Tožilka Branka Zobec Hrastar je predlagala nove pisne dokaze, že pred tem pa je bilo za obravnavo predvideno branje obsežnega števila listin. Kot je ocenil Karl Erjavec, je tožilka kot dodatne dokaze vložila zlasti gradiva vlade, ki pa naj ne bi povedala nič novega.
Še pred tem je tožilka vložila spremenjen obtožni predlog. Po koncu današnje glavne obravnave na ljubljanskem okrožnem sodišču je skopo komentirala, da spremembe v obtožnem predlogu niso bistvene in da "ga je le bolj jasno napisala".
Današnjo glavno obravnavo so tako posvetili branju gradiva o tem, kako naj bi potekala pogajanja s Patrio glede zmanjšanja števila oklepnikov oz. ugotavljanja ničnosti pogodbe. To pa, trdi Erjavec, z njegovim postopkom nima nobene zveze. Da prebrana dokumentacija ni pokazala, da bi Erjavec ali drugi obtoženi - nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman - bila kriva obtožb, je po koncu obravnave pojasnil Gutmanov zagovornik Emil Zakonjšek.
Spremembo obtožnega predloga in nove dokaze Erjavec vidi kot zavlačevanje postopka. Zato nekdanji obrambni minister pričakuje, da bo tožilstvo, tudi če bo oproščen, vložilo pritožbo. Ponovno je poudaril, da škoda ni bila povzročena in da se je vozila nabavilo, da bi zagotovili največjo varnost za pripadnike Slovenske vojske, ki delujejo v tujini. Spomnil je, da je bila ovadba zaradi zlorabe položaja že zavržena.
Ugibanja o morebitnem današnjem izreku sodbe so se pojavila, saj izvajanje dokazov ni bilo več predvideno. A je tožilka, kot rečeno, vložila nove predloge. Po besedah Luke Podjeda izreka sodbe tako ne moremo pričakovati niti 16. marca, saj se "vsako glavno obravnavo nekoliko zaplete, ker tožilstvo na vsakokrat prinese neke nove listine".
Podjed pričakuje, da bodo z branjem končali na naslednji obravnavi, 21. marca pa bi lahko imeli tudi zaključne govore. Na vprašanje, ali pričakuje oprostilno sodbo, je Podjed dejal, da to pričakuje že od prve obravnave.
Tožilstvo obtoženima Erjavcu in Gutmanu očita nevestno delo v službi pri nakupu finskih oklepnikov, saj naj bi povzročila vsaj za 16,8 milijona evrov škode, zlasti z naročilom 25 neopremljenih osemkolesnih oklepnikov. Poleg tega jima tožilstvo očita, da sta od sprva načrtovanih 70 patrij, opremljenih s 30-milimetrskim topom, naročila le šest takšnih patrij.
Sojenje se je začelo novembra lani. Po uvodnem branju obtožnega predloga in zagovorih se je v januarju nadaljevalo s pričanjem obrambne ministrice Ljubice Jelušič in načelnika Generalštaba Slovenske vojske Alojza Šteinerja.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.