Začenjajo se sodne počitnice, ki bodo trajale do 15. avgusta. Sodišča med počitnicami ne vročajo sodnih pisanj, procesni roki ne tečejo. Če pa bo dostavljeno sodno pisanje, začno procesni roki teči prvi dan po izteku sodnih počitnic. Vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov in vlaganje predlogov za izvršbo na podlagi verodostojne listine bo potekalo nemoteno, vendar se sklepi strankam ne bodo vročali, izjeme so zadeve zavarovanja.
Čas uradnih ur na sodiščih ostaja nespremenjen. Za nevabljene stranke so ob ponedeljkih, sredah in petkih od 9. do 12. ure, ob sredah pa tudi od 14. ure do 16.30. Podoben urnik velja tudi za poslovanje v zvezi z javnimi knjigami, kjer imajo uradne ure tudi v ponedeljek med 14. uro in 16.30. Vložišča sodišč so odprta od 8. do 16. ure, ob petkih do 15. ure.
V času sodnih počitnic sodišča opravljajo naroke in odločajo samo o nujnih zadevah. Mednje sodijo preiskave in sojenja v kazenskih zadevah, v katerih je obdolžencu odvzeta ali omejena prostost, ter v kazenskih zadevah tujcev, ki ne prebivajo v Sloveniji, postopki v zadevah zavarovanja, nepravdne in izvršilne zadeve v zvezi z vzgojo in varstvom otrok ter preživninskimi obveznostmi, nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah, menični in čekovni protesti ter menične tožbe, spori za objavo popravka objavljene informacije, popisi zapustnikovega premoženja ter zadeve prisilne poravnave in stečaja.
Konec sojenja Šrotu in Bavčarju?
Kljub sodnim počitnicam sodne dvorane torej ne bodo samevale. Verjetno se bo končalo sojenje nekdanjima predsednikoma uprav Pivovarne Laško in Istrabenza, Bošku Šrotu in Igorju Bavčarju, zaradi domnevno sporne preprodaje delnic Istrabenza. Sojenje omenjenima ter nekdanjemu predsedniku uprave Maksime Holdinga Nastji Sušinskemu in nekdanjemu Istrabenzovemu svetovalcu Kristjanu Sušinskemu je prednostno, saj velja začasno zavarovanje premoženja obtoženih.
Iz istega razloga, torej zamrznjenega premoženja, bo med počitnicami predvidoma potekalo tudi sojenje ustanovitelju družbe Maxicom, ki je v stečaju in naj bi državi dolgovalo več kot 20 milijonov evrov, Zlatanu Kudiću. Tožilstvo ga bremeni utaje davkov.
Pred sodnika bo stopil tudi nekdanji Sintalov varnostnik Borut Hriberšek, ki naj bi aprila letos iz trezorja varnostnega podjetja, pri katerem je bil zaposlen, ukradel več kot milijon evrov. Na predobravnavni narok na ljubljansko okrožno sodišče bo prišel iz pripora, kjer je od predaje policiji pred slabimi tremi meseci. Grozi mu do osem let zapora.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.