Nekdanji koordinator Levice Luka Mesec je konec leta 2018 nekdanjega predsednika stranke Domovinska liga Bernarda Brščiča v državnem zboru in v televizijski oddaji označil za fašista. Brščič pa je zato zoper poslanca Levice sprožil tožbo, Mescu je v njej očital razžalitev.
Okrajno sodišče v Trbovljah, kjer se je moral minister za delo zagovarjati, je zdaj zaključilo večmesečno tožbo. Sodišče je pritrdilo Brščiču in Mescu izreklo sodni opomin. Za razžalitev, ki je storjena v tisku, po radiu, televiziji, z drugim sredstvom javnega obveščanja, na spletnih straneh ali javnem shodu, je sicer predvidena denarna kazen ali kazen zapora do šestih mesecev.
Gre za kazen, ki jo lahko sodišče izreče za kazniva dejanja, za katera je predpisana denarna kazen ali zapor do enega leta, če so ta storjena v takšnih olajševalnih okoliščinah, ki jih delajo posebno lahka oz. tudi za določena kazniva dejanja, za katera je predpisan zapor do treh let. Sodišče pri odločanju upošteva osebnost storilca, njegovo prejšnje življenje, njegovo obnašanje po storjenem kaznivem dejanju, stopnjo krivde in druge okoliščine, v katerih je dejanje storil.
Sodnik je svojo odločitev pojasnil, da je Mesec svoje ostre besede prepozno argumentiral, a da mu opomin izreka, ker ni bil sicer nikoli kaznovan in ker je od tega minilo že pet let. Bo pa moral minister zdaj plačati stroške kazenskega postopka in nagrade Brščičevi odvetnici.
Brščič ne komentira, Mesec: Sodišče je odločilo, da ni potrebe po krivdoreku
Brščič je sicer na sodišču dejal, da tudi po petih letih še vedno ne razume, kaj je njegovo ime počelo v Meščevi razpravi na seji DZ. "Brez argumentacije me je označil za fašista," je dejal ter dodal, da je šlo za osebno diskvalifikacijo ter da je zato prisiljen zaščititi svoje dobro ime. Na vprašanja, ali je morda s svojimi izjavami tudi sam užalil koga, se je izmikal, da ga ne tožijo, da je sicer izjavil marsikaj, a da ne razume, kakšno povezavo imajo njegove besede s tem, kar se dogaja zdaj.
Odločitve sodišča ni želel komentirati, a se je njemu in njegovi odvetnici očitno bolj smejalo kot Mescu, proti kateremu je sicer dva postopka, zaradi očitkov razžalitve, sprožil tudi Rok Snežič.
"Pred dvema tednoma je vaša tv predvajala posnetek na katerem prejema podkupnino, mislim, da je to dovoljšen razlog, da od tožbe odstopi, ker je redundantna," glede Snežičevih tožb pravi Mesec. Glede izgubljenega boja proti Brščiču pa je poudaril, da je bil v času, ko je podal izjavo, poslanec v državnem zboru ter da se na imuniteto ni skliceval. Pojasnil je tudi, da namen njegove izjave ni bila razžalitev, temveč je služila kot opozorilo na izjave, ki jih je Brščič izjavil. Kot poslanec je želel takšnemu govoru postaviti mejo.
"Leta 2018 sem javno, v parlamentu in v oddaji Odmevi, Bernarda Brščiča, označil za fašista. Tako vrednostno sodbo sem podal, ker je več let ustvarjal izjemno sovražen diskurz, skupaj z izjavami, s katerim je hujskal proti 'negroidnim in semitskim hordam z ničelnim človeškim kapitalom', 'steklim feministkam', 'izprijencem', 'pederastom', širil teorije o 'holokavstologiji', s katero naj bi judje Nemcem 'kurili možgane' itn.,"je na družbenem omrežju zapisal Mesec.
Minister dodaja, da se je tudi marsikateri politični zločin v zgodovini začel tako, da so storilci najprej z besedami razčlovečili žrtev, nato pa so možnosti, kaj se sme storiti z njimi "postale široke kot človeška domišljija". "S hujskanjem proti drugačnim, drugače mislečim in družbenim manjšinam si je torej gradil politični kapital. S trdo vrednostno sodbo, fašist, sem opozoril na nezaslišanost takega diskurza in takšnega političnega delovanja," poudarja.
Spomnil pa je, da je Brščič civilno tožbo izgubil. "Sodišče je presodilo, da moje opozarjanje ni bilo prekomerno in da sem ravnal znotraj zakonske dopustnosti." A je še zapisal, da je v kazenskem postopku sodišče ugotovilo, da je bila njegova izjava zoper Brščiča pretrda. "Je pa iz celotnega konteksta odločilo, da ni potrebe po krivdoreku in kakršnikoli kazni zame, zato mi je izreklo zgolj sodni opomin," dodaja.
Strinja se sicer s pojasnilom sodnika, da mora biti v javnem prostoru nesprejemljiv vsakršen žaljiv jezik: "Nenazadnje sem s trdo besedo posegel v prostor ravno zato, ker se na vpijoče sovražen jezik Bernarda Brščiča nihče ni odzval."
Odločitev sodišča tako sprejema in pravi, da se nanjo ne bo pritožil. Pojasnjuje, da nima težav sprejemati odgovornosti za svoje besede ali dejanja, a da tudi ne more mimo dejstva, da je Brščič s sodišča odšel s nekaznovan. "Danes je sodišče postavilo standard. Pričakujem, da bo odslej proti sovražnemu govoru nastopalo vsaj tako odločno," še pravi.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.