Delovno in socialno sodišče je v zvezi s tožbo sedaj ugotovilo, da so Urošu Smiljiću v UKC delovno razmerje odpovedali iz namišljenih razlogov oziroma zaradi ukinitve delovnega mesta, čeprav potreba po delu, ki ga je opravljal, dejansko ni prenehala, poroča časnik Delo. Smiljić, zoper katerega še poteka kazenski postopek na ljubljanskem okrožnem sodišču, je namreč na delovnem in socialnem sodišču vložil tožbo proti Univerzitetnemu kliničnemu centru (UKC) Ljubljana, v kateri zahteva, da ga ta znova zaposli.
K odpovedi, ki jo je prejel Smiljić, je v veliki meri prispeval izbruh afere s preskakovanjem čakalnih vrst in posledično negativna medijska kampanja, je še ugotovilo delovno sodišče in opozorilo, da to ni utemeljeni poslovni razlog za odpoved. Če so v UKC Ljubljana menili, da je Smiljić storil kaznivo dejanje, bi morali sprožiti postopke za odpoved iz krivdnih razlogov. Smiljić je na sodišču povedal, da je bil odpuščen zaradi medijskega pritiska ter da so bili z njegovim delom sicer vsi zadovoljni.
Kako so mu dali odpoved?
Smiljić je bil oktobra 2016 pridržan zaradi suma korupcijskih kaznivih dejanj, v povezavi s preskakovanjem čakalnih vrst v UKC Ljubljana. Po izteku suspenza in hišnega pripora se je vrnil na delovno mesto. 13. aprila lani so mu vročili odpoved delovnega razmerja zaradi ukinitve njegovega delovnega mesta. V UKC so odpoved utemeljevali z reorganizacijo ter posledično potrebo po zaposlitvi delavcev z višjo izobrazbo.
Izplačati mu morajo plače in prispevke od odpovedi do ponovne zaposlitve
Sodišče je bolnišnici naložilo, da mora Smiljića, ki je opravljal finančno računovodska dela oz. delo inventarista, sprejeti nazaj na staro delovno mesto pod pogoji zadnje pogodbe o zaposlitvi v roku osmih dni. Izplačati mu mora plače, zmanjšane za prejeta nadomestila za brezposelnost in mu plačati prispevke za ves čas od nezakonite odpovedi do ponovne zaposlitve.
Smiljić za komentarje glede sodbe ni bil dosegljiv. O odločitvi sodišča pa se ni želela izreči niti Smiljićeva odvetnica Maja Vagaja, saj zadeva še ni pravnomočna. V ljubljanskem kliničnem centru se bodo glede pritožbe posvetovali z odvetniško pisarno Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji, ki jih v tej zadevi zastopa, še poroča Delo.
Takratni generalni direktor UKC Ljubljana in zdajšnji minister za zdravje Aleš Šabeder tudi po današnji seji vlade sodbe ni želel komentirati. Kot je dejal, težko sodi o nadaljnjih korakih, ki jih bo izvedlo vodstvo kliničnega centra, se bo pa po njegovem verjetno pritožilo. V delovnopravni zakonodaji bi bilo po mnenju Šabedra treba marsikaj prilagoditi dejanskemu stanju. Zatrdil je tudi, da Smiljića ni nikoli osebno srečal.
Zaradi korupcijske afere doslej izrečena ena kazen
V sojenju zaradi domnevnega podkupovanja za preskakovanje čakalnih vrst v UKC Ljubljana je sodišče konec januarja že izreko prvo kazen. Iztoku Požarju, ki je priznal, da je plačal 20.000 evrov za hitrejšo operacijo partnerice, je sodišče izreklo pogojno obsodbo dveh let zaporne kazni s preizkusno dobo petih let.
Zaradi domnevne vpletenosti v afero sodna preiskava poteka tudi zoper tri nekdanje visoke policijske uslužbence. Eden od njih, nekdanji direktor uprave za policijske specialnosti Robert Sušanj, je skušal izredno oziroma krivdno odpoved prav tako izpodbiti na delovnem sodišču, a je spor pravnomočno izgubil.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.