Če spomnimo, smo v začetku marca razkrili, koliko sta nas pravzaprav stali rezilna žica in panelna ograja, s katero je Cerarjeva vlada ogradila Slovenijo, ko se je začel begunski val. Objavili smo tudi zaupne pogodbe, ki so razkrivale, kako je s tem zaslužilo takrat javnosti še nepoznano podjetje Minis iz Žalca.
Potem se je izkazalo, da je podjetje Minis posel dobilo z lažno izjavo, da ima poravnane vse obveznosti. Zatajili so namreč za 3000 evrov neplačanih davkov in prispevkov, kot je takrat poročal Dnevnik.
O tem je presojalo ljubljansko okrajno sodišče, ki je odločilo, da je podjetje zaradi lažne izjave kršilo zakon o javnem naročanju. Sodišče je sicer presojalo le o poslu Minisa z Ministrstvom za notranje zadeve, čeprav so le dva dni pred tem podpisali tudi pogodbo z Zavodom za blagovne rezerve.
Direktor Minisa Bojan Plohl je po poročanju časnika ponudbi priložil izjavo, da ima poravnane vse obveznosti iz davka na dodano vrednost in socialno varnost delavcev, kar je bil pogoj za pridobitev posla, čeprav je Minis takrat imel 1200 evrov neplačanega DDV in dobrih 1700 evrov neplačanih socialnih prispevkov. Plohl se je med obravnavo branil, da je šlo za neevidentirane obveznosti in da zanje ni vedel, saj je za to pooblastil računovodkinjo. Trdil je, da je bila napaka samo v tem, da finančni upravi podjetje ni pravočasno poslalo REK-obrazcev in obračun davka.
Sodnica Jasna Deu je ugotovila, da je pripisovanje krivde računovodkinji, za katero sodišču Plohl ni posredoval osebnih podatkov, neutemeljeno, saj bi direktor moral vedeti, da je davke in prispevke treba plačati. "Možno je tudi, da REK-obrazci in obračun DDV niso bili oddani pravočasno prav z namenom, da davčni dolg ne bi bil evidentiran," je zapisala v obrazložitvi sodbe ter dodala, da bi bilo tako izmikanje sicer nesmiselno.
Višje sodišče v Ljubljani je v celoti potrdilo sodbo okrajnega sodišča. Minisu je sodišče na prvi stopnji izreklo 12 tisoč evrov globe in mu prepovedalo sodelovanje v javnih naročilih za naslednjih pet let, direktor Plohl pa je dobil še 600 evrov dodatne kazni.
Višje sodišče je pritožbi Minisa in Plohla "zavrnilo kot neutemeljeni in potrdilo sodbo sodišča prve stopnje", so nam zjutraj potrdili na Okrajnem sodišču v Ljubljani.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.