
Okrožno državno tožilstvo je umaknilo vse obtožbe zoper nekdanjega bovškega župana Sinišo Germovška zaradi nepravilnosti pri popotresni obnovi Posočja. Zato mu je novogoriško okrožno sodišče danes izdalo zavrnilno sodbo. Sojenje preostalima obtožencema - Branku Kuku in Petru Zamudi - se bo nadaljevalo 15. aprila.
Obtožnica, ki je postala pravnomočna poleti 2004, je Germovška, nekdanjega vodjo referata za popotresno obnovo na bovški občini, Zamudo ter podjetnika in lastnika podjetja Ingo inženiring Kuka bremenila, da so v letih 2000 in 2001 na nezakonit način ravnali pri treh projektih v okviru popotresne obnove: sanaciji pokopališča v Trenti, urejanju deponije gradbenih materialov v Lisičji Vodenci in obnovi šole v vasi Soča.
Germovšek in Zamuda naj bi zlorabila uradni položaj in omogočila omenjenemu podjetju protipravno pridobitev premoženjske koristi v višini 142.000 evrov (34 milijonov tolarjev). Kuk naj bi izstavljal lažne račune, Zamuda kot vodja občinskega referata za popotresno obnovo in bovški župan naj bi te potrjevala.
Dejstva za umik obtožbe
Novogoriški oddelek okrožnega državnega tožilstva je obtožbe zoper nekdanjega bovškega župana v celoti umaknil že v začetku februarja - tako pravi Germovšek -, in sicer zaradi "spremenjene dokazne situacije med glavno obravnavo". Ta na okrožnem sodišču v Novi Gorici, ki je danes Germovšku izdalo zavrnilno sodbo, ki pa še ni pravnomočna, poteka že od decembra leta 2006.
Po njegovih besedah so se nepravilnosti pri rabi popotresnega denarja zagotovo dogajale. "Osebno ne dvomim, da so se nepravilnosti zgodile oz. so se zgodile v večjem obsegu, a se je preiskava osredotočila le name. Zagotovo bi se z bolj strokovno in natančno preiskavo odkrilo še več nepravilnosti, predvsem pa bi se razkrila tudi vloga Državne tehnične pisarne," je poudaril Germovšek. Omenjena pisarna namreč skrbi za tehnično in denarno plat obnove po obeh potresih, leta 1998 in leta 2004.
Tožilstvo je umaknilo tudi večino obtožb zoper Kuka in Zamudo. V spremenjeni, blažji obtožnici jima očita kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja in pomoči pri tem ter ponareditve oz. uničenja poslovnih listin za primer šole v vasi Soča, za katera je zagrožena kazen do petih let zapora.
Na današnji obravnavi je Zamuda ponovil, da se je doslej izkazalo, da s svojimi dejanji ni pridobil očitane premoženjske koristi, medtem ko je Kukov odvetnik predstavil nekatere nove dokaze. Sicer je Kuk, kot je prejšnji teden odločilo novogoriško sodišče, zlorabil položaj direktorja podjetja Ingo inženiring, zaradi česar so ga obsodili na pogojno kazen dveh let zapora, državi pa bo moral vrniti dober milijon evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.