Vrhovno sodišče odločilo, da dečka iz Velenja ostaneta pri rejnikih, so potrdili na ministrstvu za delo.
Odvetnik Velimir Cugmas je v zvezi z odločitvijo vrhovnega sodišča glede dečkov v rejništvu pojasnil, da je sodišče zavrnilo njegovo pritožbo zoper sklep upravnega sodišča, ki je zavrnilo njegovo zahtevo za začasno odredbo. Zahteval je namreč takojšnjo vrnitev dečkov k babici. Na CSD Velenje ocenjujejo, da je odločitev v korist otrok.
Vrhovno sodišče je po Cugmasovih besedah navedlo, da je prvostopenjsko, torej upravno sodišče pravilno sklenilo, da je v korist otrok, da se jih ne prestavlja iz enega doma v drugega, dokler o zadevi ni dokončno oz. pravnomočno odločeno.
"Samo zavrnili so pritožbo, nobene druge vsebinske presoje ni," je dejal odvetnik. Glede na napovedi, da bo v zvezi s tem primerom uporabil vsa pravna sredstva, bo, četudi gre za zavrnitev začasne odredbe, odločitev vrhovnega sodišča dal v presojo ustavnemu sodišču, je dejal.
Sodišče ni odločalo o tem, ali je bila odločitev o namestitvi dečkov pravilna in zakonita
Kot je med drugim razvidno iz obrazložitve sklepa vrhovnega sodišča, ki ga je pridobila STA, vrhovno sodišče v tem postopku ne more odločiti o tem, kje naj se namestita otroka, saj to izhaja iz odločbe, ki je določila, da se otroka namestita v rejniško družino. Vrhovno sodišče zato tudi ne more odločiti, da se otroka (začasno) namestita k pritožnici, saj v tem trenutku nima potrebnega dovoljenja za opravljanje rejništva, je zapisalo vrhovno sodišče, ki v tem postopku ni presojalo, ali je bila odločitev o tem, da se dovoljenje za rejništvo babici zavrne ali ne, pravilna in zakonita.
Prav tako v tem postopku ni presojalo, ali je bila pravilna in zakonita odločba o odvzemu otrok očetu in njihovi namestitvi v rejniško družino. O tem se odloča ločeno in to najprej pred sodiščem prve stopnje, ne pred vrhovnim sodiščem, navaja sodišče, ki med drugim dodaja še, da zavrnitev izdaje začasne odredbe ne pomeni, da babica ni upravičena do ustreznih stikov z vnukoma, glede česar izraža željo v svoji pritožbi in o čemer se odloča v drugem sodnem postopku.
Glede ostalih pritožb, povezanih z odločitvijo upravnega sodišča, pa se vrhovno sodišče še ni izreklo. Upravno sodišče je namreč ugotovilo, da je Center za socialno delo (CSD) Velenje s tem, ko je dečka odpeljal v rejništvo, kršil ustavne in človekove pravice babice. Zoper to odločitev upravnega sodišča se je pritožil CSD Velenje.
Ob tem pa je odvetnik Cugmas pojasnil še, da se vrhovno sodišče glede ostalih pritožb, povezanih z odločitvijo upravnega sodišča, še ni izreklo. Upravno sodišče je namreč ugotovilo, da je Center za socialno delo (CSD) Velenje s tem, ko je dečka odpeljal v rejništvo, kršil ustavne in človekove pravice babice. Zoper to odločitev upravnega sodišča se je pritožil CSD Velenje.
Odvetnik Cugmas pa se je pritožil še na odločitev upravnega sodišča, ki ni sledilo njegovi zahtevi, da naj CSD Velenje otroke v treh dneh pripelje k babici in vzpostavi prejšnje stanje, je pojasnil Cugmas.
CSD Velenje meni, da je odločitev v korist otrok
Na CSD Velenje ocenjujejo, da je odločitev vrhovnega sodišča v korist otrok. "Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo tožnice in potrdilo, da mladoletna otroka še naprej ostajata v rejniški družini," je v današnjem sporočilu za javnost zapisala direktorica CSD Velenje Lidija Hartman Koletnik. Dodaja, da bo center še naprej izvajal vse aktivnosti v smeri spremljanja izvajanja rejništva.
Cugmas pa je kot bistveno danes izpostavil še, da je ministrstvo babici priznalo status stranke v postopku izdaje odločbe o rejništvu in ima tako babica po novem pravico do pritožbe.
Dečka za zdaj ostajata pri rejnikih
Center za socialno delo je tri- in petletnega dečka, ki sta bila od umora njune matere decembra lani v Velenju pri starih starših na Koroškem, konec marca namestil v rejništvo proti volji starih staršev. To je sprožilo buren odziv javnosti. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Tudi varuh človekovih pravic ni ugotovil kršitev pravic otrok.
Je pa nato upravna inšpekcija ugotovila nezakonito ravnanje CSD Slovenj Gradec pri obravnavi vloge, ki so jo podali stari starši dečkov iz Velenja za izdajo dovoljenja za izvajanje rejniške dejavnosti.
Zaradi primera se mora ministrica Anja Kopač Mrak braniti očitkov iz interpelacije.
Nadzor primera s strani socialne inšpekcije je sicer pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Tudi varuh človekovih pravic ni ugotovil kršitev pravic otrok.
Dečka tako ostajata v rejništvu, o njunih stikih z babico bo odločalo celjsko sodišče. Prva obravnava v tej zadevi je razpisana za to sredo.