Ustavno sodišče je zavrnilo predlog nekdanjega predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani Aleša Zalarja za zadržanje izvrševanja dela zakona o sodiščih, so sporočili z ministrstva za pravosodje. Zavrnilo je tudi Zalarjev predlog za zadržanje pravnih posledic sodbe vrhovnega sodišča iz lanskega marca, ki je pritrdilo odločitvi pravosodnega ministra Lovra Šturma, da Zalarja kljub predlogu sodnega sveta ne imenuje ponovno na mesto predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča.
Na ministrstvu zadovoljni
Na ministrstvu za pravosodje so z odločitvijo ustavnega sodišča zadovoljni. Od sodnega sveta pričakujejo, da nadaljnji postopki za imenovanje predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani čimprej stečejo.
"Z veseljem ugotavljamo, da pritožnik s svojimi številnimi zahtevami za zavlačevanje postopka ni uspel tako na vrhovnem sodišču kot tudi na ustavnem sodišču," so zapisali v sporočilu za javnost.
Še posebej zadovoljni so s tem, da "po presoji ustavnega sodišča nadaljnjega začasnega zadržanja postopka za imenovanje predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani ni več mogoče utemeljiti," kar je v svoji odločbi zapisalo ustavno sodišče.
Ustavno sodišče je odločilo tudi, da bo zadevo vsebinsko obravnavalo absolutno prednostno, še navajajo na ministrstvu za pravosodje.
Kljub predlogu kandidatura neuspešna
Spomnimo, da je sodni svet Zalarja kot edinega kandidata ministru za pravosodje Lovru Šturmu predlagal v imenovanje na mesto predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani. Šturm je predlog sodnega sveta zavrnil, zaradi česar je Zalar sprožil upravni spor.
Ker je vrhovno sodišče marca lani s sodbo spremenilo odločitev upravnega sodišča in potrdilo odločitev ministra za pravosodje, je Zalar zoper to odločitev vložil ustavno pritožbo in hkrati pobudo za oceno ustavnosti zakona o sodiščih ter za oceno ustavnosti zakona o pravdnem postopku.
V ustavni pritožbi izpodbijal sodbo vrhovnega sodišča tudi zato, ker da krši njegovo pravico do nepristranskega sodišča, saj naj bi pri odločanju sodeloval tudi sodnik, ki bi moral biti po njegovem mnenju izločen. Zato je vložil tudi predlog za obnovo postopka. Ustavno sodišče je do pravnomočne odločitve vrhovnega sodišča o predlogu za obnovo postopka, zadržalo postopek za imenovanje predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani.
Vrhovno sodišče je sredi novembra lani zavrnilo Zalarjevo pritožbo in potrdilo sklep vrhovnega sodišča prve stopnje, s katerim je bil predlog za obnovo postopka zavržen, nakar se je Zalar spet pritožil. Ker se s pravnomočnostjo omenjenega sklepa vrhovnega sodišča novi postopek za imenovanje predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani lahko nadaljuje, je pritožnik ponovno predlagal začasno zadržanje pravnih posledic izpodbijane sodbe vrhovnega sodišča. Predlagal je tudi, da se novi postopek za imenovanje predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani zadrži do končne odločitve Ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.