Desna roka direktorja Tota je po poročanju 24UR postala Maksimiljana Polak, ki je bila Kopačeva pomočnica že v 90. letih, ko je bil ta poslanec, zvesto pa mu je služila tudi vsa štiri leta njegovega vodenja ministrstva za okolje in prostor. Po zamenjavi oblasti sta oba zapustila politične vode in odšla v gospodarstvo.
Polakova je službo dobila na HSE, Kopač pa se je po mesecih prepričevanja vdal zagorski Ultri. A zdaj se njune poti spet pogosteje križajo: Polakova je letos namreč postala tajnica v Tešu. Vendar ne zaradi Kopača, zagotavlja Tot.
''Stanje, v katerega sem prišel novembra 2011, je bilo takšno, da se nisem imel na koga obrniti. Dejansko ni bilo človeka, ki bi mi stal ob strani in poskušal sodelovat z mano. V tem trenutku je bila zelo težka situacija in sem imel z njeno pomočjo vsaj človeka, na katerega se lahko zanesem oziroma je dejansko izvajal tiste naloge, ki so bile potrebne,'' pravi prvi človek Teša.
Tot je navdušen tudi nad njenimi sposobnostmi. ''Gospa Polak pravzaprav ni tajnica, ampak je dejansko poslovna sekretarka, ki opravlja pomembne naloge v tem okvirju in mi je v veliko pomoč. Lahko samo ocenim, da je strokovna in ji povsem zaupam.''
Iz pogodbe, ki jo je pridobil POP TV je razvidno, da Teš HSE za Polakovo vsak mesec plačuje 5.616 evrov bruto plače. Kar je celo nekaj evrov več kot dobivata ministra za kmetijstvo ali zdravje oziroma 6 evrov manj od februarske bruto plače Darje Radić.
Simon Tot pravi, da je dejanska vrednost plače Polakove 40 ali 45 odstotkov nižja od omenjenega zneska.
Na Tešu zagotavljajo, da za Polakovo ne plačujejo niti centa več kot 3.780 evrov. Ob tem so dodali, da je bila sprva res sklenjena pogodba z višjim zneskom, vendar so po razmisleku ugotovili, da je to res preveč, zato so čez štiri ure spisali novo, cenejšo različico.
Janez Kopač je prepričan, da je zgodba bizarna: ''Govoriti o eni tajnici in projektu bloka 6 ter nato postavljati to pod vprašaj, se mi zdi zelo deplasirano.''
In čeprav ji Kopač pravi le ena tajnica, je Maksimilijana Polak oseba, ki natančno ve, kaj se dogaja v Šoštanju. Ob zadnjem razpisu, težkem kar 25 milijonov evrov, so morali ponudniki vse ponudbe vedno poslati tudi njej. A tega s Kopačem menda ni delila. Kopač pravi, da je nekajkrat ''iskal gospoda Tota po telefonu in sem se obrnil nanjo, da me je prevezala do njega. To je vse.''
Podobna je tudi razlaga Polakove, le da po njenih besedah s Kopačem občasno službeno komunicirata prek e-pošte.
Sodišče: Stavka v Tešu je bila nezakonita
Celjsko delovno sodišče pa je danes razsodilo, da je bila lanska stavka delavcev Teša, ki so stavkali zaradi razrešitve nekdanjega direktorja Uroša Rotnika, nezakonita. S tem je pritrdilo mnenju sedanjega direktorja Tota, da lanska stavka ni uživala varstva zakonodaje.
Sodišče je v postopku presojalo, ali so bili spoštovani pravni akti in Zakon o stavki. Poleg tega je sodišče presojalo, ali je stavkovne zahteve podjetniškega sindikata Teš sploh mogoče šteti za uresničevanje interesov s področja dela delavcev in ugotovilo, da stavka ni bila organizirana zaradi uresničevanja ekonomskih in socialnih pravic ter interesov iz dela in niti zaradi ogrožanja varnosti, zdravja ljudi in premoženja. Sodišče je tako sprejelo odločitev, da je bila stavka nezakonita.
Prvi človek Termoelektrarne Šoštanj Simon Tot je ob odločitvi sodišča v sporočilu za javnost poudaril, da je ''za delo gospodarskih družb nujno, da se spoštuje pravni red Republike Slovenije, kar mora biti tudi vodilo delovanja sindikatov''. Po njegovem gre pri takšni odločitvi sodišča za ''začetek jasne sodne prakse''.
Spomnimo, da je Podjetniški sindikat Teš v 12. novembra zaradi razrešitve Rotnika izvedel dveurno opozorilno stavko. Stavkajoči so grozili s popolno zaustavitvijo proizvodnje električne energije, novemu direktorju Totu pa so tudi preprečili vstop v upravni objekt Termoelektrarne Šoštanj.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.