Slovenija

Sodniki so tudi uradno končali s stavko

Ljubljana, 17. 11. 2009 16.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
P.J. / STA
Komentarji
8

Po tem, ko je bila novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki na novo ureja sodniške plače objavljena v uradnem listu, so sodniki tudi uradno prenehali stavkati.

Stavkovni odbor slovenskih sodnikov je 13. novembra končal stavko, so sporočili iz stavkovnega odbora. Kot so zapisali, je stavka z objavo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju in novele zakona o sodniški službi v uradnem listu dosegla svoj namen.

Predsednica sodniškega društva Janja Roblek
Predsednica sodniškega društva Janja Roblek FOTO: POP TV

Stavka se je sicer začela 1. julija lani in je bila od 19. aprila, ko so se začela vsebinska pogajanja predstavnikov sodnikov s predstavniki vlade, prekinjena. "S stavko sodniki sicer nismo uspeli z vsemi svojimi zahtevami iz sklepa o začetku stavke, vendar pa je dokaj soglasno mnenje sodnikov, da je bil glede na gospodarske razmere v državi v tem trenutku, dosežen zadovoljiv kompromis," so zapisali v odboru.

Kot poudarjajo, je izpolnjena njihova poglavitna zahteva, in sicer da so v plačnem sistemu sodniki obravnavani kot predstavniki ene od treh vej oblasti in da je njihov položaj sedaj vsaj delno primerljiv s položajem funkcionarjev ostalih dveh vej oblasti. To je v obeh svojih odločbah izrecno poudarilo tudi ustavno sodišče, so še zapisali v stavkovnem odboru.

Ministrstvo za pravosodje odločitev pozdravlja

Odločitev Stavkovnega odbora slovenskih sodnikov, da izpolni javno zavezo in konča s stavko, pozdravljajo tudi na Ministrstvu za pravosodje, so sporočili.

"Urejene razmere v sodstvu so nujni pogoj za to, da se uveljavi reforma sodstva, o kateri med drugim danes odloča DZ RS (novela Zakona o sodiščih in predlog Zakona o alternativnem reševanju sodnih sporov). Ta je osredotočena na načrtovanje, merjenje in ocenjevanje poslovnih rezultatov, na vzpostavitev časovnih standardov poslovanja sodišč, na specializacijo sodnikov, zlasti v zadevah gospodarskega kriminala in v družinskih sporih, ter na zagotavljanje strankam prijaznih alternativnih postopkov reševanja sporov, predvsem mediacijo," so zapisali.

Kot je pokazala nedavna odločba Ustavnega sodišča RS kljub finančni krizi osnovno vprašanje ne more biti, ali si lahko država privošči, da sodnike ustrezno plača, pač pa je, ali si lahko država privošči, da tega ne stori. S tem se je zaključilo sistemsko urejanje plačnega položaja sodnikov, dokončno je vzpostavljena polna finančna neodvisnost sodnikov, s tem pa seveda izpolnjeni pogoji za prekinitev sodniške stavke, so zaključili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galiot
17. 11. 2009 22.46
Pa ni nihče izračunal koliko škode je stavka povzročila.Ko pa stavkajo v tovarnah delavci je pa takoj izračun škode,ki so jo z stavko povzročili.Od delodajalcev takoj grožnje,o odpuščanjih,nadoknadit zamujeni čas in podobno.Nič od naštetega ni bilo slišati za sodnike.Saj pravim demokracija...
ggzz
17. 11. 2009 18.43
Čest mimfrede: a je kdo sploh opazil, da so štrjkal? Ne, torej vedno delajo tako "hitro". Banda spolitizirana in na rdeče pofarbana.
odbogaposlan
17. 11. 2009 18.08
so dali vzgled, da se splača krasti in prepisovati delnice!
odbogaposlan
17. 11. 2009 18.08
Prej so delali škodo, ta teden so imeli oprostilno sodbo za nadico iz triglava!
odbogaposlan
17. 11. 2009 18.07
Nič se ni poznalo, da bi stavkali!
periot
17. 11. 2009 16.56
Delat nepa stavkat potem pa ni čudno da pol primerov zastara?
remember
17. 11. 2009 16.53
Nismo opazili, globe iz Evrope za sojenje izven vsakih razumnih rokov še vedno prihajajo. Ali drugače, sklicevanje obravnav in prelaganje obravnav, ter zastaranja zadev, še ne pomeni, da sodite ampak, da hodite v službo. V sodstvu imamo zaposlene, ki so v bistvu nezaposleni in bi jih statistično lahko prepisali na Zavod za zaposlovanje.
Boris Blagotinšek
17. 11. 2009 16.48
Kaj?? A štrajkali so?