Državno odvetništvo se je v petek, dan zatem, ko je v parlamentu potekala razprava o zlorabah poenostavljenih prisilnih poravnav, člani komisije za nadzor javnih financ pa so se soglasno zavzeli za čim prejšnje popravke insolvenčne zakonodaje, pritožilo na sklep o potrditvi poenostavljene prisilne poravnave Electe Holding, krovnega podjetja v skupini Electa, ki je v lasti sinov ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poroča Siol.
Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah je državno odvetništvo, ki bdi nad nad premoženjem in interesi države, pritožbo vložilo, ker je eden od Electinih upnikov prav ljubljansko okrožno sodišče. Podjetje mu za takse in druge stroške namreč dolguje slabih 3.400 evrov.
Pritožbo so vložili še zadnji dan, preden bi sklep, ki ga je podpisala sodnica Majda Čebulj, postal pravnomočen. Če bodo uspeli s pritožbo, bodo Jankovićevim preprečili odpis sedem milijonov evrov dolgov.
Okrožno sodišče pozabilo, da je tudi samo upnik?
A kako je mogoče, da je sodišče, ki je Electin upnik in kot upnik tudi prijavljeno, kar je moč z nekaj kliki preveriti po javno dostopnih podatkih, podjetju dalo zeleno luč za poenostavljeno prisilko? Težava je med drugim v tem, da tako notarji kot sodišča v tem postopku preverjajo zgolj formalne pogoje, torej ali je dolžnik predložil vsa potrebna dokazila za postopek, ne pa tudi njihove vsebine.
V poenostavljenih prisilkah torej nihče v resnici ne jamči niti za resničen prikaz finančnega stanja in upnikov. Prav tako prvostopenjska sodišča ne zagotavljajo pravnega varstva upnikom, ki prisilki nasprotujejo.
Zadeva zdaj v rokah višjega sodišča
O pritožbi bo sicer odločalo višje sodišče v Ljubljani, ki je v dobrem letu dni že dvakrat razveljavilo sklepe o začetku poenostavljenih prisilnih poravnav, ki so šli na roko družini Janković.
Višje sodišče je že maja lani, ko so Jankovićevi začeli manevre za reševanje podjetij in premoženja pred upniki, ugodilo pritožbi enega od njih, družbe Heta Asset Resolution, in zavrnilo poenostavljeno prisilko Electe Naložbe. Medtem pa se v primeru Electe Inženiring, ki dolguje 16 milijonov, dveletni rok za pritožbo zoper prisilko izteče v ponedeljek.
Medtem pa se v primeru Electe Inženiring, ki dolguje 16 milijonov, dveletni rok za pritožbo zoper prisilko izteče v ponedeljek.
29 milijonov še vedno odmeva
Odpis 29 milijonov evrov dolga družbam Electa Inženiring, Electa Naložbe in Electa Holding iz kroga Jankovićeve družine še vedno odmeva v javnosti. Okrožno sodišče je namreč konec avgusta sprejelo sklep o potrditvi poenostavljene prisilne poravnave nad družbo Electa Holding, ki je v lasti sinov ljubljanskega župana. Upniki podjetja bodo do konca 2021 prejeli petodstotni delež svojih terjatev.
Prejšnji teden je nato komisija DZ za nadzor javnih financ na podlagi tega primera ugotovila, da je insolvenčna zakonodaja potrebna temeljite prenove, zlasti v delu, ki se nanaša na postopek poenostavljene prisilne poravnave.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.