Opozorilna stavka sodnikov po vsej Sloveniji se bo začela v ponedeljek, končala pa se bo v sredo ob 16.30. V tem času bodo nemoteno potekale le najnujnejše zadeve, kot so primeri pred zastaranjem. Obravnave, razpisane med 9. in 11. junijem, pa veljajo za preklicane samo, če je sodišče stranko izrecno obvestilo o preklicu. V nasprotnem primeru vabilo na sodišče velja.
"Stavka se na sodiščih, kar pomeni, da sodniki pridejo na sodišče, vendar takrat ne delajo sodnih spisov in ne dajejo odredb in napisanih sodb. Študirajo strokovno literaturo in delajo stvari, za katere sicer nimajo časa, ampak ne v zvezi z delom samim, razen nujnih stvari, ki jih po zakonu morajo narediti," je povedala predsednica Slovenskega sodniškega društva in stavkovnega odbora Janja Roblek. Temu primerno pa bo po njenih besedah potekalo tudi delo ostalega sodnega osebja.
Za stavkovni odbor bi bila stavka uspešna samo, če bi dobili ponudbo vlade, ki bi se približala ali pa izpolnila stavkovne zahteve. "Drugega kot uspeh ne moremo šteti," je poudarila Roblekova. Stavka ni plačana, sodniki se bodo odpovedali tridnevnemu zaslužku. To je po besedah Roblekove že precejšen pokazatelj, da so se pripravljeni odreči delu plačila, da pokaže na aroganco, nedostojen odnos in nespoštovanje ustave in ustavne odločbe s strani drugih dveh vej oblasti.
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani bo stavkalo 75 sodnikov, preklicali so 140 narokov. Vsi zaposleni, razen stavkajočih, bodo opravljali delovne naloge, ki jih tudi sicer opravljajo. Stavki se bo pridružila tudi večina mariborskih sodnikov. Podpredsednica mariborskega okrajnega sodišča Melita Puhr je povedala, da so preklicali 36 narokov, podpredsednik mariborskega višjega sodišča Branko Reisman pa je napovedal, da bodo odpadle seje senatov, zaradi česar ne bodo obravnavali okoli 100 sodnih zadev. Na okrožnem sodišču pa podatkov še niso zbrali.
Za višje plače tudi na sodišče
Slovenski sodniki se za primerno plačilo poleg stavke zavzemajo tudi po pravni poti. Na upravno sodišče so zaradi po njihovem mnenju sporne uvrstitve v plačen sisteme naslovili več kot 300 tožb. Zadeva je zdaj v rokah ustavnega sodišča, ki naj bi ocenilo ustavnost zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
Da je to edina prava pot, je že ob napovedi stavke dejal tudi minister za pravosodje Lovro Šturm. Vlada bo odločitev ustavnega sodišča spoštovala, je zagotovil. Minister stavke ne podpira, nasprotuje pa ji tudi predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen. "Moja stališča do stavke so znana in nespremenjena. Javno sem jih izražal z namenom, da bi sodnike prepričal, naj ne stavkajo. Ko se je izkazalo, da s tem nisem uspel, s svojim nadaljnjim javnim komentiranjem stavke ne želim ustvarjati vtisa, da hočem kakor koli vplivati na potek stavke oziroma njen izid," je zapisal.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.