
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Strunjanu odzval na izjavo hrvaškega premierja Iva Sanaderja, ki je ocenil, da je bila Ruplova izjava, da je Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu za Slovenijo nesprejemljivo, neuradno stališče. "To, da sodišče v Hamburgu ni primerna inštitucija za presojo problema meje med Slovenijo in Hrvaško ni ne uradno niti neuradno stališče, ampak je dejstvo," je povedal minister.
Pogovori se bodo nadaljevali
O tem se je po njegovih besedah slovenska vlada že večkrat izrekla, nenazadnje tudi s pobudo oziroma predlogom, naj bi problem reševal Robert Badinter oziroma Sodišče Ovse za poravnavo in arbitražo, je še povedal minister in dodal, da je vsak dvom o tem najbrž odveč. "Tudi če si preberete kakšno konvencijo o mednarodnih odnosih in diplomaciji, boste videli, da je to, kar pravi zunanji minister, hočeš nočeš uradno stališče države", je še pojasnil.

Na novinarsko vprašanje, če za Slovenijo ni sprejemljivo sodišče v Hamburgu, za Hrvaško pa Badinter, ali obstaja še kakšna tretja možnost, je minister odgovoril, da se Slovenija želi pogovarjati naprej, ter dodal, da bodo morda hrvaške prijatelje prepričali, da je vendarle sodišče Ovse pravo. Povedal je še, da se bodo sicer pogovarjali o drugih možnostih.
'Bandinterjeve kompetence so nesporne'
Rupel je na vprašanje, če ne bi bilo bolj smiselno, da mejo na kopnem določa Badinterjevo sodišče, tisto na morju pa sodišče v Hamburgu, odgovoril, da sodišče v Hamburgu še ni rešilo nobenega problema. Na novinarjev komentar, da je Hrvaška takšnega mnenja glede Badinterjeve komisije, pa je minister odgovoril, da je tudi to res, in dodal, da je Badinter rešil le Hrvaško in Slovenijo z arbitražno komisijo, ki je izdelala mnenja, na podlagi katerih je bilo možno priznati Slovenijo in Hrvaško ter druge države nekdanje Jugoslavije.
Po njegovih besedah ima Badinter določene neprecenljive zasluge za ta prostor, za Zahodni Balkan in za države, ki stojijo na prostoru nekdanje Jugoslavije. Minister meni, da so Bandinterjeve zasluge in kompetence nesporne, kar zadeva sodišče v Hamburgu, pa Rupel meni, da je izdelovalo samo mnenja o nekaterih posameznih tehničnih vprašanjih in se ni nikoli ukvarjalo z mejo.
Na vprašanje, kako je zadovoljen z odgovori na ostala tri vprašanja, ki so jih prejeli iz Zagreba, je minister odgovoril, da so s predlogom zadovoljni, vendar je zaupne narave in ne more komentirati vseh podrobnosti. Glede spornih zemljišč ob slovensko-hrvaški meji pri mejnem prehodu Sečovlje je minister povedal, da so kakršnikoli morebitni "posli" s tistimi zemljišči nični.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.