Namesto šestih fizičnih oseb in ene gospodarske družbe na seznamu za preiskavo ostajata le Bojan Petan in DZS, saj je sodišče zahtevo za preiskavo proti ostalim zavrnilo. Tožilka, ki se s tem primerom ukvarja, še preučuje sklep o zavrniti preiskave in se še ni odločila, ali bo vložila pritožbo.
Petan je za Primorske novice potrdil informacije, da je preiskovalni sodnik koprskega okrožnega sodišča uvedel preiskavo proti njemu in družbi DZS, a kot je dodal, le "v določenem manjšem delu". Na sklep o uvedbi preiskave so se njegovi odvetniki in pravni zastopniki DZS pritožili.
Ob tem je poudaril, da je za poslovanje DZS najpomembnejši sklep preiskovalnega sodnika, ki ga je potrdil tudi izvenrazpravni senat koprskega sodišča, da se zahteva za preiskavo zoper njega in DZS v delu, ki je bil podlaga za začasno zavarovanje premoženja, zavrne. "S tem je zavrnjena domneva oziroma očitek, da je družba DZS kakorkoli oškodovala tako Marino Portorož kot Terme Čatež," je za časnik dejal Petan. Tako družba DZS od sredine junija lahko spet normalno posluje.
Preiskovalci NPU so Petana in njegov poslovni imperij vzeli pod drobnogled pred letom dni, ko so po vsej Sloveniji opravili več kot 30 hišnih preiskav, Petana pa so takrat začasno pridržali. Hišno preiskavo so opravili tudi v Marini Portorož in zasegli več dokumentacije. Preverjali so domnevno izčrpavanje povezanih družb, med drugim tudi Marine Portorož in Term Čatež, ki jih je Petan lastniško obvladoval prek DZS.
Septembra lani so preiskavo končali in poleg Petana ovadili štiri ljudi in dve družbi iz Ljubljane. Osumili so jih zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. V letih 2009 in 2010 naj bi z zlorabo vodstvenih in nadzornih funkcij pri upravljanju in zastopanju gospodarskih družb sprejeli več škodljivih sklepov in pogodbo. V korist DZS naj bi pridobili več kot 25 milijonov evrov premoženjske koristi in domnevno izčrpavali povezane družbe.
Specializirano tožilstvo je aprila na koprskem okrožnem sodišču nato zahtevalo sodno preiskavo. Med drugim je ugotovilo, da sta imeli zaradi napačnega menjalnega razmerja pri pripojitvi Turističnega podjetja Portorož družbi DZS Marina Portorož 12,7 milijona evrov škode, Terme Čatež pa 6,7 milijona škode.
Koprsko sodišče pa je pred dnevi preiskavo uvedlo le v določenem delu, in sicer za kaznivi dejanji, s katerimi družbi DZS specializirano tožilstvo ne očita več pridobitve premoženjske koristi. Sodišče zato ni ugodilo predlogu tožilstva za podaljšanje začasnega zavarovanja premoženja in je odredbo odpravilo, še pišejo Primorske novice.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.