Slovenija

Sodelovanje Slovenije v iraški krizi

Ljubljana, 23. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Vlada je sklenila, da je Slovenija za uresničevanje resolucij Varnostnega sveta ZN v zvezi z Irakom pripravljena omogočiti prelete in prehode preko slovenskega ozemlja, izmenjavo obveščevalnih informacij ter napotiti častnika za zvezo v centralno poveljstvo.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

Kot je povedal zunanji minister Dimitrij Rupel, bo vlada to stališče posredovala v obravnavo državnozborskemu odboru za zunanjo politiko. Slovenija še vedno pričakuje, da bo delo inšpektorjev v Iraku uspešno, da se bo mogoče izogniti vojni, je dejal zunanji minister in izrazil pričakovanje, da bo Varnostni svet ZN sprejel vse potrebne ukrepe, da se bo Irak odpovedal orožju za množično uničevanje in spoštoval resolucije ZN.

Slovenija bo spoštovala odločitve Varnostnega sveta ZN, je v odgovor na vprašanje, ali je slovensko stališče glede nove resolucije ZN pred morebitnim napadom na Irak enako stališču večine evropskih držav ali stališču ZDA, dejal Rupel. Ob tem pa je dodal, da je stališče Slovenije enako stališču večine članic EU.

Minister je komentiral tudi izjavo ameriškega obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, ki je v zvezi s stališčem Francije in Nemčije glede posredovanja v Iraku dejal, da ti dve državi ne predstavljata drugega kot staro Evropo. "Če sta lahko Francija in Nemčija stara Evropa, potem je to lahko tudi Slovenija," je dejal Rupel. Sicer pa se po njegovem spori med zavezniki pogosto zdijo večji, kot so v resnici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.