem, pač pa tudi s sošolci in izmenjajo mnenja, rešijo dileme. Ostali učitelji v glavnem uporabljajo zgolj Google classroom. Na nekaterih šolah so se učitelji potrudili in pripravili čim več interaktivnih gradiv, kjer je manj pisanja in tiskanja raznih učnih listov in več povratnih informacij za učence. Nekateri so za svoje učence celo posneli kratka predavanja oziroma razlage snovi. A večina uporablja zgolj eAsistenta in prek njega sporoča otrokom naloge, katero snov naj predelajo in jim celo pošilja celotne predstavitve snovi v PowerPointu, kar bi načeloma v nekaj učnih urah predelali skupaj v šoli. Povratna informacija pa večinoma temelji na elektronskih sporočilih, kar zna biti zamudno, še posebej, če ima otrok težave z razumevanjem snovi.
S tem veliko dela pade na starše in skrbnike, še posebej, če gre za osnovnošolce. Tako nekateri dnevno pomagajo otrokom tudi po več ur. Tam, kjer je vsaj eden od staršev doma, to nekako še znese. Kaj pa v družinah, kjer je le en starš, pa še ta mora delati od doma? Zaenkrat razmere poučevanja na daljavo niso enake za vse učence. Kar nekaj jih je, ki nimajo dostopa do interneta, pa tudi računalnikov ne. Tem so že na pomoč priskočila različna podjetja s svojimi donacijami.
So pa številni starši opozorili še na en problem, ki je nastal v teh razmerah. Mnogi imajo odločbe o izvajanju dodatne strokovne pomoči, do katere je upravičen njihov otrok, pa se sedaj na daljavo ne izvaja. Kako je s tem, smo se obrnili na Zavod za šolstvo, ki podeljuje te odločbe. "Dodatno strokovno pomoč na daljavo na posameznih šolah učitelji izvajajo na način, da sodelujejo pri pripravi aktivnosti za učence, ki DSP potrebujejo. Na Zavodu RS za šolstvo pripravljamo skupaj s skupino ravnateljev in ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport enotna navodila in usmeritve za šole. S tem želimo zmanjšati razlike med šolami," so pojasnili.
Čeprav ministrica za izobraževanje Simona Kustec Lipicer po prvem tednu šole na daljavo trdi, da so zelo zadovoljni, ker vse poteka dobro in da so prve začetne težave, še posebej z dostopi do spletnih učilnic in eAsistenta, pozabljene, pa težave še vedno so in vedno bolj se – tudi med učenci in dijaki kaže – potreba po osebni komunikaciji in ustrezni razlagi. Zaenkrat sta kreativnost in učinkovitost poučevanja bolj odvisni od učitelja kot pa od nekih tehničnih rešitev. Teh je v času digitalizacije družbe dovolj, manjka le zainteresiranosti učitelja, da poda snov tako, da bodo šolo čim bolj uspešno zaključili vsi učenci.
Glede poteka letošnje mature in nacionalnih preverjanj znanja je ministrica opozorila, da zaenkrat predvideni roki ostajajo. V primeru, da bodo v državi še vedno izredne razmere, pa bodo poiskali življenjske rešitve.
Za tiste dijakinje in dijake, ki se pripravljate na maturo, pa še vedno velja vabilo, da se priključite članom Dijaške skupnosti Ljubljana, ki so vzeli stvari v svoje roke in v hitrem času organizirali priprave na maturo, ki bodo potekale prek videokonferenc. Na pomoč so jim kot inštruktorji priskočili študenti. Vse skupaj se začenja danes, več pa na njihovi Facebook strani.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.