Kot je v tožbi pojasnjevala Evropska komisija, slovenski zakon od zavarovalnic zahteva, da o svojih pogojih zavarovanja obvestijo Agencijo za zavarovalni nadzor. Ta lahko, če ima pomisleke, na primer o dvigu premij, imenuje neodvisnega pooblaščenega aktuarja, da zadevo podrobneje preišče. Na podlagi njegovih ugotovitev se lahko organ odloči za nadaljnje sankcije zoper zdravstvene zavarovalnice.
Sodišče EU je presodilo, da Slovenija ni izpolnila določil direktiv, ki zahtevajo, da članice Unije ne sprejmejo zakonskih določb, ki zahtevajo predhodno dovoljenje ali sistematično obveščanje nadzornega organa o zavarovalnih pogojih, o cenikih in obrazcih ter drugih listinah, ki jih namerava zavarovalnica uporabljati pri svojem poslovanju. Prav tako ni izpolnila določb, da članice ne smejo ohraniti ali uvesti predhodnega obvestila ali odobritve predlaganih povečanj premijskih stopenj, razen v sklopu splošnega sistema nadzora cen ter določb, da lahko članice zahtevajo le nesistematično obveščanje o zavarovalnih pogojih in drugih listinah zaradi preverjanja usklajenosti z nacionalnimi predpisi, ta zahteva pa ne sme predstavljati predhodnega pogoja za opravljanje dejavnosti. Te določbe veljajo tako za domače zavarovalnice kot za podružnice tujih zavarovalnic.

Komisija je Sloveniji očitala tudi, da tujim zavarovalnicam preprečuje konkuriranje na slovenskem trgu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in omejuje izbiro potrošnikom. Slovenski predpisi po navedbah Bruslja zdravstvenim zavarovalnicam iz drugih držav članic omejujejo možnost ustanavljanja in ponujanja storitev v Sloveniji.
Nekatere določbe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju po navedbah komisije niso v skladu z nekaterimi osnovnimi svoboščinami iz pogodbe EU in direktiv o neživljenjskem zavarovanju. Ta zakon namreč od tujih zdravstvenih zavarovalnic zahteva, da v Sloveniji imenujejo predstavnika, ki jih bo zastopal pri slovenskih organih. Komisija je menila, da ta zahteva posega v svobodo opravljanja storitev, saj v skladu z evropskimi pravili zdravstvena zavarovalnica ni dolžna imeti sedeža v državi članici, v kateri želi ponujati storitve.
Glede teh očitkov komisije, po katerih naj bi Slovenija s tem kršila pravila o prostem pretoku kapitala in svobodnem opravljanju storitev v EU, je sodišče ugotovilo, da komisija v tožbi ni navedla nobenega elementa, ki bi ta očitek utemeljevale, zato je ta očitek zavrglo kot nedopusten.
Ministrstvo za zdravje v Bruselj že poslalo ukrepe
Na ministrstvu za zdravje so že februarja lani v odzivu na tožbo komisije povedali, da so v Bruselj že poslali predvidene ukrepe, ki po njihovih navedbah ustrezno odgovarjajo na očitke, ter časovnico izvedbe ukrepov. Ukrepi zajemajo spremembo zakonodaje, in sicer zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Le celovita reforma zdravstvenega zavarovanja lahko po navedbah ministrstva razreši neskladnost sistema zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji in odgovori na vse kršitve, ki se jih povzroča s sedanjo regulacijo prostovoljnega zavarovanja.
Ker so na ministrstvu takšno odločitev sodišča pričakovali, so v predlogu zdravstvene reforme, ki ga bo ministrstvo kot vodilo in pomoč za novo vlado objavilo na spletnih straneh, predvideli ustrezne rešitve. O tem so Evropsko komisijo v odgovorih na opomine tudi sprotno obveščali.
Sodba za Slovenijo v tej fazi nima finančnih posledic oz. ji ne nalaga denarne kazni. Evropska komisija bo Sloveniji v kratkem posredovala zahteve, da jo v roku dveh mesecev od objave sodbe obvesti o ukrepih za odpravo očitanih kršitev.
Če Slovenija svoje zakonodaje tudi v nadaljevanju postopka ne bo uskladila, lahko Evropska komisija znova izda uradni opomin in če po izteku naknadnega roka za izpolnitev obveznosti Slovenija zakonodaje ne bi uskladila, lahko komisija zadevo znova predloži sodišču, ki bi v tej fazi nato odločilo o višini denarne kazni, nadaljnji postopek pojasnjujejo na ministrstvu.
Prepričani so, da bo sprememba zakona zagotovo prioritetna naloga prihajajoče vlade.
Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Dorjan Marušič, je po današnji seji vlade izrazil željo, da bi tudi nova vlada k tem spremembam pristopila v okviru reforme zdravstvenega sistema in ne ločeno.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.