Sodni svet je sklenil, da ne ugodi zahtevi Aleša Zalarja za odložitev izvršitve odločbe ministra za pravosodje Lovra Šturma o neimenovanju Zalarja za predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani. Kot pojasnil sekretar sodnega sveta Bojan Breznik, namreč odločba ministra nima učinka izvršljivosti in tako ni kaj zadržati. Nov razpis za predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča bo po Breznikovih besedah objavljen najkasneje do 8. decembra.
Sodni svet je tako zavrnil Zalarjevo zahtevo, da do pravnomočnosti odločbe v upravnem sporu zadrži ponovno objavo javnega razpisa prostega mesta predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani.
Odločbe ministra za pravosodje ter njegovih izjav, izjav Zalarja, Slovenskega sodniškega društva ter predsednikov okrožnih sodišč sodni svet ne more komentirati, saj je sprožen upravni spor, v katerem Zalar zahteva odpravo odločbe ministra za pravosodje.
Šturm: Pritožba je neutemeljena
Ministrstvo za pravosodje pa je v svojem mnenju sodnemu svetu glede pritožbe Zalarja na neimenovanje na mesto predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča zapisalo, da je Zalarjeva zahteva za odložitev izvršitve odločbe ministra brezpredmetna in neutemeljena. Kot je pojasnil minister Šturm v primeru niso podani niti procesni predpogoji niti niso izpolnjeni materialni pogoji za odložitev izvršitve izpodbijane odločbe.
Poleg tega je Zalar zahtevo vložil na nepristojni organ, meni minister. V tej zadevi pa tudi ni kaj izvršiti, saj gre za negativno odločbo, odločbo o neimenovanju za predsednika, je še zapisano v mnenju, ki ga je Šturm naslovil na sodni svet. Po veljavnem slovenskem pravnem redu se namreč lahko zadrži le izvršitev obveznosti ali nekega dolžnega ravnanja, v konkretnem primeru pa gre za odločbo o neimenovanju.
Nikakor se ne more zadržati izvršitve javnega poziva za prijavo kandidatov na razpis za prosto mesto predsednika sodišča, ker javni razpis ni predmet izpodbijanja odločbe pred sodiščem, še navaja minister v mnenju sodnemu svetu. Javni razpis oziroma javni poziv ni upravni akt, zato ne more biti predmet izpodbijanja, ampak gre za ravnanje - razpis, za katero ni zagotovljeno varstvo po upravnem postopku in upravnem sporu. Razpisni postopek do začetka postopka imenovanja ni upravni postopek, pač pa gre le za analogno uporabo določil upravnega postopka, pojasnjuje minister.
Zato so v konkretnem primeru neutemeljene in brezpredmetne navedbe tožnika, da gre za dva kandidacijska postopka. Po izteku roka za prijavo se je kandidacijski postopek dokončno končal in šele potem se začne postopek izdaje odločbe, ki je podvržen upravnem postopku in morebitnemu upravnem sporu. Ni nobene procesne predpostavke za vložitev zahteve za zadržanje izvršitve odločbe, saj v konkretnem primeru tudi ni kaj zadržati.
Vlagatelju zahteve ni nastala nobena škoda, ker v slovenskem pravnem redu ni zakonske podlage za trajno pridobljeno pravico biti predsednik sodišča po izteku mandata. Ker je funkcija predsednika sodišča položajna funkcija, omejena na mandat šestih let, ne moremo govoriti o morebitni nevarnosti, da bi bila vlagatelju zahteve prizadeta težko popravljiva škoda.
Šturm: Zavlačevanje z razpisom bi škodilo javni koristi
Poleg tega bi morebitna odložitev objave ponovnega javnega razpisa za prosto mesto predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je največje okrožno sodišče v državi, izrazito nasprotovala javnemu interesu, še opozarja minister v dopisu sodnemu svetu. Prav sodni zaostanki oziroma visoko število nerešenih pomembnih sodnih zadev so namreč po pisanju ministra eden izmed razlogov, zaradi katerih ni izdal odločbe o imenovanju Zalarja za predsednika sodišča.
Dejstvo je, da je v javnem interesu in javni koristi, da se javni razpis čim prej ponovi in da sodišče, ki izkazuje na področju pomembnejših sodnih zadev še vedno znatne sodne zaostanke, ki so nastali v preteklih 10 letih, čim prej dobi strokovno usposobljenega predsednika sodišča, ki se bo lahko učinkovito spopadel z zmanjševanjem števila nerešenih zadev in z odpravo sodnih zaostankov na sodišču, je v mnenju sodnemu svetu zapisal Šturm.