Nezakonito trgovanje z vplivom, zvezami in poznanstvi je v politični in gospodarski sferi ena bolj tipičnih oblik korupcije v Sloveniji in se izvaja na račun javnega dobrega z namenom pridobivanja protipravne premoženjske koristi za storilca ali za koga drugega. Njena žrtev in talci pa smo vsi prebivalci Slovenije, v odzivu na sodbo v zadevi Patria pišejo v protikorupcijski komisiji.
Vendar pa se v slovenski splošni in strokovni javnosti po njihovih navedbah še ni uveljavilo, da sta kazniva tudi že zgolj sama obljuba ali sprejem obljube podkupnine. "V tej luči včerajšnja sodba postavlja standarde, ki so skladni z zavezami Slovenije, sprejetimi z mednarodnimi akti, in s prakso organov odkrivanja in pregona ter sodišč v državah s trdnejšo vladavino prava," menijo.
Ne glede, kakšna bo pravnomočna odločitev po uporabi vseh legitimnih pravnih sredstev, je sodba v zadevi Patria po pisanju komisije "opozorilo pravne države, da je tudi trgovanje z vplivom resno korupcijsko kaznivo dejanje". Obenem je poziv tistim, ki so v javni upravi ali v gospodarstvu soočeni z "nespodobnimi ponudbami", da se uprejo in prijavijo dejanja.
V tem pogledu komisija izraža vso podporo pravosodnim organom. "Delo institucij pravne države, med katerimi imajo nedvomno ključno vlogo prav pravosodni organi, je odločilni pogoj za delovanje vladavine prava in uveljavljanje Slovenije kot pravne ter socialne države," so zapisali. Obenem so izpostavili, da gre za eno prvih sodnih odločb za kaznivo dejanje sprejemanja daril za nezakonito posredovanje, in da sodba, če bo prestala vse pritožbene instance, "ne more biti zadnja in edina".
Pravna država v Sloveniji po njihovi oceni ni popolna, vendar k njeni krepitvi zagotovo ne pripomorejo osebne in politične diskreditacije ter pavšalni napadi na institucije pravne države in posameznike, ki v njih opravljajo svoje delo, še menijo.
Predsednik Pahor pozval k spoštovanju drugače mislečih
Predsednik Borut Pahor je dan po izrečeni obsodilni sodbi dejal, da "moramo kot demokratična in pravna država, ki želi vzgojiti tudi pravno kulturo, odločitve – postopkovne ali tiste, ki bodo dokončne – sprejeti in jih spoštovati, naj se z njimi strinjamo ali ne".
"V skoraj četrt stoletja dolgi politični praksi nikoli nisem, danes ne bom in tudi v prihodnje ne bom komentiral postopkov, ki tečejo pred ustanovami pravne države," je dejal. "Ljudje imamo pravico povedati svoje mnenje, a pri tem moramo biti tisti, ki imamo več politične moči in bi lahko dajali zgolj vtis, da poskušamo s svojimi izjavami kakor koli vplivati na sicer avtonomno vejo sodne oblasti, v svojih izjavah previdni," je poudaril.
Premierka Bratuškova ni komentirala sodbe
Predsednica vlade Alenka Bratušek sodbe v zadevi Patria ne komentira, saj ne želi komentirati zadev, ki so v pristojnosti sodišč. "V normalnih in demokratičnih državah mislim, da se bi se vsi politiki morali držati enakega načela," je pristavila.
Tudi ministru za pravosodje Senku Pličaniču se zdi neprimerno, da se politika s komentarji vtika v delo sodstva. Sicer pa je poudaril, da tudi za Janšo velja domneva nedolžnosti, dokler ni pravnomočno obsojen.
Vsi trije obsojeni
Ljubljansko okrajno sodišče je vse tri obtožene v zadevi Patria, predsednika SDS Janeza Janšo, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča, v sredo spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Sodba še ni pravnomočna.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.