Obtožnica ga bremeni, da je kot preglednik na tehničnih pregledih vozil sprejemal nagrade, da je opravil uradno dejanje, ki ga ne bi smel opraviti. S tem pa je izrabil svoj uradni položaj.
Za 20 opravljenih tehničnih pregledov vozil je glede na obtožnico vnesel potrdilo, da je bil opravljen tehnični pregled in so vozila tehnično brezhibna, čeprav takšna bodisi niso bila bodisi sploh niso bila pregledana, včasih pa so na pregledno stezo dali drugo vozilo. V uradno evidenco pa ni vnesel vseh potrebnih podatkov ali pa so bili ti lažni.
To je po besedah tožilca Boštjana Jegliča storil sam ali v sostorilstvu z Martinom Hočevarjem. Ta je skupaj z ostalimi obtoženimi sicer krivdo priznal pred več kot štirimi leti. Takrat krivde ni priznal le Gašperin, ki je danes, ob začetku glavne obravnave, tudi podal svoj zagovor.
Dejal je, da od nikogar ni zahteval nobenega denarja, omenjenih oseb v obtožnici, razen Hočevarja, pa sploh ne pozna. Za vsako posamezno vozilo je podal svojo razlago, zakaj bi lahko prišlo do razlik pri ugotovitvah na njihovem tehničnem pregledu in na izrednem pregledu teh vozil v okviru policijske preiskave.
Med drugim je dejal, da so nekatera vozila med pregledoma prevozila tudi več kot 4000 kilometrov, določene napake pa se lahko pojavijo že dan po tehničnem pregledu, niti ne more vedeti, kaj je lastnik vozila delal z avtomobilom med pregledoma. Določenih vozil, pri pregledih katerih naj bi sodeloval glede na obtožnico, pa ni ne sprejel niti ni podpisal zapisnika, je opozoril.
Zloraba službene kartice?
Dodal je, da je vsak tehnični preglednik pri potrjevanju pregledov imel svojo kartico in geslo. Med delom, denimo ko je šel po malico, je službeno kartico večkrat puščal na mizi, zato bi lahko prišlo tudi do njene zlorabe. Trdi, da so z njegovo kartico potrjevali tehnični pregled v času, ko je bil v priporu.
Gašperinov zagovornik je sicer na predobravnavnem naroku zahteval izločitev sodnice Dejane Fekonja in tudi nekaterih obremenilnih dokazov, saj naj bi bili pridobljeni nezakonito, a očitno neuspešno, saj postopek vodi Fekonjeva, ki je ob začetku glavne obravnave povedala, da so bili dokazi, ki jih je odvetnik izključeval, pridobljeni zakonito.
Preostalih 14 obtoženih je februarja 2017 priznalo krivdo, najvišjo kazen, dve leti zapora, je takrat dobil posrednik pri podkupovanju Ilija Grabovičkić. Ta naj bi skupaj z Gašperinom vodil celoten posel dajanja in sprejemanja podkupnin – pri posameznem primeru je šlo za nekaj deset evrov – na tehničnih pregledih v ljubljanskih Mostah, pri čemer naj bi Grabovičkić sprejemal stranke, Gašperin pa poskrbel za potrditev tehnične brezhibnosti vozil, ki v resnici niso bila tehnično brezhibna.
Gašperin je bil sicer kot nekdanji vodja poslovalnice AMZS v Lescah za podobna kazniva dejanja obsojen že konec leta 2014, in sicer na tri leta zapora. Kazen je vmes že prestal. Sojenje v tej zadevi se nadaljuje 7. junija, ko bodo zaslišali priče.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.