Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je v sredo na novinarski konferenci ob odhodu s funkcije med drugim dejal, da se sodni zaostanki ne zmanjšujejo, kot to zadnja leta prikazuje sodstvo, ampak se povečujejo. Slednje so po besedah ministra "zlahka preverljiva dejstva, ki jih poleg sodne statistike potrjujejo tudi izkušnje številnih državljank in državljanov".
Razlog, da je tako, Pličanič vidi v neustrezni ureditvi vodenja v sodstvu – slednje, kot pravi, ves čas zavrača vsakršne primerjave z drugimi deli javnega sektorja – pomanjkljivi strokovni usposobljenosti sodnikov in "popolni odsotnosti samokritičnosti" sodstva.
Po pričakovanju so se odzvali na sodišču. Podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto pravi, da ministrova izjava ne drži, saj ne temelji na nobenih preverljivih statističnih podatkih. Bettetova je pojasnila, da obstajajo razlike v metodologiji, ki jo za izračun sodnih zaostankov uporabljajo na ministrstvu, in tisti, ki jo uporabljajo v sodstvu.
Po njenih besedah kazalniki, ki jih uporabljajo na ministrstvu, nimajo "neke razlagalne moči". Na sodiščih pa upoštevajo kazalnike, denimo pričakovani čas rešitve zadeve, količnik obvladovanja pripada in starost nerešenih zadev, ki jih priporoča Komisija Sveta Evrope za učinkovitost v pravosodju, je dejala podpredsednica sodišča. Po teh kazalnikih lahko državljan sam sklepa, kdaj bo njegova zadeva rešena.
Na metodološke napake so ministrstvo opozorili prejšnji teden tudi na strokovnem svetu za sodobno pravosodje, je dejala Betettova. Kot pravi, so dobili vtis, da je ministrstvo njihovim argumentom prisluhnilo in jih bodo upoštevali. "Žal smo se zmotili," je ocenila danes.
Sami podatki, ki jih pripravlja ministrstvo, pa kažejo, da se je od septembra 2008 do septembra 2012 število nerešenih zadev znižalo s 456.829 na 324.992 oziroma za okoli 30 odstotkov. Sodni zaostanki so se samo od septembra 2011 do septembra 2012 zmanjšali za 14,2 odstotka, je dodala Betettova.
Sodstvo ni vojska
Glede izjav o zavračanju primerjav z javnim sektorjem pa Betettova pravi, da sodstvo ne more temeljiti na modelih upravljanja, na katerih temelji uprava ali vojska.
Betettova je tako razočarana nad izjavami o pomanjkanju samokritičnosti v sodstvu, "kot da minister ne bi bil prisoten na otvoritvi sodnega leta 2012, kjer je bila rdeča nit pogovora odgovornost sodstva za stanje v sodstvu". Poudarila je tudi, da se je sodstvo vedno zavzemalo za dialog z ministrstvom, a da v tem mandatu "ni bilo niti enega zelo vsebinskega sestanka na strokovni ravni, kjer bi se začeli pogovarjati o vsebinskih strokovnih rešitvah."
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.