Vrhovno sodišče v Ljubljani, ki je presojalo pritožbo Janeza Janše na sklep upravnega sodišča v Celju, je ugotovilo, da poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ni poseglo v Janševe človekove pravice in temeljne svoboščine, poroča spletno Delo.
Kot so sporočili iz KPK, je tako kot upravno sodišče tudi vrhovno sodišče ocenilo, da v konkretnem primeru niso podani ne postopkovni ne vsebinski pogoji za izdajo začasne odredbe, saj tožnik ni izkazal ne zadostne verjetnosti, da je komisija posegla v njegove človekove pravice, ne nepopravljive škode na osebnih pravicah. Pri tem je vrhovno sodišče med drugim tudi zapisalo, da "opravljanje funkcije predsednika vlade ni tožnikova (osebna) pravica niti (osebna) pravica kogar koli drugega".
Matoz: Ali so bile Janši kršene temeljne človekove pravice, bo ugotovilo upravno sodišče
Kot je pojasnil Janšev odvetnik Franci Matoz, pa je vrhovno sodišče odločalo le o predlogu začasne odredbe, s katero bi KPK naložili, naj poročilo umakne s svoje spletne strani, ni pa sodišče odločalo o sami kršitvi Janševih temeljnih človekovih pravic, ki so po tožnikovem mnenju nastale s poročilom KPK. Tožbo prednostno obravnava upravno sodišče.
Vrhovno sodišče je torej tako kot upravno sodišče ocenilo, "da dejansko ne nastaja nepopravljiva škoda gospodu Janši in zaradi tega pač ni izdalo začasne odredbe", je povedal Matoz. Sodišče je namreč ocenilo, da samo dejstvo, da prihaja do politične krize in do razpada vlade, ne predstavlja osebne škode Janezu Janši, je dodal.
O tem, ali so bile z objavo poročila Janši kršene temeljne človekove pravice, bo po njegovih besedah ugotovljeno v normalnem postopku na upravnem sodišču. Tožba se rešuje prednostno, zato Matoz pričakuje, da bo do odločitve prišlo v roku enega meseca.
Odločitev vrhovnega sodišča za SDS pričakovana
Odločitve upravnega in vrhovnega sodišča so bile glede na stanje v našem sodstvu pričakovane, menijo v SDS. Obe sodišči sta si za odločitev glede začasne odredbe po mnenju SDS vzeli nekaj tednov časa in na koncu predlog obakrat zavrnili. V SDS so v odzivu še zapisali, da so v primeru, ko so pred leti na istem sodišču v podobnem postopku odločali o vrnitvi nevarnih bulmastifov pokojnemu Saši Baričeviču, "odločitev sprejeli v nekaj urah in ta je bila seveda pozitivna". "Predsednik vlade nima človekovih pravic. Imajo pa jih bulmastifi, če so od pravega lastnika," so še zapisali na strani SDS.
Spomnimo ...
Kot je znano, je komisija Gorana Klemenčiča pri predsedniku vlade ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin in premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Hkrati so ugotovili, da se je Janši premoženje glede na uradno ugotovljene vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.
Janša je na prvostopenjskem in pozneje na vrhovnem sodišču zatrjeval, da mu je poročilo KPK povzročilo nepopravljivo škodo, ker ni imel možnosti pritožbe in vpogleda vanj pred končno različico. Zato je predlagal, da sodišče naloži KPK, da umakne poročilo s spletnih strani do pravnomočne sodbe.
"Komisija ob dejstvu, da imamo zdaj v zadevi zaključnega poročila že prve odločitve upravnega in vrhovnega sodišča, ki nista pritrdili navedbam tožnikov, izraža upanje, da se bo raven diskusije glede poročila komisije, ki je bila v zadnjih tednih s strani nekaterih političnih akterjev in z njimi povezanih oseb izrazito žaljiva in nedostojna, vendarle vsaj nekoliko dvignila iz kloake umanjkanja politične in pravne kulture," so še sporočili iz KPK.
KOMENTARJI (1193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.