Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je nadaljevalo sojenje v primeru Patria. Po uvodni ugotovitvi prisotnosti in skoraj enourni prekinitvi je sodišče želelo zaslišati avstrijskega poslovneža Wolfganga Riedla.
Stik z njim so vzpostavili prek videokonference. Riedl se je ob prvem vprašanju tožilca Andreja Ferlinca o svojem ravnanju posvetoval z zagovornikom v postopku v Avstriji, a ga je sodnica Barbara Klajnšek opozorila, da tega po slovenskem pravu ne bi smel. Od tedaj naprej je Riedl odklanjal odgovore na vsa vprašanja tožilstva v zvezi z oklepniškim poslom, prav tako na vprašanja o njegovih prejšnjih zaslišanjih.
Riedl je povedal, da bo izkoristil svojo pravico, da ne da svoje izjave, saj proti njemu v Avstriji teče kazenski postopek. Vztrajno je ponavljal: "Ne bom dal izjave!"
Potrdil je le, da pozna Reija Niittynena, ki je bil pri Patrii zadolžen za posel s Slovenijo. O drugih vprašanjih pa je večkrat povedal, da je odgovore na identična vprašanja podal že v postopku na Dunaju. Zatrdil je, da njegova izpoved v sojenju v Avstriji drži in se nanjo tudi sklicuje.
Kaj je povedal v Avstriji?
Riedl je na sojenju v Avstriji sicer potrdil, da je imel slovenski posel politični karakter. Patria si je prizadevala priti v stik s slovenskim predsednikom vlade Janezom Janšo, Rotis pa so izbrali, "ker je bil bolj blizu vladni SDS", je dejal Riedl v pričanju na deželnem sodišču na Dunaju.
Vendar pa odvetnik poslovneža Walterja Wolfa Andrej Kac meni, da Riedlovo zaslišanje v Avstriji nima procesne vrednosti za slovenski postopek. Kot je Kac povedal po obravnavi, v Avstriji poteka kazenski postopek zaradi drugačnih obtožb in pod drugimi zakoni. Kot odvetnik je sicer seznanjen z Riedlovim pričanjem v Avstriji, vendar pa na slovenskem sodišču Riedl danes ni sodišču povedal ničesar, je povedal Kac.
Janšev odvetnik Franci Matoz pa je po sojenju med drugim dejal, da si želi, da bi se postopek čim hitreje nadaljeval in tudi končal pred sodnimi počitnicami. Prek videokonference bo tako sodišče zaslišalo še nekaj prič, nato pa Matoz pričakuje zaključek procesa.
Sojenje slovenski peterici obtoženih – Janši, nekdanjemu prvemu možu HSE Jožetu Zagožnu, brigadirju Tonetu Krkoviču, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Wolfu – se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra lani. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov patria. Vseh pet omenjene očitke zanika.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.