Generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Darinka Miklavčič je v zvezi z zadevo Cerkvenik dejala, da o tem, da naj bi bila proti njej podana ovadba, uradno ne ve nič, ampak le, kar je izvedela iz medijev. "V tem primeru in tudi sicer sem vedno ravnala zakonito, pošteno in profesionalno ," je dejala.
Po neuranih informacijah naj bi namreč kriminalisti Miklavčičevo ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi in ji po vsej verjetnosti očitali opustitev dolžnega nadzora. Nekdanji svetovalec generalne direktorice Gregor Cerkvenik pa naj bi bil ovaden zaradi suma zlorabe položaja, in sicer zaradi spornih nakazil z računa UKC.
Miklavčičeva trdi, da se je odzvala takoj, ko je odkrila sum goljufije in zadevo predala kriminalistom. Če tega ne bi storila, bi ravnala nevestno, je dejala. Zaradi pisanja medijev, da naj bi bila tudi sama ovadena, pa je zadeve predala svojemu zastopniku v odvetniški pisarni Čeferin.
Zastopnik Miklavčičeve Aleksander Čeferin je pojasnil, da niti sam niti njegova stranka uradno še nista obveščena o domnevni ovadbi, "je pa dejstvo, da je gospa Miklavčič ravnala zakonito in profesionalno, ko je ob zaznavi kaznivega dejanja goljufije osumljenca ovadila". Dodal je še, da če je ovadba res podana, je potem to poziv vsem direktorjem, naj ne podajajo ovadb in naj ob zaznavi le-teh pač "porinejo glavo v pesek".
Generalna direktorica nadzoruje vse
Miklavčičeva je na vprašanje, kako je odkrila sum goljufije, pojasnila, da nadzoruje tudi tiste sodelavce, ki uživajo stoodstotno zaupanje in imajo kredibilnost. O tem, ali razmišlja o odstopu, pa: "Bi vi odstopili, če bi zasumili, da vas je nekdo ogoljufal? Če bi vas doma okradli, ali bi zapustili dom?"
Na seji sveta zavoda je povedala, da je julija odkrila sum goljufije pri sodelavcu, ki so mu vsi zaupali. Takoj so se odzvali, zadevo predali kriminalistom, sodelavec pa je dobil izredno odpoved delovnega razmerja. Na slednjo se je pritožil, tako da se sedaj srečujejo na delovnem sodišču.
Obenem so uvedli notranjo revizijo, saj je bil "sodelavec globoko vpleten v delovanje kliničnega centra kot tudi v povezavi z zunanjimi institucijami". Zato se delovanje pregleduje tudi za nekaj let nazaj, da bi odkrili morebitne ostale sume goljufij, je dejala.
Cerkvenikov zastopnik Marko Zaman se je v dosedanji obravnavi zadeve skliceval na navodila, ki naj bi jih imel Cerkvenik, in na pogodbo med UKC, Natom in ministrstvom za zdravje.
Po besedah direktorja direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje in predsednika sveta UKC Janeza Remškarja na ministrstvu nimajo originala pogodbe, dokument so dobili iz UKC. Vendar pa predpostavlja, da gre za ponaredek, saj pogodba vsebuje ogromno nepravilnosti.
Med drugim v pogodbi ni navedenih pravnih podlag, da pogodbeno obdobje desetih let ni razdelano, kar je sicer pri takih pogodbah princip, da ni številke pogodbe in tudi ne evidentiranja pogodbe, termini pogodbenih strank pa niso pravilno uporabljeni. Pogodba, ki omenja tretjo osebo s strani Nata, je dvostranska. Pogodbeni znesek je 25 milijonov nekdanjih tolarjev, a ni razdelan po letih, niti po kakšnem ključu. Prav tako ni naveden rok plačila in tudi ne proračunska postavka, je še navedel Remškar.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.