Okrožno sodišče v Ljubljani je zavrnilo tožbo nekdanje ministrice za izobraževanje Stanke Setnikar Cankar – ta je državo tožila, potem ko je Komisija za preprečevanje korupcije v takratni aplikaciji Supervizor objavila, da je Setnikar Cankarjeva preko avtorskih in podjemnih pogodb v času, ko je bila zaposlena kot profesorica, zaslužila dodatnih 630.000 evrov – a objava teh podatkov je bila nezakonita, je že leta 2017 odločilo Vrhovno sodišče RS, češ da KPK za objavo avtorskih in podjemnih honorarjev ni imela zakonske podlage.
Setnikar Cankarjeva je morala po objavi honorarjev odstopiti s položaja in trdila, da je s tem izgubila prihodek, ki bi ga zaslužila kot ministrica, oziroma da je kot profesorica zaslužila manj, kot bi kot ministrica, in od države zahtevala razliko v plači.

Iz sodbe, ki jo je posredovala KPK, je razvidno, da je sodišče zavrnilo zahtevo Setnikar Cankarjeve po odškodnini v višini 30.772 evrov, zavrnilo pa je tudi njeno zahtevo po javnem opravičilu, natančneje: zahtevala je, da KPK na svoji spletni strani ter v časnikih Delo, Dnevnik in Večer objavi zapis, da se "Republika Slovenija, Komisija za preprečevanje korupcije, Stanislavi Setnikar Cankar opravičuje za nezakonito objavo njenih osebnih podatkov v aplikaciji Supervizor ter za njihovo javno problematiziranje". Zoper odločitev sodišče je še možna pritožba.
Odvetnica Setnikar Cankarjeve napovedala pritožbo
Za odvetnico Rosano Lemut Strle, ki Setnikar Cankarjevo v sporu z državo, odločitev ljubljanskega okrožnega sodišča, da zavrne tožbeni zahtevek, ni bila popolnoma nepričakovana. V odzivu za STA je napovedala pritožbo na sodbo. "Tudi v prvem postopku, ko smo dokazovali nezakonitost ravnanja protikorupcijske komisije v upravnem sporu, smo morali ubrati dolgo pot. Tudi tokrat jo bomo," je dejala Lemut Strletova in s tem tudi že napovedala pritožbo.
Kot je pojasnila glede razlogov za pritožbo, ni sporno dejstvo, da je KPK ravnala protipravno, saj je to ugotovilo že vrhovno sodišče. A kadar se zahteva odškodnina zaradi ravnanja državnega organa, je po njenem mnenju potrebno dokazati tako imenovano kvalificirano protipravnost, torej nekaj več kot samo nezakonito ravnanje.
Spomnimo, da je leta 2015 KPK v aplikaciji Supervizor objavila informacije, da je tedanja šolska ministrica v 11 letih prejela za dobrih 630.000 evrov honorarjev preko avtorskih pogodb, večino denarja je dobila od Fakultete za upravo, katere dekanja je bila pred nastopom ministrske funkcije, s tem pa se je znašla na drugem mestu največjih zaslužkarjev, med katerimi so se znašli tudi sodni tolmač Abdulaziz Počinka, profesor na Fakulteti za upravo Mirko Vintar in upokojeni profesor na Fakulteti za upravo Srečko Devjak.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.