
Kandidat za novega direktorja uprave kriminalistične policije Simon Velički se je odzval na nekatere očitke o prometni nesreči s smrtnim izidom, ki jo je povzročil pred 22 leti. Med božično-novoletnimi prazniki se bo pogovoril s svojo družino in se odločil, ali bo sprejel kandidaturo, je dejal.
Ves čas se je zavedal, da se bodo mediji spraševali o njegovih vrednotah ob dejstvu, da je kot mlad človek povzročil izredno hudo prometno nesrečo s smrtnim izidom. Njegovi občutki o tem se nikoli ne spremenijo – vsako jutro, ko vstane, ga spremljajo in kot je dodal, "zelo sočustvuje s tistimi, ki so bili prizadeti".
Skupaj s sodelavci je bil sicer velikokrat tarča posrednih napadov zaradi dobrega dela. Policisti na Gorenjskem so po besedah Veličkega marsikateri "osebi z visoko stopnjo javnega zaupanja" stopili na prste, sam pa težavam nikoli ni obrnil hrbta in jim tudi zdaj ne bo. Razlog za napad nanj pa morda vidi tudi v tem, da lahko "njegova trda pest in odločenost koga zadeneta".
Ni se še odločil, ali bo sledil predlogu generalnega direktorja slovenske policije, naj opravlja naloge direktorja uprave kriminalistične policije. Po strokovni plati je pripravljen sprejeti naloge, da na državni ravni s sodelavci naredi "še kaj dobrega in izboljša še nekatere segmente dela na področju kriminalitete".
Pogovoril se bo z družino
Po zasebni strani, ki "je šla predaleč, tudi do družine", pa si bo Velički med božično-novoletnimi prazniki vzel čas in se pogovoril z bližnjimi. Ob tem je poudaril, da se mu zdi nepošteno, da se morajo njegovi otroci in žena ukvarjati s tem, kar je storil kot mladenič.
O politiki se sam nikoli ni izrekal. Tudi ob različnih menjavah v vodstvu policije je bil vedno deležen pohval, tako on kot njegovi sodelavci, tako da ga "različne izjave glede tega čudijo".
V času njegovega direktovanja na Gorenjskem je poseben poudarek dal prav prometni varnosti. Za leto 2010 pa na Gorenjskem sicer ocenjuje, da so s policijskimi ukrepi prihranili šest življenj. "Tudi v tem se vidi moja odgovornost za varnost," je še pojasnil.
Pukšič: Kaj pa etika?
Poslanec SLS Franc Pukšič pričakuje, da Velički ne bo sprejel ponujenega položaja. Prav tako pričakuje, da bo jasno in odkrito povedal, za kaj točno je bil obsojen, in pojasnil vse okoliščine prometne nesreče s smrtnim izidom.
Pukšič se je odzval tudi na odgovor policije, da je Velički "pred 22 leti storil napako in zanjo plačal svojo ceno" in da 22 let po nesreči, v kateri je umrla ena oseba, "velja za nedolžnega človeka, ki je družbi poplačal svoj dolg".
"Ogorčen sem, presenečen pa ne, saj se je v zadnjem letu in pol še predobro pokazalo, kako pri nas deluje pravna država in vsi ti sistemi," Pukšičeve besede povzemajo v sporočilu za javnost v SLS. Po poslančevi oceni je zelo prikladno, da z izbrisom obsodbe iz kazenske evidence prenehajo vse pravne posledice sodbe, obsojenec pa velja za neobsojenega. "Tudi če pravna država veleva, da izbrisana obsodba ne bremeni več človeka – kaj pa etika?" se sprašuje poslanec. Ob tem dodaja, da je zaskrbljujoče, "da se na tak položaj sploh predlaga kandidata s takšno preteklostjo".
S primerom se po mnenju poslanca tudi spet kažeta dve plati slovenske pravne države – "ena za tiste, ki so blizu določenim elitnim krogom, in druga za tiste, ki takih vez nimajo".
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.