Z vidika sredstev, namenjenih za plače, to pomeni zmanjšanje sredstev za 6,6 milijona evrov, kar predstavlja nižjo plačno maso v povprečnem obsegu plač 51 sodnikov in 254 javnih uslužbencev, pravijo na Vrhovnem sodišču in dodajajo, da znižanje mase plač v višini 6,2 milijona evrov predvsem na račun projekta Lukenda, ki ga vlada ni podaljšala.
Vrhovno sodišče pri tem izpostavlja, da vlada ni niti sprejela niti obravnavala ukrepov, ki jih je sodstvo predlagalo za racionalizacijo in optimizacijo poslovanja že februarja 2012 in s pomočjo katerih bi se lahko privarčevala potrebna sredstva. Nižanje proračunskih sredstev sodišč je bilo pavšalno in brez ustreznega dobronamernega razumevanja potreb in morebitnih posledic, ki jih prinaša, pravijo.
Dodajajo tudi, da je bil projekt Lukenda ves čas voden kot začasen projekt, čeprav se je skozi čas pokazalo, da gre ravno pri teh kadrih za nadomestitev tistega manjka, ki je v sodnem sistemu obstajal več kot desetletje ter pomembno prispeval k nastanku sodnih zaostankov.
Opozarjajo še, da so se posamezniki, katerih delovna mesta so bila zaradi nepodaljšanja projekta Lukenda s 1. 1. 2013 ukinjena in katerim niso bile podaljšane pogodbe o zaposlitvi za določen čas, znašli v težkem položaju. Odpuščanje zaposlenih za nedoločen čas zaenkrat ni predvideno, ne bodo pa nadomeščali tistih, ki bodo odšli sami.
O tem, kateremu sodnem osebju se pogodbe niso podaljšale s 1. 1. 2013, so sicer odločala posamična sodišča glede na lastne dejanske potrebe in razpoložljivo plačno maso, pri čemer so upoštevala predvsem potrebe po sorazmerni obremenitvi različnih delovnih področij z namenom obvladovanja pripada sodnih zadev.
Na vrhovnem sodišču so prepričani, da bodo proračunski rezi bodo močno vplivali na delovanje sodnega sistema. Realna je bojazen, da bodo nižja sredstva za materialne stroške, med katere sodijo predvsem stroški postopkov, v povezavi z manjšim številom zaposlenih, vplivala na daljše povprečne čase reševanja sodnih zadev, saj se njihovo število ne zmanjšuje, so zapisali.
Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo pa odgovarjajo, da v zaostrenih javnofinančnih razmerah vsi državni organi, tudi sodstvo, delijo enako usodo. Kljub takšni situaciji je vlada ob usklajevanju proračuna za leti 2013 in 2014 zagotovila sodstvu dodatna proračunska sredstva v višini pet milijonov evrov za vsako leto posebej, so zapisali.
Da so sodnih zaostankov ne bi prihajajo, pripravljajo zakonske spremembe, ki se nanašajo na povečanje in utrditev samostojnosti sodne veje oblasti; poenostavitev sodnih postopkov in na večjo odprtost sodstva javnosti, še pravijo in dodajajo, da projekt Lukenda zaenkrat ni bil podaljšan, ker s sodstvom v zvezi z njim še ni bil dosežen dokončen dogovor glede njegovega podaljšanja. Zagotovljena proračunska sredstva v proračunu za leti 2013 in 2014 pa zadoščajo za nadaljevanje zaposlitev 440 zaposlenih za določen čas s projekta Lukenda, 220 javnim uslužbencem pa z vidika razpoložljivih sredstev pogodb ni bilo mogoče podaljšati.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.