Vrhovno sodišče je po predsedniku SDS Janezu Janši delno ugodilo tudi pritožbi ljubljanskega župana in predsednika PS Zorana Jankovića na zaključno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) iz leta 2013 o njegovem premoženjskem stanju. Po sklepu sodišča se mora zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, odpraviti.
S tem, ko komisija osnutka ni prej poslala v izjasnitev tožniku, je nezakonito posegla v njegovo ustavno pravico, navaja sodišče.
KPK mora v treh dneh po prejetju sodbe vrhovnega sodišča s svoje spletne strani odstraniti zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, navaja vrhovno sodišče.
Janković: Poročilo KPK je bilo politično motivirano
"Vesel sem in ponosen, da sem vse to zdržal, kajti sodba vrhovnega sodišča, ki je bilo napisano 29. maja in je prišlo k meni pred dvema dnevoma, mi daje v celoti prav," je odločitev vrhovnega sodišča komentiral Zoran Janković. "Sprašujem se, kdo bo meni povrnil tudi moralne, osebne, da ne rečem tudi poslovne izgubljene priložnosti. Kdo bo pomagal mi zacelit brazgotine," je dodal. Kot je dejal, zdaj vidi, da je bilo poročilo politično motivirano.
Janković je še dejal, da želi KPK preveri njegovo premoženje, saj ne želi, "da ostane pri tem, da je poročilo padlo, ker komisija ne pozna zakonodaje ali namerno krši zakonodajo." Janković je pozval predsednika vlade Mira Cerarja, da kot dokotor prava oceni, če je lahko oseba, ki krši ustavne pravice komurkoli v državi in ki dela nezakonito, še lahko pravosodni minister.
Janković zahteva, da protikorupcijska komisija preveri sum tveganja korupcije pri nekdanjem predsedniku komisije in zdajšnjem ministru za pravosodje Goranu Klemenčiču, in sicer tako za čas, ko je vodil komisijo, kot za čas, ko je na ministrskem položaju.
Sprašuje se, koliko novih poslov je v tem času odvetniška pisarna Klemenčičeve soproge dobila z državo, s podjetji, kjer ima država pomemben lastniški delež, in z institucijami, katerih ustanovitelj je država.
Odvetniško družbo Čeferin, ki ga zastopa, pa bo prosil, naj preveri morebitne možnosti za kazenski pregon Klemenčiča, in sicer "najmanj za nevestno delo".
Klemenčič: Vprašajte ga, če se kaj boji strožjih kazni za korupcijo
Za pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča je bila odločitev vrhovnega sodišča pričakovana. Po njegovih besedah to ni nič neobičajnega po enaki odločitvi sodišča v primeru poročila o premoženjskem stanju predsednika SDS Janeza Janše. "Mogoče je neobičajno to, da je toliko časa trajalo glede na to, da je šlo za istovrstni postopek," je dejal v izjavi za medije ob robu seje DZ. Kot je pojasnil minister, ki je v času omenjenega poročila vodil Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), se tudi tokrat sodišče ni spuščalo v presojo pravilnosti ali nepravilnosti vsebinskih ugotovitev KPK.
Po njegovih besedah ima sicer vsakdo pravico podati kazensko ovadbo, ki jo je kot možnost na novinarski konferenci napovedal Janković. Toda zanjo, kot trdi minister, "ni absolutno nobene podlage".
Poudaril je še, da je bila v zadevi, v kateri je KPK vodil postopek zoper Jankovića, vložena zahteva za preiskavo zaradi kaznivega dejanja pranja denarja. Kot ugotavlja minister, je bil mogoče Jankovićev današnji nastop že nekoliko v funkciji obrambe v tem primeru, to je v zadevi Grep.
"In paradoksalno: njegova tiskovna konferenca se je odvijala, ko so v dvorani za nami poslanci soglasno podpirali spremembe kazenskega zakonika, ki dviguje kazni za korupcijo in uvaja strožje kazni in strožje elemente kaznivega dejanja davčne zatajitve. Torej lahko gospoda Jankovića vprašate, če se kaj boji," je Klemenčič dejal novinarjem v preddverju parlamentarne dvorane.
Na Jankovićeve zahteve, naj KPK preveri sum tveganja korupcije pri njem, je Klemenčič odgovoril: "Če so za to podani razlogi, lahko to vedno storijo."
Janković je med drugim tudi pozval premierja Mira Cerarja k oceni, ali je oseba, ki krši ustavne pravice in dela nezakonito, še lahko pravosodni minister. Kot je pojasnil Klemenčič, s Cerarjem, ki ga je ob odločitvi sodišča v Janševem primeru podprl, o tem danes še nista govorila. "Ne vem, kakšno je njegovo stališče, bi me pa izjemno presenetilo, če bi bilo drugačno, ker gre za povsem isto zadevo, kot je bilo v primeru Janeza Janše," je pojasnil.
Kaj je ugotovil KPK v poročilu o premoženju predsednikov parlamentarnih strank?
Komisija za preprečevanje korupcije je v zaključnem poročilu nadzora premoženja predsednikov parlamentarnih strank z dne 7. januarja 2013 ugotovila, da sta predsednik SDS Janez Janša in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković večkrat in sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo.
Komisija je pri Jankoviću, sicer tudi ljubljanskem županu, ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oz. povečanju finančnih sredstev.
Bančni podatki, ki jih je zbrala komisija, kažejo, da je Janković od nastopa županske funkcije leta 2006 na svoje bančne račune v Sloveniji skupno prejel 2,99 milijona evrov. Od tega je približno 2,4 milijona evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom. Med letoma 2007 do 2011 je Janković vsako leto dobil med 168.000 evrov in 631.000 evrov nakazil različnih pravnih oseb (Electa, Electa naložbe in KLM) kot poplačilo dolga, česar pa komisiji ni nikoli prijavil.
Komisija je tudi ugotovila, da je del finančnih prilivov (208.000 evrov) v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na Jankovićev osebni bančni račun z naslova verižnih transakcij. Te so se začele v podjetju Grep, ki je poslovala z Mestno občino Ljubljana.
Odločitev KPK o nadaljevanju postopka nad premoženjem Jankovića konec meseca
Na protikorupcijski komisiji vsebino sodbe vrhovnega sodišča, s katero je to odpravilo zaključno poročilo komisije o premoženjskem stanju ljubljanskega župana Zorana Jankovića, še preučujejo. Morebitnih nadaljnjih korakov zato še ne morejo napovedati. Odločitev, ali bodo postopek nadaljevali, pa naj bi bila znana predvidoma konec meseca.
Je pa Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) že izpolnila zahtevo sodišča po umiku poročila s svoje spletne strani. Že spomladi je namreč iz poročila o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank iz leta 2013 skupaj z delom, ki se je nanašal na prvaka SDS Janeza Janšo, umaknila tudi del, ki se je nanašal na Jankovića.
Sodišče je tako februarja Janši, kot zdaj Jankoviću ugodilo, ker jima komisija prej ni poslala v izjasnitev osnutka poročila, v katerem zanju ugotavlja kršitve protikorupcijske zakonodaje. Pri Janši se je KPK odločil za ponovitev nadzora. V poročilu, objavljenem konec junija, pa za obdobje, ko je bil Janša poslanec in premier, vnovič ugotavlja nepojasnjeno povečanje njegovega premoženja.
Odločitev o tem, ali bo nadaljevala tudi postopek nadzora nad premoženjskim stanjem Jankovića, mora sprejeti senat komisije. Kot so napovedali na KPK, bo to znano predvidoma konec meseca.
KOMENTARJI (666)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.