Po sodbi v zadevi Patria so vpleteni in javnost dolgo čakali na podrobno pisno utemeljitev. Danes so na spletni strani Dela objavili del razlage sodbe, ki jo je spisala sodnica ljubljanskega okrajnega sodišča Barbara Klajnšek (izsek razlage sodbe smo nato dobili v našem uredništvu).
Na 136 straneh je natančno zapisano, zakaj so bili prvak SDS Janez Janša, lastnik Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Anton Krkovič na prvi stopnji obsojeni za kazniva dejanja, povezana z dajanjem oziroma sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnikov.
Sodnica je ocenila, da so obtoženi kazniva dejanja storili z direktnim naklepom in da so se zavedali nezakonitosti. "Motiv je bil pridobiti sebi oziroma drugim premoženjsko korist, dejanja so, o tem ne more biti prav nobenega dvoma, storili iz koristoljubja," je zapisala sodnica.

Stiki Janše z Zagožnom
Kakor ugotavlja sodišče, je bilo dejanje storjeno v sostorilstvu. Glede na način in okoliščine storitve kaznivega dejanja se Janša v postopku nabave oklepnikov ni želel osebno sestati s predstavniki Patrie Vehicles Oy. Janše se ni smelo na zunaj vključevati, torej javno izpostavljati, ker je bilo to zanj preveč nevarno. Zato brez sodelovanja Jožeta Zagožna (njega je sodišče zaradi bolezni izločilo iz postopka) ne bi bil seznanjen s predlogi finske strani, tudi glede obljubljenega plačila provizije ne, piše v sodbi.
Med drugim je na strani 88. zapisano: "Navedeni zapisi jasno kažejo, da je Jože Zagožen, čeprav ni imel v projektu nabave osemkolesnikov nobene funkcije in čeprav formalno ni bil več aktiven v politiki kot funkcionar takrat vladajoče SDS, bil dejansko oseba v krogu blizu ljudi, ki so takrat prišli na vlado (kot je sam navedel ob zaslišanju kot osumljenec) in je predstavljal vezni člen z obdolženim Ivanom Janšo, kot predsednikom vlade in predsednikom vladajoče SDS in tako imel dostop do vlade Ivana Janše. Če temu ne bi bilo tako, z njim ne bi bil vzpostavljen stik in Riedl nanj ne bi naslovil prošnje za priporočilo slovenske vlade."
Zagožen in Janša sta se po prepričanju sodišča pogovarjala po telefonu, indikativen pa naj bi bil tudi zapis v modrem Zagožnovem rokovniku pri datumu 20. 5. 2005. Na tem mestu je imel "označen sestanek z obdolženim Janšo in istega dne tudi z Antonom Krkovičem. Med opravili v koledarski beležnici Zagožnovega računalnika (list št. 3566) je bil za datum 19. 7. 2005 med 10.00–12.00 predviden sestanek pri predsedniku vlade, v svojem rokovniku pa je imel Zagožen pri datumu 11. 8. 2005 označbo "JJ KOSILO ZANO RIBIŠKI DOM + ZUČE in istega dne tudi "ČRNKOVIČ – PATRIA – ČRNKOVIČ". Sodišče torej sklepa, da sta Zagožen in Janša nedvomno izmenjala informacije o projektu Patria.
Klajnškova je zapisala, da se je s tem, ko so vse vpletene strani kot ključno osebo omenjale prav Janšo, ki je bil v času postopka nabave osemkolesnikov predsednik vlade, kronološko in logično v celoti zaključil krog delovanja.
Sodnica sicer zapiše, da v "tem postopku ni bilo mogoče ugotoviti neposredne komunikacije med obdolženim Janšo in predstavniki Patrie, to pa iz razloga, ker je obdolženi Janša več kot očitno želel navzven ostati "neviden", kot to izhaja tudi že iz omenjenih elektronskih sporočil, ravno zato pa je potreboval posrednika, to je Jožeta Zagožna".

Vse pod nadzorom
V sodbi tudi piše, da je bila Patria seznanjena s tem, da bo tehnična zmogljivost predstavljala 30 ali 40 odstotkov možnosti za uspeh na razpisu, ostalo pa bo odvisno od politične odločitve. Zagožen je bil predstavnikom Patrie predstavljen kot svetovalec predsednika vlade Janše ter nekdo, ki ima zelo močen položaj in ga Janša zelo upošteva.
Tako sodišče navaja zaznamek Patrie, da bo Zagožen dokumentacijo v zvezi z oklepniki posredoval Janši. V sodbi se omenja tudi elektronsko sporočilo, ki ga je 22. julija 2005 na predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena naslovil posrednik v poslu z oklepniki Hans Wolfgang Riedl. Ta je zapisal: "S strani predsednika vlade in dr. Z. nam je bilo obljubljeno, da bodo podprli le nas".
Le šest dni kasneje je Riedl sporočil Niittynnenu, da jim je dr. Zagožen zagotovil, da skrbno spremlja projekt in da imata on in premier vse pod nadzorom.
Rotis je užival simpatije slovenskih politikov
Marija Badovinac Črnkovič iz podjetja Rotis je pripravila osnutek elektronskega sporočila, ki naj bi ga poslali Riedlu in v katerem piše, da bo treba odločitev uskladiti še s predsednikom vlade. To je za sodišče le dodatna potrditev Janševe vloge. Če Janša ne bi imel nobene vloge v postopku, tudi ne bi bilo razloga, da bi bil v zapisih sploh omenjan, je zapisala sodnica.
Dejstvo, da je Rotis na sestanku 1. septembra 2005 Patrii predstavil prav Zagožen, in navedba Niittynena, da je Patriina izbira Rotisa prišla prek Janševe stranke, vodita v zaključek, da je moral Rotis odločitev o imenovanju še uskladiti s premierom.
Iz zapisnika sestanka med Rotisom in Patrio z dne 17. februarja 2006 pa je razvidno, da je lastnik Rotisa Ivan Črnkovič povedal, da Rotis uživa simpatije slovenskih politikov.
KOMENTARJI (2083)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.